عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم

عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم

همانطور که می دانید استابلایزر یک جزء ضروری برای دستگاه های الکتریکی و الکترومکانیکی برای ارائه عملکرد قابل اعتماد به شمار می آید. وسایل الکترونیکی به ولتاژ ورودی ثابت نیاز دارند و تنظیم کننده های ولتاژ تضمین می کنند که این الزامات برآورده می شوند. در مقاله امروز می خواهیم به این مسئله اشاره کنیم که برای انتخاب استابلایزر مناسب باید به چه موارد توجه داشته باشیم و شما عزیزان را با عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم بیشتر آشنا کنیم.

پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله امروز با تیم هژیر صنعت همراه باشید.

تنظیم کننده ولتاژ برای چه مواردی استفاده می شود؟

همه وسایلی که ما در طول شبانه روز از آن ها استفاده می کنیم از ماشین گرفته تا دستگاه تهویه هوای مطبوع همگی از استابلایزر استفاده می کنند.

برخی از این دستگاه‌ها و تجهیزات که ما از آن ها استفاده می کنیم نسبت به برخی دیگر از حساسیت بیشتری برخوردار می باشند.

بنابراین باید در انتخاب استابلایزر مناسب برای این دستگاه ها دقت زیادی کرده و به عواملی که در این انتخاب می توانند موثر باشند توجه زیادی داشته باشیم.

این نکته مهم را به خاطر داشته باشید حتی اگر دستگاه شما دارای طراحی ساده هم باشد و یا نیاز به مصرف انرژی کم داشته باشید نادیده گرفتن یک تنظیم کننده ولتاژ مناسب ممکن است قابلیت اطمینان را به خطر بیندازد.

در ادامه بیشتر به این مسئله پرداخته ایم که عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم چه مواردی می باشند.

انتخاب استابلایزر مناسب

استابلایزر چگونه کار می کند؟

از این سیستم پشتیبان در شرایط و مکان هایی استفاده می شود که ولتاژ نیاز به تنظیم دقیق دارد.

مثلا: اگر شما از تلفن بی سیم استفاده می کنید این احتمال وجود دارد که آداپتور برق متناوب داشته باشد و برق 120 ولتی را به 8 ولت تبدیل کند.

این مسئله موجب می شود تا در داخل تلفن بی سیسم شما تنظیم کننده ولتاژ، ولتاژ DC مورد نیاز را برای الکترونیک موجود در پایه تامین کند.

در خود تلفن، ممکن است یک آداپتور DC به DC پیدا کنید که از یک تنظیم کننده ولتاژ برای ارائه ولتاژ صحیح برای وسایل الکترونیکی در گوشی استفاده می کند.

برای تجهیزات و دستگاه الکترونیکی پیچیده هم نیاز به استابلایزر می باشد.

در کامپیوتر شما یک آداپتور دوشاخه دیواری برای تبدیل ولتاژ 120VAC به ولتاژ پایین تر استفاده می شود.

بنابراین اجزای داخلی مختلف مانند: مادربرد، فن خنک کننده و هارد دیسک برای عملکرد به ولتاژ خاصی نیاز دارند. استابلایزر برای ارائه ولتاژ ثابت و قابل اعتماد به هر جزء داخلی استفاده می شود.

عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم

تا به اینجای کار متوجه شدیم که استابلایزر چکونه کار می کند و برای چه مواردی مورد استفاده می باشد.

حال در این بخش می خواهیم به این مسئله بپردازیم که عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم چه عواملی می باشد.

برای انتخاب یک استابلایزر مناسب باید به موارد زیر توجه زیادی داشته باشید.

  • ولتاژ ورودی و ولتاژ خروجی
  •  ولتاژ خروج
  • استابلایزر خطی منظم یا سوئیچینگ
  • حساسیت دستگاه
  • زمان پاسخ
  • طراحی قوی
تنظیم کننده ولتاژ
تنظیم کننده ولتاژ برای چه مواردی استفاده می شود؟

ولتاژ ورودی و ولتاژ خروجی

در ایده‌آل ترین حال ممکن شما می دانید که ولتاژ ورودی و خروجی که مورد نیازتان می باشد چقدر است.

هر تراشه ای که در دستگاه استابلایزر وجود دارد برای استفاده ولتاژ خروجی خاص طراحی شده است.

