آیا نقش یو پی اس و استابلایزر یکسان است؟

با وجود تجهیزات الکتریکی بسیار زیاد و متنوع در بازار، دامنه استفاده از استابلایزر و یو پی اس بسیار گسترده است و بسیاری احساس می کنند که این دو می توانند جایگزین یکدیگر شوند. اما سوال اصلی این است که آیا نقش یو پی اس و استابلایزر یکسان است؟باید بگوییم که بین تثبیت کننده و لتاژ و منبغ تغذیه بدون وقفه تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد که در زمان خرید آن ها باید مورد توجه قرار گیرند. برخی از افراد تصور می کنند که استابلایزر همان یو پی اس است و اقدام به خرید آن می کنند.

نقش یو پی اس و استابلایزر

برای پاسخ به این سوال که آیا نقش یو پی اس و استابلایزر یکسان می باشد؟ نیاز است، قبل از هر اقدامی باید درباره نحوه عملکرد این دو سیستم به خوبی اطلاعات داشته باشیم تا بتوانیم در زمان خرید سیستم پشتیبانی برای تجهیزات و لوازم الکتریکی که در خانه و محل کار خود از آن ها استفاده می کنیم انتخاب درست و به جایی را انجام دهیم.

به همین منظور در ادامه اشاره ای داریم به نحوه عملکرد این دو سیستم تا بهتر و راحتر بتوانیم به نقش این دو در زمان خرید پی برده و تصمیم درستی برای خرید یو پی اس و خرید استابلایزر مورد نظر خود بگیریم.

نمودار عملکرد یو پی اس
نحوه عملکرد یو پی اس

نحوه عملکرد یو پی اس

UPS به منبع تغذیه آنلاین و منبع تغذیه پشتیبان تقسیم می شود. به طور کلی، رایانه های خانگی به منبع تغذیه پشتیبان یو پی اس مجهز هستند که متعلق به نوعی منبع تغذیه پشتیبان است. نوع پشتیبان با یک بخش تثبیت کننده ولتاژ است

از نام منبع تغذیه بدون وقفه می توان دریافت که در واقع یک منبع تغذیه ذخیره است. وقتی برق قطع می شود انرژی الکتریکی ذخیره شده توسط باتری از طریق اینورتر خارج می شود تا جریان AC برای تأمین انرژی تجهیزات خارج شود.

منبع تغذیه یو پی اس پشتیبان معمولاً از فاصله زمانی است که میزبان به منبع تغذیه پشتیبان می رود از 5 میلی ثانیه بیشتر نخواهد شد بنابراین قطع شدن برق به سختی تأثیری در تجهیزات برقی دارد.

خرید استابلایزر
انتخاب استابلایزر

نحوه عملکرد استابلایزر

استابلایزر می تواند ولتاژ پایین 150 ولت-165 ولت یا ولتاژ بالا 250 ولت-270 ولت را بین 200-230 ولت تثبیت کند، بنابراین لوازم خانگی می توانند به طور معمول کار کنند.·

  • هنگامی که ولتاژ خروجی پس از تثبیت  بالاتر از 240 یا کمتر از 200V باشد ، تنظیم کننده ولتاژ می تواند به طور خودکار منبع تغذیه را قطع کند.
  • هنگامی که پس از قطع برق تماس ناگهانی برق رخ می دهد ، تنظیم کننده ولتاژ می تواند بعد5-6 دقیقه برق در حالت استاندارد  قرار بگیرد  می تواند تأمین برق خروجی را انجام دهد تا از آسیب دیدن دستگاه به دلیل ولتاژ زیاد جلوگیری کند. هنگام خرید استابلایزر ولتاژ خانگی ، باید به کامل بودن  عملکرد اساسی فوق توجه کنید.
  • استابلایزرها عمدتا برای ایجاد ثبات در ولتاژ، ایجاد یک محیط برق پایدار برای تجهیزات الکتریکی و استفاده از تجهیزات الکتریکی برای جلوگیری از نوسانات ولتاژ یا تداخل استفاده می شود. از آنجا که عملکرد کاملاً متفاوت از منبع تغذیه یو پی اس است و منبع تغذیه UPS نیز شامل یک باتری ذخیره انرژی است ، قیمت و هزینه آن نسبتاً زیاد است.

استفاده از استابلایزر برای تجهیزات خانگی

تنظیم کننده ولتاژ، برای ولتاژ ناپایدار شبکه برق عمدتا برای محافظت از تجهیزات  طراحی شده است و عملکرد حفاظت تجهیزات را بعهده دارد .

به طور کلی   استابلایزرها از مدار تنظیم ولتاژ، مدار کنترل و سرو موتور تشکیل شده است.

با تغییر ولتاژ یا بار ورودی مدار کنترل نمونه برداری، مقایسه و تقویت را انجام می دهد و سپس موتور را برای چرخش جهت تغییر موقعیت  تنظیم کننده ولتاژ هدایت می کند. نسبت چرخش سیم پیچ به طور خودکار تنظیم می شود تا ثبات ولتاژ خروجی را حفظ کند.

انتخاب بهترین استابلایزر
کاربرد و عملکرد استابلایزر

جمع بندی

با ذکر مطالب فوق امیدواریم که به پاسخ سوال خود مبنی بر اینکه آیا نقش یو پی اس و استابلایزر یکسان است؟ رسیده باشید.

یک مسئله مهم دیگر این است که، استابلایزرها دارای دقت تثبیت ولتاژ کاملاً متفاوت و پایداری دقیقتری نسبت به بعضی یو پی اس  های معمولی در بازار است. این یک وسیله منبع تغذیه ایده آل برای دفاع ملی، تحقیقات علمی، ابزار پزشکی و تجهیزات تولید صنعتی است که طیف کاملی از قدرت محافظت را برای سیستم های صنعتی، تجهیزات ارتباطی و تجهیزات پزشکی شما فراهم می کند.

سوالات مربوط به آیا نقش یو پی اس و استابلایزر یکسان است؟

[accordion title=””][accordion-item title=”یو پی اس چه کاری انجام می دهد؟”]یو پی اس که به عنوان پشتیبان باتری نیز شناخته می شود ، در صورت خرابی منبع تغذیه منظم یا افت ولتاژ به میزان غیرقابل قبول ، منبع تغذیه را تهیه می کند. UPS امکان خاموش کردن منظم و مرتب کامپیوتر و تجهیزات متصل را فراهم می کند.[/accordion-item][accordion-item title=”اگر یو پی اس در حالت باتری کار می کند ، خروجی یو پی اس از پیش تعیین شده چگونه کنترل می شود؟”]هنگامی که ولتاژ ورودی در حد تحمل یو پی اس باشد ، خروجی بدون رفتن به باتری تنظیم می شود. وقتی ولتاژ AC ورودی خارج از این محدوده باشد ، یو پی اس به طور خودکار از حالت تبدیل دوگانه استفاده می کند تا خروجی را با مشخصات ITIC تنظیم کند.[/accordion-item][accordion-item title=”تفاوت یو پی اس و استابلایزر در چیست؟”] تنظیم کننده ولتاژ خودکار ، ولتاژ ورودی را به طور خودکار کنترل می کند تا نوسان را به حداقل برساند. همه کارها با منبع تغذیه برق یو پی اس دستگاهی است که برای تأمین منبع تغذیه فوری جایگزین به کامپیوتر یا سایر دستگاه های الکتریکی / الکترونیکی متصل است. IPS نیز همین کار را می کند. اما ظرفیت قدرت بیشتری دارد.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.