عمق دشارژ باتری چیست؟

عمق دشارژ باتری چیست؟

شاید برخی از شما دوستان و همراهان هژیر صنعت اطلاع زیادی درباره عمق دشارژ باتری ندانید و برایتان جای سوال باشد که اصلا عمق دشارژ باتری چیست؟ یا اینکه چرخه این مسئله بر روی دستگاه یو پی اس به چه صورت می باشد و چه نکاتی را باید برای ایمنی در تخلیه باتری ups در نظر داشت.

تیم هژیر صنعت امروز و در این مقاله می خواهد اشاره ای به موارد عنوان شده در متن بالا داشته باشد و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله امروز با ما همراه شوید.

عمق دشارژ باتری (DOD) چیست؟

در یک تعریف کلی درباره عمق دشارژ باتری باید بگوییم که به درصد تخلیه شارژ یک باتری گفته می شود.

در حقیقت این مسئله باعث کاهش تعداد سیکل شارژ باتری می شود و یا اینکه طول عمر باتری را افزایش می دهد.

مثلا: اگر باتری 100درصد باشد یعنی dod یا همان عمق دشارژ آن 0 درصد بوده یا اینکه اگر فرض را بر این بگیریم که باتری 30 درصد انرژی خود را تحویل داده است بنابراین 70 درصد انرژی ذخیره شده دارد.

بنابراین عمق دشارژ آن را همان 30 درضد در نظر میگیریم.

اما در حالت برعکس، اگر باتری 100 درصد خالی باشد DOD این باتری 100٪ است.

این مسئله را به خاطر داشته باشید که عمق دشارژ باتری همیشه می تواند به عنوان مقدار انرژی که باتری تحویل داده است تعریف شود.

دشارژ باتری یو پی اس
عمق دشارژ باتری یو پی اس

حالت شارژ (SOC)

در مطالب بالا با dod یا همان عمق دشارژ باتری آشنا شدید، حال می خواهیم در این بخش اشاره ای کوتاه و مختصر هم درباره حالت شارژ داشته باشیم.

در واقع حالت شارژ که به آن soc گفته می شود نقطه موازی عمق دشارژ می باشد.

بدان معنی که هنگامیکه یک باتری به طور کامل شارژ می شود ما می توانیم بگوییم که حالت شارژ این باتری 100 درصد است.

لازم است بدانید که از این اصطلاح برای نحوه کامل شارز باتری های اسیدی بیشتر استفاده می شود.

زیرا باتری اسید سرب همیشه باید برای ذخیره سازی به طور کامل شارژ شود. باتری های نیکل و باتری های لیتیوم نیز SOC را برای توصیف ذخایر انرژی توصیف می کنند.

مقدار انرژی که باتری می تواند در خود ذخیره کند

درباره مقدار انرژی که باتری می تواند در خود ذخیره کند باید بگوییم که حجم جریان ثابت (در آمپر) چندین بار با زمان (ساعت) و سپس(Amp-hour (Ah به عنوان ظرفیت باتری تعریف می شود.

عمق دشارژ باتری یو پی اس

تا به اینجای کار برایتان شرح دادیم که عمق دشارژ باتری چیست؟ حالت شارژ و مقدار انرژی که باتری می تواند ذخیره کند را هم برایتان عنوان کردیم.

حال می خواهیم به عمق دشارژ باتری های یو پی اس نیز اشاره ای داشته باشیم.

برای محاسبه dod باتری های یو پی اس می توان محاسبه حداکثر مقدار تولید شده توسط باتری در یک فاصله زمانی 24 ساعته به میزان dod دست پیدا کرد.

بد نیست بدانید که از این روش بیشتر برای تجزیه و تحلیل وضعیت شارژ باتری استفاده می شود.

مراحل چرخه دشارژ باتری یو پی اس
چرخه دشارژ باتری یو پی اس

چرخه دشارژ باتری ups

در حقیقت باید بگوییم که چرخه دشارژ باتری های دستگاه یو پی اس اصطلاحی است که برای توصیف کردن فرآیندی که در آن تمام انرژی باتری قابل شارژ می باشد استفاده می شود.

