کاربرد یو پی اس در صنعت

Ups چیست؟

سیستم های برق اضطراری به عنصری ضروری در بسیاری از تاسیسات پردازش داده تبدیل شده اند، از رایانه های رومیزی گرفته تا سیستم های رایانه ای اصلی. سیستم های یو پی اس معیاری از بیمه و امنیت برای کاربری است که نگران از دست رفتن داده ها و خرابی های سخت افزاری ناشی از اختلالات برق است.

این روزها  سیستم های کنترل مبتنی بر رایانه در ساخت و برنامه های  تولید و کنترل فرآیند نیاز به سیستم UPS را در تأسیسات صنعتی را بر انگیخته است. به همین منظور ما در این مطلب می خواهیم درباره کاربرد یو پی اس در صنعت بیشتر صحبت کنیم.

Ups صنعتی چیست؟

در ابتدا به این موضوع اشاره کرده ایم که یو پی اس سیستم و دستگاهی است که میزان برق بدون وقفه ای را برای تجهیزات الکتریکی  والکترونیکی فراهم می آورد و باعث می شود که چرخه تولید بدون هیچگونه مشکلی به روند کاری خود در زمان قطعی برق ادامه دهد. خب استفاده و خرید یو پی اس تنها به تجهیزات برقی که شما در منزل و محل کار خود دارید بسنده نمی کند بلکه شما می توانید برای تجهیزات صنعتی نیز از این سیستم برق بدون وقفه استفاده کنید.

در تعریف ساده از یو پی اس صنعتی می توان گفت: یو پی اس صنعتی همچون سایر یو پی اس ها در ظرفیت های مختلفی طراحی و تولید شده است که میتواند میزان برق مورد نیز تجهیزات صنعتی همچون ماشبن آلات  نساجی و پتروشیمی  را تامین نماید. یو پی اس های صنعتی موجود معمولا از دسته بندی های یو پی اس سه فاز می باشند که بیشتر در بیمارستان ها و کارخانجات از آن ها استفاده می شود.

خرید یو پی اس صنعتی
یو پی اس صنعتی

چه چیزی یک محصول تجاری را از یک محصول صنعتی متمایز می کند؟

قبل از آنگه بخواهیم به سراغ کاربرد یو پی اس در صنعت برویم نیاز دانسته ایم اشاره کوچکی داشته باشین به وجه تمایز میان یو پی اس هایی که برای محصولات تجاری استفاده می شود با یو پی اس هایی که برای محصولات صنعتی از آن ها استفاده می کنیم.

  • اولین چیزی که باید در نظر گرفته شود، طراحی مفید است و عمر مفید تجهیزاتی است که یو پی اس آن ها را پشتیبانی می کند.
  • یکی دیگر از موارد قابل توجه، محیطی است که قرار است تجهیزات در آن نصب شود. اکثر سیستم های رایانه ای در اتاقهای استفاده  شده با کنترل دما و رطوبت مناسب یا دفاتر  نصب می شوند.
  • از طرف دیگر، سیستم رایانه ای صنعتی به طور کلی دارای یک  عمر مفید بوده ومناسب برای صنعت  است (20عمر سال یا بیشتر) هزینه استفاده از کنترل یا دستگاه جدید، اعم از ساخت جدید یا ارتقا، بسیار زیاد است. در حالی که ممکن است نرم افزار و ابزارآلات میدانی به روزرسانی شده  ومناسب باشند
  • سیستم عامل مفید، ساختار اساسی  در صنعت و توزیع برق حداقل 15 سال دست نخورده باقی خواهد ماند و احتمالاً طولانی تر. این بدان معنی است که تغییر در طراحی غیرقابل قبول است وباعث ضرر دهی   است.  همچنین بدان معنی است که UPS باید باشد
  • بیشتر UPS هایی که در کارخانجات صنعتی و یا غیر صنعتی استفاده می شوند در اتاق تابلو  برق یا شاید در سالن تولید  کارخانه نصب می شوند در نتیجه قرار گرفتن در معرض تغییرات دمایی گسترده، مواد خارجی و حتی گاز خورنده ی باشد بنابراین یو پی اس صنعتی باید تحت هر یک از این شرایط بتواند به طور قابل اعتماد کار کند.

یو پی اس سیستم توپولوژی

دو توپولوژی رایج که در سیستم های مدرن یو پی اس استفاده می شود، سیستم آنلاین همیشه در حال کار می باشد که در صنایع وتولیدات  وسرورها این یو پی اس  در نظر گرفته می شوند. یو پی اس لاین اینتر اکتیو  معمولاً برای واحد های  کوچک  ورایانه رومیزی استفاده می شود. علت این کار هم در درجه اول به دلیل ذات کم هزینه و اندازه فیزیکی کم آن است.

ویدئو کاربرد یو پی اس در صنعت

در فیلم زیر شما می توانید با روند استفاده و تامین برق یو پی اس هایی که در صنعت مورد استفاده قرار میگرند آشنا شوید و متوجه شوید که یو پی س ها چطور برق مورد نیاز تجهیزات و ماشین آلت صنعتی را دریافت و تامین می کنند.

کاربرد یو پی اس در صنعت

قبل تر به این موضوع اشاره کرده ایم که علاوه بر یو پی اس هایی که ما از آن ها برای تامین میزان برق مورد نیاز تجهیزات و لوازم خانگی خود استفاده می کنیم یو پی اس هایی هم وجود دارند که در صنعت از آن ها استفاده می شود و به نوعی بیشترین کاربرد را دارند.برای آنکه با کاربرد یو پی اس در صنعت بیشتر آشنا شوید می خواهیم یک مثال خیلی ساده و روشن برای تان بزنیم.

