ضرورت استفاده از استابلایزر

استابلایزر همچون دیگر موضوعات روزمره نیست که دائما آن را شنیده باشیم و با آن آشنا باشیم، اما آشنا شدن با آن می تواند یکی از موضوعات بسیار مهم تلقی شود که می تواند اطمینان خاطری برای استفاده از وسایل برقی برای ما فراهم کند. به همین خاطر ما می خواهیم امروز درباره خرید استابلایزر و ضرورت استفاده از استابلایزر با شما عزیزان و همراهان هژیر صنعت صحبت کنیم.

استابلایزر در واقع در مدارهای الکترونیکی و در حوزه برق کاربرد دارد. معمولا بسیار شنیده ایم که به علت نوسانات ایجاد شده در یک مدار برقی، یک دستگاه سوخته است و یا حتی آتش سوزی رخ داده است؛ برای آن که بتوان از چنین پیشامدهایی جلوگیری کرد، معمولا از ریگلاتور یا تنظیم کننده های ولتاژ استفاده می کنند.

استابلایزر چیست؟

علاوه بر ریگلاتورها، دستگاه دیگری به نام استابلایزر وجود دارند که همین کار را با کیفیت بهتر و در کنار ویژگی های مثبت تر به انجام می رسانند. در ادامه در خصوص استابلایزرها و ویژگی های آن ها صحبت های بیشتری خواهیم کرد.

در واقع به بیان ساده می توان گفت که استابلایزرها در حقیقت به نوعی ترانس های برق هستند که افت و نوسان های جریان برق را کنترل می کنند و تلاش می کنند تا همواره جریان برق را بر روی  ولتاژ  220 ولت نگه دارند.

خرید دستگاه استابلایزر
دستگاه استابلایزر

میزان توان استابلایزر

یکی از موضوعات مهم در خصوص استابلایزرها توان آن ها است که شامل توان های مختلف 1000، دو هزار، سه هزار، شش هزار و ده هزار ولت آمپر  وتوانهای بالاتر می شود. هر کدام از این استابلایزرها را به منظور استفاده در یک محیط خاص خریداری می کنند.

انواع استابلایزرها

موضوع مهم بعدی که در خرید استابلایزر تاثیر زیادی دارد، انتخاب نوع آن است. به طور کلی، دو نوع استابلایزر وجود دارد که شاید در نگاه اول تفاوت زیادی با هم نداشته باشند، اما در جزئیات دارای تفاوت هایی هستند.

نوع اول استابلایزر رله ای و نوع دوم سرو موتوری است. مدل استابلایزر سرو موتوری میزان دقت بیشتری را در عملکرد از خودش نشان می دهد و به همین علت نیز کاملا عاقلانه است تا از این نوع ترانس کنترل ولتاژ برق  را برای وسایلی همچون دستگاه های پزشکی و دستگاه های برش CNC که میزان حساسیت بالایی دارند، استفاده شود.

نکته دیگر در خصوص استفاده از استابلایزرهای سرو موتوری این است که این نوع از ترانس ها و یا همان کنترل کننده های ولتاژ برق می توانند برای مواقعی که برق 3 فاز است نیز استفاده شوند، زیرا توانایی بسیار بالایی برای تنظیم ولتاژ برق دارند. البته در مقابل استبلایزر های رله ای تلرانس بیشتری داشته ولی سرعت بالاتری در تنظیم  ولتاژ برق دارا می باشد

موارد استفاده از دستگاه های استابلایزر

از دستگاه های استابلایزر در موارد مختلف و گوناگونی استفاده می شود، در واقع در تمام زمینه های زندگی بشر که می توانید آن را تصور کنید خرید استابلایزر را انجام می دهند و از آن ها استفاده می کنند.

در ادامه به برخی از این موارد اشاره کرده ایم که می تواند برای شما مفید واقع شود.

  1. دستگاه های بیمارستانی همچون دستگاه های عکسبرداری ام.آر.آی، دستگاه سی تی اسکن، دستگاه های مربوط به اتاق عمل و جراحی، سونوگرافی و حتی یونیت ها یا همان تخت های دندان پزشکی که نسبت به دستگاه های اتاق عمل روزانه بیشتر استفاده می شوند و به طور قطع نیاز است تا توجه بیشتری نیز به آن ها نشان داده شود.
  2. در آزمایشگاه های خصوصی و یا آزمایشگاه های بیمارستانی برای حفاظت از وسایلی همچون کنترل کیفی، تشخیص پزشکی و…
  3. دستگاه هایی همچون آسانسورها، پمپ های موتور برق، پمپ های آب، وسایل سرمایشی و گرمایشی بزرگ همچون هیترها و کولرهای موجود در فضاهای بزرگ مثل تالارها و سالن های کنفرانس و سینماها، وسایل و ابزار مربوط به پرده سینما و…
  4. دستگاه های صنعتی همچون دستگاه های برش CNC، دستگاه های چاپ و بسته بندی مواد غذایی، دستگاه های کوانتومتر و…
  5. وسایل مخابراتی همچون دریافت کننده و فرستنده های سیگنال رادیویی و اینترنتی و…
دستگاه استابلایزر
انواع دستگاه استابلایزر