مثلا: دستگاه‌ها و تجهیزاتی که دارای برق 120 ولتی می باشند و یک کنترلر رزبری پای 5 ولت، موتورهای سروو 12 ولت و یک استپر موتور 24 ولتی دارند باید از استابلایزر 5 ولت، 12 ولت و 24 ولت برای آنها استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به خوبی اجرا می شود.

 ولتاژ خروج

Dropout حداقل بافر بین ولتاژ خروجی و ورودی است.

اگر ورودی ۷ ولت دارید و به خروجی ۵ ولت نیاز دارید، حداقل خروجی ۲ ولت لازم است. Dropout برای هر تراشه استابلایزر همراه با ولتاژ خروجی مشخص شده است.

استابلایزر خطی منظم یا سوئیچینگ

استابلایزر خطی نمی تواند توانی را که کمتر از ولتاژ خروجی کاهش می دهد، جبران کند. برای تامین 5 ولت خروجی، باید حداقل 5 ولت از ولتاژ ورودی و خروج حفظ شود.

حساسیت دستگاه

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم، حسایت دستگاه می باشد.

دستگاه‌های بی‌سیم و تجهیزات پزشکی با باتری ممکن است به تنظیم‌کننده خاصی برای کاهش نویز نیاز داشته باشند.

زمان پاسخ

برای برنامه هایی که به زمان پاسخگویی سریع نیاز دارند مانند: تلویزیون، رایانه، چاپگر و سیستم های تعبیه شده، استابلایزر ویژه با زمان پاسخ سریع بهترین و مناسبترین انتخاب می باشند.

طراحی قوی

آخرین مورد از عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم، طراحی قوی دستگاه می باشد.

هنگام استفاده از استابلایزر، با تبدیل آن به گرما، اختلاف بین ولتاژ ورودی و ولتاژ خروجی از بین می رود.

زمانیکه مصرف برق کم است، گرمای تولید شده به احتمال زیاد مشکلی ندارد. اما با تمام این صحبت هابسته به کاربرد استابلایزر،اگر جریان کشیده شده به اندازه کافی زیاد شود، مقدار گرمای تولید شده ممکن است مشکل ساز شود.

بنابراین در این شرایط بهترین گزینه استفاده از تنظیم کننده سوئیچینگ می باشد.

استابلایزر
استابلایزر چگونه کار می کند؟
در نهایت اینکه

امیدواریم که با ارائه این مقاله، اطلاعاتی درباره اینکه دستگاه stabilizer چگونه کار می کند و برای چه مواردی استفاده می شود توانسته باشیم برای انتخاب استابلایزر مناسب و عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

مشاوران و کارشناسان فروش ما نیز از طریق سایت hajirsanat.com پاسخگوی سوالات، انتقادات و پیشنهادات شما خواهند بود و شما را در این امر راهنمایی خواهند کرد.

سوالات مربوط به عواملی که در انتخاب استابلایزر باید در نظر بگریم

[accordion title=””][accordion-item title=”چه زمانی باید از تنظیم کننده ولتاژ استفاده کرد؟”]تنظیم کننده ولتاژ برای حفظ ولتاژها در محدوده تعیین شده مورد نیاز است که توسط تجهیزات الکتریکی با استفاده از آن ولتاژ قابل تحمل است.[/accordion-item][accordion-item title=”کدام تجهیزات برای تنظیم ولتاژ استفاده می شود؟”]

یک تنظیم کننده ولتاژ خطی از یک دستگاه گذر فعال استفاده می کند که توسط یک تقویت کننده عملیاتی با بهره بالا کنترل می شود.

[/accordion-item][accordion-item title=”مزایای استفاده از رگولاتورهای ولتاژ چیست؟”]AVR تغییرات ولتاژ را تنظیم می کند تا منبع تغذیه ثابت و قابل اعتمادی را ارائه دهد. بدون تنظیم کننده ولتاژ خودکار، ولتاژ می تواند افت، افزایش یا افزایش یابد و به دستگاه های الکتریکی آسیب برساند.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
انواع استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزرها نیز همچون یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشند و آگاهی درباره مشخصات و کاربردهای انواع استابلایزر مسئله ای است که در تصمیم گیری درست شما عزیزان تاثیر زیادی دارد.