علت خرابی باتری UPS

شاید برای شما دوستان عزیزی که از دستگاه یو پی اس برای تامین برق مورد نیاز تجهیزات برقی خود در مواقع ضروری استفاده می کنید پیش آمده باشد که احساس کرده باشید باتری دستگاه شما خراب شده است اما علت خرابی باتری ups تجهیزات برقی خود را ندانید.

به همین خاطر مجبور شده اید بدون اینکه از علت مطلع شوید باتری را تعویض کنید، در صورتیکه این امکان شاید وجود داشت که مجدد از همان باتری برای دستگاه یو پی اس خود استفاده کنید.

این مسئله کاملا طبیعی است که باتری یو پی اس هم مانند سایر باتری ها بعد از مدت زمانی از کار بیافتد و توانایی خود را به طور کامل از دست دهد اما شما قبل از اینکه بخواهید باتری را تعویض کنید باید از خرابی صد در صد آن اطمینان بدست آورید.

مهمترین دلیل های خراب شدن باتری ups

خراب شدن باتری یو پی اس به موارد مختلفی بستگی دارد که باعث می شوند باتری دستگاه یو پی اس شما زودتر از زمان خود توانایی را از دست داده و از کار بیافتد.

از مهم ترین موارد و دلایلی که باعث خراب شدن باتری یو پی اس می شوند عبارتند از:

 1. مقاومت داخلی
 2. گذشت زمان
 3. از بین رفتن ذخیره  باطری
 4. ذخیره سازی غیر معقول

چهار دلایلی که در متن بالا به آن ها اشاره کرده ایم از مهم ترین مواردی هستند که می توانند بر عمر باتری و خراب شدن باتری یو پی اس تاثیر بگذارند.

در ادامه ما سعی کرده ایم که هر یک از این دلایل را به اختصار توضیح دهیم تا شما دوستان عزیز بهتر بتوانید کارهایی که در طولانی تر شدن عمر باتری یو پی اس اثر گذار می باشند را انجام داده و از کارهایی که باعث خراب شدن باتری یو پی اس می شوند دوری کنید.

خرید باتری یو پی اس
باتری یو پی اس

مقاومت داخلی

اولین علت خرابی باتری ups، مقاومت داخلی این دستگاه می باشد. باتری یو پی اس دارای مقاومت داخلی می باشد که این مسئله می تواند به دلیل درجه حرارت، نوع الکترولیت، اندازه و غیره باشد.

هنگامی که مقاومت داخلی باتری یو پی اس افزایش پیدا می کند اگر از نقطه ای که برای باتری تعریف شده است بیشتر شود باعث از کار افتادن باتری و متوقف شدن آن می شود.

بنابراین شما باید هر چند وقت یک بار این مسئله را بررسی و چک کنید تا مقاومت داخلی باتری یو پی اس از نقطه تعیین شده بیشتر نشود.

گذشت زمان

یکی دیگر از مواردی که می تواند بر کاهش عمر باتری یو پی اس تاثیر منفی بگذارد گذشت زمان می باشد. هر وسیله و دستگاهی که ما در زندگی روزمره خود از آن ها استفاده می کنیم گنجایش و تاریخ انقضاء دارند که باتری یو پی اس هم از این قاعده مستثنا نمی باشد.

باتری هایی که برای دستگاه یو پی اس طراحی شده اند دارای طول عمر مشخص و توانایی داخلی زیاد می باشند. توانایی که باتری های یو پی اس دارا می باشند به واسطه شارژ کردن آن ها رخ می دهد.

زمانیکه باتری بیش از آنچه که باید شارژ شود باعث گرم شدن باتری، افزایش در مقاومت داخلی باتری و از بین رفتن آن خواهد شد.

این مسئله را در زمان انتخاب و خرید باتری یو پی اس در نظر داشته باشید که باتری های اسید سرب از مقاومت داخلی ضعیفی برخوردار می باشند اما در مقابل باتری های قلیایی مقاومت داخلی زیادی دارند.

مقاومت باتری یو پی اس
مقاومت داخلی باتری یو پی اس

از بین رفتن ذخیره  باطری

تمام باتری ها دارای انرژی الکتریکی هستند و زمانی که برای مدت زمان طولانی از آن ها استفاده نشود این انرژی خود را از دست خواهند داد.