ویژگی های استابلایزر

همان طور که گفته شد استابلایزر می تواند از نوسان برق جلوگیری کند و با همین روش میزان آسیب وارده به دستگاه های شما را تا حد توان کم می کند؛ اما جلوگیری کردن از آسیب دیدن وسایل برقی تنها نکته مثبت این ماجرا نیست، بلکه موضوع دیگری هم وجود دارد که می تواند شما را وسوسه کند که به طور حتم خرید استابلایزر را انجام دهید. این نکته مثبت در خصوص کاهش یافتن میزان مصرف برق با وجود استابلایزر است.

اما چگونه دستگاهی که میزان برق عبوری را کنترل می کند، می تواند در کاهش چشمگیر مصرف برق هم تاثیر مثبتی داشته باشد؟ همان طور که گفته شد کار اصلی استابلایزر کنترل ورود برق به دستگاه و همچنین ثابت نگه داشتن این مقدار برق بر روی 220 ولت است.

حالا تصور کنید که این ترانس وجود ندارد و برق با نوسانات افزایشی و کاهشی زیادی وارد دستگاه می شود، خب همین نوسانات و به خصوص کاهش میزان جریان برق می تواند باعث کاهش پیدا کردن راندمان دستگاه و تولید گرمای بیشتر توسط موتور به منظور جبران عملکرد کاهشی اش باشد، خب کاملا طبیعی است که دستگاه در وضعیت عادی قرار ندارد و همین فشار مضاعفی که به منظور جبران نقص عملکرد از خود نشان می دهد، می تواند باعث افزایش میزان برق تا حد بسیار زیادی شود.

نکات مربوط به نصب استابلایزر

  • از جمله موارد و نکات مهم در خصوص دستگاه استابلایزر می تواند به محل نصب و همچنین چگونگی نصب استابلایزر مربوط شود. فرض کنید استابلایزر را برای دستگاه های خانگی و موارد و کاربردهای ساده نیاز دارید، پس احتیاجی نیست که یک متخصص و نصاب حرفه ای را بیاورید، بلکه خودتان می توانید به راحتی و با استفاده از دفترچه راهنما استابلایزر را نصب کنید.
  • اما در صورتی که از استابلایزر برای موارد بزرگ تر و دستگاه های صنعتی استفاده می کنید، سعی کنید تا کار را به متخصصش بسپارید.
  • نکته مهم بعدی در خصوص مکانی است که قرار است استابلایزر در آن قرار گیرد، بهتر است که تمام ان منطقه را از گرد و غبار پاک کنید، زیرا در صورت وجود هر گونه گرد و غبار در محیط امکان خراب شدن دستگاه در مدت زمان طولانی وجود دارد. البته علاوه بر گرد و غبار، باید به میزان رطوبت محیط نیز توجه کرد، در صورت مرطوب بودن آن فضا، بهتر است که دستگاه استابلایزر را با یک ارتفاع 30 سانتی متری از زمین و دیوارهای مرطوب نصب کنید.
ضرورت استفاده از استابلایزر
تجهیزاتی که نیاز به استابلایزر دارند
در نهایت اینکه

ما سعی کرده ایم آنچه که نیاز است شما دوستان عزیز درباره ضرورت استفاده از استابلایزر و خرید استابلایزر بدانید را در این مقاله برایتان شرح دهیم شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما از طریق سایت hajirsanat.com در ارتباط باشید.

سوالات مربوط به ضرورت استفاده از استابلایزر

[accordion title=””][accordion-item title=”هدف اصلی استابلایزر چیست؟”]هدف اصلی استابلایزر محافظت از وسایل برقی و الکترونیکی در برابر آسیب احتمالی ناشی از افزایش ولتاژ، نوسانات ، ولتاژ بیش از حد و تحت ولتاژ است.[/accordion-item][accordion-item title=”تثبیت کننده ها چگونه کار می کنند؟”]این یک وسیله الکتریکی است که ولتاژ ثابت بار را در طول ولتاژ و تحت شرایط ولتاژ تغذیه می کند. این دستگاه این شرایط ولتاژ را تشخیص داده و به همین ترتیب ولتاژ را به محدوده مورد نظر می رساند. تثبیت کننده های ولتاژ ابزاری را برای تنظیم ولتاژ تغذیه بار فراهم می کنند.[/accordion-item][accordion-item title=”آیا یخچال به استابلایزر نیاز دارد؟”]بیشتر یخچال های قدیمی به تثبیت کننده نیاز دارند. حتی یخچال و فریزرها نیز ممکن است در اثر موج آسیب ببینند بنابراین مجهز کردن این وسیله به استابلایزر لازم است.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
انواع استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزرها نیز همچون یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشند و آگاهی درباره مشخصات و کاربردهای انواع استابلایزر مسئله ای است که در تصمیم گیری درست شما عزیزان تاثیر زیادی دارد.