همچنین از این اصطلاح برای تعیین عمر باتری نیز می توان استفاده کرد.

برای دشارژ شدن باتری های ups روش های مختلفی همچون دو روش زیر وجود دارد.

  1. روش دشارژ عمیق
  2. روش دشارژ نیمه عمیق

روش دشارژ عمیق باتری یو پی اس

دشارژ عمیق در واقع مربوط به تخلیه باتری به طور کامل می باشد که قبل از شارژ مجدد آن انجام می شود

روش دشارژ نیمه عمیق باتری

در این روش تخلیه نیمی از باتری و سپس شارژ دوباره آن یا به وضعیت کامل و یا درصد بالاتر، انجام می شود. زمانی چرخه دشارژ کامل می شود که باتری دیگر نمی تواند به تولید ولتاژ به قدرت یک بار واکنش نشان دهد.

نکات ایمنی برای تخلیه باتری یو پی اس

برای تخلیه کردن باتری یو پی اس به طور صحیح باید نکات ایمنی زیادی را مد نظر داشته باشید.

در این بخش از مقاله عمق دشارژ باتری چیست؟ می خواهیم اشاره ای به چند نکته ایمنی مهم برای تحلیه باتری ups داشته باشیم و شما را با این نکات بیشتر آشنا کنیم.

از مهم ترین نکات ایمنی برای تخلیه باتری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • گرما عملکرد باتری را افزایش می دهد، اما طول عمر آن را کاهش می دهد.
  • دمای سرد عملکرد باتری را کاهش می دهد، اما طول عمر آن ها بیشتر می شود زمانی که در محیط سردتر و خنک تری قرار دارند.
  • اجتناب از تخلیه بیش از حد
تخلیه باتری یو پی اس
نکات ایمنی برای تخلیه باتری یو پی اس
در نهایت اینکه

امیدواریم که با ارائه این مقاله و اطلاعاتی که درباره حالت شارژ باتری، میزان انرژی که باتری دخیره می کند بخوبی توانسته باشیم برایتان شرح دهیم که منظور از عمق دشارژ باتری چیست؟

بار دیگر و به عنوان حُسن ختام عنوان می کنیم که برای تخلیه کردن باتری یو پی اس باید یک سی نکات ایمنی را مد نظر داشته باشید تا به خود باتری آسیبی وارد نشود.

مشاوران و کارشناسان فروش ما نیز از طریق سایت hajirsanat.com پاسخگوی سوالات، انتقادات و پیشنهادات شما خواهند بود و شما را در این امر راهنمایی خواهند کرد.

سوالات مربوط به عمق دشارژ باتری چیست؟

[accordion title=””][accordion-item title=”عمق 50 درصد تخلیه چیست؟”]مقدار انرژی تخلیه شده از باتری قبل از شارژ مجدد تا 100٪ است. یک اندازه گیری رایج، عمر چرخه باتری، در 50٪ D.O.D (عمق تخلیه) است. 50% DOD باتری 50% از ظرفیت انرژی خود را قبل از شروع شارژ مجدد تخلیه می کند.[/accordion-item][accordion-item title=”تخلیه عمق 80 چیست؟”]عمق تخلیه به میزان مصرف باتری در بین شارژها اشاره دارد. به عنوان مثال، اگر یک باتری 100 کیلووات ساعتی دارید، عمق تخلیه 80 کیلووات ساعتی 80 درصد کل ظرفیت باتری است.[/accordion-item][accordion-item title=”محاسبه تخلیه باتری چگونه است؟”]در این حالت، میزان دشارژ بر حسب ظرفیت باتری (بر حسب Ah) تقسیم بر تعداد ساعت هایی که برای شارژ/دشارژ باتری طول می کشد، داده می شود. به عنوان مثال، ظرفیت باتری 500 Ah که از نظر تئوری به ولتاژ قطع آن در 20 ساعت تخلیه می شود، نرخ دشارژ 500 Ah/20h = 25 A خواهد داشت.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.