تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین

تا به حال شده که از خودتان این سوال را پرسیده باشید تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین چه چیز است؟ این دو باتری ظاهری شبیه به هم دارند و نمی توان فرق زیادی بین آن ها وجود داشته باشد؟ اصلا می توان از باتری UPS به عنوان باتری ماشین هم استفاده کرد یا نه؟! قیمت باتری یو پی اس و باتری ماشین چقدر است؟

همانطور که می دانید باتری ها در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار موجود می باشند که هر یک با توجه به نوع استفاده کاربردهای متفاوتی دارند. در حقیقت نقش باتری ها این است که انرژی مورد نیاز دستگاه های الکتریکی را ذخیره کنند.

با ما همراه باشید تا برای شما در این مقاله عنوان کنیم که چه تفاوتی بین باتری یو پی اس و باتری ماشین وجود دارد و چرا نمیتوان هیچ یک از آن ها را جایگزین دیگری کرد.

باتری یو پی اس

بارها به این مسئله اشاره کرده ایم که یو پی اس دستگاهی است که کار آن تامین برق مورد نیاز تجهیزات الکتریکی در مواقع اضطراری می باشد.

دستگاه UPS مجهز به یک باتری است که میتواند میزان انرژی و برق مورد نیاز تجهیزات شما را در خود ذخیره کند.

باتری به کار رفته در سیستم یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به آن ها نیز اشاره کرده ایم.

نیاز است بدانید که باتری یو پی اس علاوه بر صرفه اقتصادی از طول عمر بالای برخوردار می باشد.

انتخاب بهترین باتری برای یو پی اس
باتری یو پی اس

انواع باتری یو پی اس

همانطور که در متن بالا نیز اشاره کرده ایم UPS دارای باتری های مختلف می باشد که ما قصد داریم به دو نمونه از پرکاربردترین باتری های یو پی اس در این مقاله اشاره کنیم تا بتوانید بهتر متوجه تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین شوید.

  1. باتری های سیلد لید اسید
  2. باتری نیکل کادمیوم

باتری های سیلد لید اسید

یکی از رایج ترین باتری هایی که برای سیستم یو پی اس مورد استفاده قرار میگرد  این باتری  است که قابلیت شارژ کردن بسیار نیز دارا می باشد.

باتری سیلد لید اسید از توانایی تولید جریان ثابت وطولانی برخوردار است

باتری نیکل کادمیوم

دومین باتری که برای دستگاه UPS مورد استفاده قرار میگیرد باتری نیکل کادمیوم است که از نیکل اکسید هیدروکسید و کادمیوم فلزی به عنوان الکترود  در آن استفاده شده است.

از مهم ترین ویژگی هایی که این باتری یو پی اس دارا می باشد چرخه طول عمر خوب در درجه حرارت پایین  می باشد.

خرید انواع باتری یو پی اس
انواع باتری یو پی اس

باتری ماشین

تا به اینجای با، باتری UPS و انواع آن آشنا شدید حال میخواهیم شما را با، باتری ماشین نیز آشنا کنیم و بعد از آن به سراغ تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین برویم.

شاید ندانید که باتری هایی که درون خودرو شما به کار گرفته شده اند از جنس باتری سربی – اسیدی با ولتاژ ۱۲ می‌باشند و به آن ها باتری های معلق در مایع نیز کفته می شود.

عملکرد باتری ماشین

عملکرد باتری های ماشین اینگونه است که نیروی الکتریسیته را از طریق واکنش اسید سولفوریک بر روی صفحات سربی که در مایع غوطه ور  است، تولید می کنند.

تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین

قبل تر به این موضوع اشاره کرده ایم که سوال بسیاری از کاربران این است که تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین در چیست؟

این دو باتری ظاهری شبیه به هم دارند و کا رهر دو تقریبا ذخیره انرژی می باشد.

خب، در پاسخ به سوال شما دوستان عزیز باید بگوییم که بین باتری UPS و باتری ماشین تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد که شاید در نگاه اول متوجه آن ها نشوید.

از مهمترین تفاوت های بین باتری یو پی اس و باتری ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • نحوه کار باتری ها
  • عمر باتری ها
  • قیمت باتری ها
عمر باتری ماشین
باتری ماشین
نحوه کار باتری ها

اولین تفاوت میان باتری یو پی اس و باتری ماشین نوع کار هر یک از آن ها می باشد.

کاری که باتری ماشین انجام میدهد این است که مقدار زیادی جریان را برای مدت زمان بسیار کوتاه، جهت راه اندازی موتور وسیله نقلیه تامین می کند.

باتری ماشین یک بار شروع به کار موتور کرده و باعث روشن شدن آن می شود.

در صورتیکه باتری های استفاده شده در دستگاه UPS به عنوان پشتیبان شناخته شده اند و  مدت طولانی با جریانی ثابت کار می کند

هدف اصلی آن ها تامین مقدار کمی جریان به طور پیوسته برای مدت زمان طولانی تر جهت کار دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی می باشد.