یک کارخانه تولید کننده رب گوجه فرنگی را در نظر بگیرید که در حال تولید محصولات خود می باشد که ناگهان با قطعی برق مواجه میشود و تمام سیستم ها و ماشین آلاتی که از آن ها استفاده می شود خاموش می شوند. خب در چنین شرایط و موقعیتی به نظر شما چه اتفاقی می افتد؟

اولین اتفاق هانطور که قبل تر هم اشاره کرده ایم خاموش شدن کلیه ماشن آلات می باشد و دومین حالت این است که تمام موادی که برای تهیه رب گوچه فرنگی در دستگاه ها و ماشین آلت می باشند امکان زیادی دارد که فاسد شوند. زیرا دقیقا مشخص نیست که برق کی وصل خواهد شد. اگر شما به جای مدیر چنین کارخانه ای بودید چه کار می کردید؟ دست روی دست میگذاشتید تا محصولات شما فاسد شوند و منتظر اتصال برق شهری می ماندید؟ یا به دنبال یک راه حل اساسی می رفتید؟

این ضرب المثل را بدون شک بارها شنیده اید که گفته اند: پیشگیری بهتر از درمان است. یک مدیر شایسته همیشه قبل از هر اتفاقی راه چاره ای را در نظر میگرید. بهترین کاری که یک مدیر شایسته می تواند برای پیشگیری از خسارات احتمالی که ممکن است در مواقع قطغی برق متحمل شود انجام دهد این است که ماشین آلات و تجهیزات کارخانه خود را به مناسب ترین یو پی اس صنعتی مجهز کند تا در زمان هایی که با قطعی ناگهانی برق مواجه می شود سیستم های یو پی اس که از ماشین آلات کارخانه پشتیبانی میکنند میزان برق مورد نیاز را به دستگاه ها و ماشین آلات کارخانه برسانند و مانع از خرابی و فاسد شدن محصولات شوند.

کاربرد یو پی اس در صنعت
محل نگهداری یو پی اس صنعتی
باتری مناسب یو پی اس صنعتی

سیستم باتری یکی از اجزای مهم UPS است زیرا ذخیره انرژی لازم برای کاردر هنگام قطعی برق  را فراهم می کند. در هنگام از دست دادن برق ورودی ار باتری استفاده می کند  که  چندین نوع باتری در باتری UPS استفاده می شود. اینها شامل نیکل،کلسیم، سیلد اسید  واسید سرب می باشند.

باتری های نیکل کادمیوم بسیار گران هستند اما در محدوده دمای کاری گسترده عملکرد خوبی دارند. استفاده از آنها معمولاً به برنامه هایی محدود می شود که شرایط عملیاتی محل گرم وزمان پشتیبانی زیاد باشد را تضمین می کنند. بصورت معمول از باتری سیلد لید اسید که همقیمت مناسب تر وطول عمر قابل قبولی دارد  استفاده می شود بنابراین برای اینکه بتوانید در زمان خرید یو پی اس صنعتی انتخاب درستی داشته باشید نیاز است که حتما به نوع باتری که برای یو پی اس انتخابی خود در نظر گرفته اید دقت کافی داشته باشید.

باتری مناسب یو پی اس صنعتی
ظرفیت یو پی اس آنلاین در صنعت

جمع بندی

در پایان، موارد بسیاری وجود دارد که باید درباره کاربرد یو پی اس در صنعت در نظر گرفت. ما تنها به چند نکته کوچک در این مقاله اشاره کرده ایم به حاطر داشته باشید که سیستم های UPS صنعتی معمولاً هزینه اولیه بالاتری نسبت به سایر یو پی اس ها دارند.

سوالات مربوط به کاربرد یو پی اس در صنعت

[accordion title=””][accordion-item title=”یو پی اس صنعتی چگونه کار می کند؟”]هنگامی که برق ورودی کم می شود یا از ولتاژ ایمن بالاتر می رود ، UPS به برق باتری DC تبدیل می شود و سپس آن را به برق متناوب تبدیل می کند تا تجهیزات متصل را اجرا کند.[/accordion-item][accordion-item title=”اینورتر UPS چیست؟”] اینورتر وسیله ای است که برق DC را به AC تبدیل می کند. تابع. این یک مدار الکتریکی است که بلافاصله از منبع تغذیه یک ابزار پشتیبانی می کند.[/accordion-item][accordion-item title=”قسمت های اصلی یو پی اس صنعتی چیست؟”]در هر سیستم یو پی اس همچنین یو پی اس صنعتی چهار جزء اصلی وجود دارد: باتری های UPS معکوس کننده؛ و سوئیچ بای پس استاتیک. یکسو کننده چندین عملکرد اصلی را انجام می دهد. اولین مورد این است که توان ورودی را از AC (جریان متناوب) به DC (جریان مستقیم) تبدیل کنید.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

4 نظر

    • در پاسخ به همایی
      استفاده از یو پی اس در صنعت و تجارت های مختلف اهمیت زیادی دارد زیرا که چرخه کاری آن ها با استفاده از تجهیزات برقی می باشد و باید یک سیستم پشتیبان برای آن ها وجود داشته باشد تا برق مورد نیازشان را در زمان قطعی برق تامین نماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.