باتری هایی که قابلیت شارژ کردن دارند اما شارژ نمی شوند بیشترین میزان شارژ خود را از دست می دهند و این مسئله باعث می شود زمانیکه مورد استفاده قرار میگیرند مدام شارژ کم می آورند.

موراردی که در این مسئله نقش دارند و از دلایل مهم کم شدن شارژ باتری می شوند عبارتند از:

 1. شیوه های تولید باتری
 2. زمان تولید باتری
 3. دمای محیط
 4. روش شارژ

ذخیره سازی غیر معقول

فراموش نکنید اگر می خواهید در شرایط اضطراری دستگاه یو پی اس شما تامین کننده میزان برق مصرفی تجهیزات برقی شما باشد باید از باتری یو پی اس به خوبی محافظت و مواظبت کنید.

زمانیکه باتری در حال استفاده می باشد ذخیره سازی غیر معقول آن کار مناسبی نیست این کار باعث از بین رفتن و خرابی باتری یو پی اس می شود.

بهترین نوع باتری یو پی اس
ذخیره سازی غیر معقول

خرابی باتری یو پی اس

در این مطلب ما، سعی کرده ایم مهم ترین دلیل خرابی باتری ups را برایتان شرح دهیم.

شاید برخی از شما دوستان بر این عقیده و باور باشید که ذخیره سازی مسئله ای است که می تواند در طولانی تر شدن عمر باتری یو پی اس به شما کمک زیادی کند.

متاسفانه باید بگوییم که همیشه هم به این صورت نیست و موارد مختلف بسیاری وجود دارند که می توانند نه تنها باعث کاهش عمر باتری یو پی اس شوند بلکه در از بین رفتن سریع باتری بی تاثیر نیستند.

شک نکنید اگر باتری یو پی اس مورد نظر خود را با دقت و آگاهی کامل انتخاب و خریداری کنید، به درستی از آن محافظت کنید می توانید مدت زمان بیشتری از آن برای دستگاه یو پی اس خود استفاده کنید.

مواردی که موجب کاهش عملکرد باتری یو پی اس می شود

 • کاهش الکترولیت
 • شل شدن تسمه دینام
 • شل شدن بست های نگهدارنده باتری
 • شکستگی جعبه
 • خوردگی کابلها یا سر باتری یو پی اس
علت خرابی باتری یو پی اس
از بین رفتن ذخیره باطری
در نهایت اینکه

مشاوران و کارشناسان فروش ما از طریق سایت hajirsanat.comپاسخگوی سوالات، انتقادات و پیشنهادات شما در مورد علت خرابی باتری UPS می باشند.

سوالات مربوط به علت خرابی باتری ups

[accordion title=””][accordion-item title=”متداول ترین مشکلات یو پی اس چه مشکلاتی هستند؟”]شارژ نشدن باتری یو پی اس، روشنن شدن یو پی اس، عدم ارائه بک، ایجاد پیام خطا و روشن نشدن چراغ تعویض باتری از متداول ترین مشکلات دستگاه یو پی اس می باشد.[/accordion-item][accordion-item title=”چگونه می توان فهمید که باتری یو پی اس باید تعویض شود؟”]تعویض باتری های یو پی اس های مدرن دارای هشدار کم باتری هستند و خودآزمایی دوره ای را انجام می دهند. آنها در صورت نیاز به تعویض به شما هشدار می دهند. معمولاً هر دو نشانگر را چشمک می زنند و صدای زنگ خطر را ایجاد می کنند.

[/accordion-item][accordion-item title=”چه اتفاقی می افتد که باعث خرابی باتری UPS می شود؟”]یو پی اس می تواند در اثر آتش سوزی، فرار حرارتی، خرابی IGBT، خازن و آسیب فن دچار اسیب جدی شود.
یک خازن می تواند باعث شود سیستم شما روغن را در سراسر یو پی اس شما اسپری کند یا حتی بدتر از آن منفجر شود. باتری های UPS شما بسیار مهم هستند، آنها می توانند بیش از حد گرم شوند و باعث فرار حرارتی شوند.
[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
باتری خشک چیست

باتری خشک چیست

باتری‌ خشک، به نوعی از باتری‌ اطلاق می‌شود که از یک محلول الکترولیت خشک یا جامد به جای مایع استفاده می‌کند. این باتری‌ طی سال های گذشته، به تدریج جای ...