باتری‌های UPS از پتانسیل بسیار پایین‌تری برخوردار هستند. هزینه ساخت و تولید باتری UPS در مقایسه با باتری ماشین بیشتر است در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارند.

عمرباتری

باتری های یو پی اس به گونه ای طراحی شده اند که به صفحات باتری در شرایط تخلیه آسیب جدی وارد نمی کنند.

ولی در باتری ماشین در صورت تخلیه کامل باتری، انرژی ذخیره شده را کم می کنند.

کم شدن انرژی ذخیره شده توسط باتری ماشین باعث می شود که صفحات سرب آسیب ببینند و باعث کاهش عمر باتری ماشین شوند.

عمر باتری‌های UPS حدود 3 تا 5 سال است  ودر شرایط مناسب تا دو برابر افزایش می یابد در حالی که عمر باتری ماشین کمتر از این مقدار می‌باشد.

قیمت باتری

قیمت باتری یوپی اس نسبت به باتری ماشین بیشتر است، ولی از نظر اقتصادی استفاده ار آن به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، مقرون به صرفه‌تر است.

استفاده از باتری ups به جای باتری ماشین

با توجه به مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم به نظر شما می توان از باتری یو پی اس به جای باتری ماشین استفاده کرد؟!

این دو باتری داری ولتاژ 12 ولتی می باشند اما در ساختار و عملکرد متفاوت هستند.

اگر شما بخواهید از باتری UPS  به جای باتری ماشین استفاده کنید قطعات ماشین شما با مشکلات مختلفی مواجه خواهند شد و خسارت های جبران ناپذیری را برای شما به همراه خواهند داشت.

در صورت استفاده از باتری  UPS   در خودرو، با توجه به این که اسید باتری موجود در باتری خودرو از هیچ محافظی برخوردار نیست، اگر در دستگاه یو پی اس نصب شود، به بیرون نشت می‌کند که این موضوع خصوصا در محیط بسته بسیار خطرناک است.

تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین
استفاده از باتری یو پی اس به جای باتری ماشین
در نهایت اینکه

ما سعی کرده ایم آنچه که نیاز است شما دوستان عزیز درباره تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین و قیمت باتری یو پی اس و باتری ماشین بدانید را در این مقاله برایتان شرح دهیم.

امیدواریم با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله و توضیحاتی که عنوان شده است تصمیم بر این نگیرید که از باتری UPS  به جای باتری ماشین استفاده کنید.

درست است که هر دو نوع این باتری ها از ولتاژ یکسان برخوردار می باشند اما همانطور که قبل تر هم اشاره کرده ایم از ساختار و عملکرد متفاوتی برخوردار می باشند که می توانند خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

سوالات مربوط به تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین

[accordion title=””][accordion-item title=”باتری یو پی اس برای چه استفاده می شود؟”]منبع تغذیه بدون وقفه که به عنوان پشتیبان باتری نیز شناخته می شود، در صورت خرابی منبع تغذیه منظم یا افت ولتاژ تا حد غیرقابل قبول، برق پشتیبان را تأمین می کند. یو پی اس امکان خاموش کردن منظم و مرتب کامپیوتر و تجهیزات متصل را فراهم می کند.[/accordion-item][accordion-item title=”تفاوت یو پی اس و باتری چیست؟”]تفاوت اصلی در فرآیند فیلتر کردن قدرت است. هشدارهای برق و افزایش جریان برق همیشه باعث ایجاد پشتیبان باتری نمی شوند، اما یو پی اس این فیلتر را فیلتر می کند. بنابراین دستگاه ها قدرت پایدار و سازگار دارند.[/accordion-item][accordion-item title=”چگونه متوجه شویم که باتری یو پی اس نیاز به تعویض دارد؟”]باتری هایی که در شرف نابودی هستند علائمی ایجاد می کنند که از خرابی های اینورتر یا الکترونیک کنترل شونده تقلید می کنند. سیگنال هایی مانند تکرار آلارم و چشمک زدن چراغ های صفحه و غیره نشان دهنده از بین رفتن باتری UPS است. همچنین وقتی ترمینال شما سرباره سفید نشان می دهد، این نشانه از بین رفتن باتری یو پی اس است.[/accordion-item][accordion-item title=”چه اتفاقی باعث خراب شدن باتری یو پی اس می شود؟”]یو پی اس می تواند در اثر آتش سوزی، فرار حرارتی، خرابی IGBT، خازن و آسیب فن آسیب جدی ببیند. یک خازن می تواند باعث شود که سیستم شما روغن را در سراسر یو پی اس شما اسپری کند یا حتی بدتر از آن منفجر شود. باتری های یو پی اس شما بسیار مهم هستندآنها می توانند بیش از حد گرم شوند و باعث فرار حرارتی شوند.[/accordion-item][accordion-item title=”باتری ماشین چقدر عمر می کند؟”]باتری ماشین شما معمولاً بین چهار تا شش سال عمر می کند. عوامل مختلفی دوام باتری شما را تعیین می کنند، به عنوان مثال شرایط آب و هوایی، نوع خودرو و عادات رانندگی.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.