یو پی اس چیست و چگونه کار می­کند؟

منبع تغذیه بدون وقفه ( یو پی اس )، که به عنوان پشتیبان باتری نیز شناخته می شود، از شناخته شده ترین سیستم های تولید برق اضطراری می­باشد.

نحوه کار آن به این صورت است که هرگاه برق  شبکه سراسری برق  قطع شود یا ولتاژ آن به سطح غیرقابل قبولی برسد، از یو پی اس استفاده می کند. یو پی اس امکان خاموش و ایمن بودن کامپیوتر و تجهیزات متصل را نیز فراهم می کند و از این تجهیزات نیز مراقبت لازم را به عمل می­آورد. اندازه و طراحی ساختار یو پی اس تعیین می کند که چه مدت مصرف کننده ها  می توانند از برق یوپی اس استفاده کنند.

 

 

اطلاعیه خرید یو پی اس

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی الکامپ تهران ۱۳۹۹ شمسی( ۲۰۲۰ میلادی)

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی الکامپ تهران  ۲۰۲۰ میلادی طبق روال هرسال در تیرماه ۱۳۹۹ شمسی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می گردد.
این نمایشگاه میعادگاه صدها شرکت مهم و معتبر از سراسر ایران و جهان می باشد.
شرکت هژیر صنعت به عنوان تولید کننده دستگاه یو پی اس  از ابتدای تاسیس این نمایشگاه تا به حال همواره در آن شرکت کرده و اینک نیز  آمادگی خود را برای شرکت در این نمایشگاه اعلام می کند و در این راستا  برنامه ریزی های لازم برای شرکت در بیست وششمین نمایشگاه الکامپ در سال ۱۳۹۹(۲۰۲۰ میلادی)، را آغاز کرده است.

نظر برگزار کنندگان نمایشگاه الکامپ سال ۲۰۲۰ میلادی ظاهرا بر اینست که همانند سال های قبل ۲۰ سالن برای برپایی غرفه ها در نظر گرفته شود و در اینصورت متراژ آن نیز همانند قبل مجموعا بالغ بر ۶۵ هزار مترمربع خواهد شد.هژیر صنعت جدیدترین دستاوردهای خود را در زمینه تکنولوژی یو پی اس و شارژر و استابلایزر نمایشگاه الکامپ ۱۳۹۹ در معرض دید و قضاوت بازدیدکنندگان محترم قرار خواهد داد.

در صورتیکه بازدیدکنندگان محترم قصد خریداری هر یک از دستگاه های یوپی اس و یا سایر دستگاه های موجود در غرفه هژیر صنعت را داشته باشند، این پروسه در کمترین زمان امکانپذیر می باشد.

شما در صورتیکه سفارش خاصی در تولید یو پی اس درنظر دارید آنرا با کارشناسان ما در میان بگذارید، بخش R&D هژیر صنعت که در غرفه شرکت مستقر می شود، بیش از ۲۵ سال است که تجربه گرانبها و دانش منحصر بفردی در سفارش سازی یو پی اس کسب کرده است و قادر است نظرات شما را به سرعت در ساختار  یو پی اس تولیدی خود اعمال کند.

علاوه بر این هژیر صنعت باتری مخصوص یو پی اس خود را بنام FirstPower به مشتریانش ارایه می کند که مشخصات عالی آن هر مشتری مشکل پسندی را راضی می کند.

 

وعده ما در معرفی انواع محصولات جدید یو پی اس :

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی الکامپ ۲۰۲۰ میلادی، تهران

غرفه شرکت هژیر صنعت

 

 

حضور فعال کارشناسان شرکت هژیر صنعت در سومین دوره نمایشگاه بین المللی لیزر

از مهمترین فعالیت شرکت هژیر صنعت ، حضور فعال و موثر در عرصه تجارت و تولید انواع محصولات یو پی اس و خرید یوپی اس می باشد.

فوتونیک ایران، تهران، نمایشگاه بین المللی از شنبه تاریخ ۱۳۹۸.۰۸.۱۸ تا تاریخ سه شنبه تاریخ ۱۳۹۸.۰۸.۲۱

 

 

نکات تخصصی در مورد یو پی اس

امروزه یو پی اس به عنوان یک دستگاه پشتیبان و ضروری برای مصرف کننده های الکترونیکی در ظرفیت های مختلف و کارکردهای گوناگون تولید شده و در دسترس صنعت قرار می گیرد.

یو پی اس دارای نمونه ها و کاربردهای مختلفی می باشد. در این یادداشت قصد داریم تا یوپی اس را از منظر فنی و تخصصی مورد بررسی قرار دهیم. نکات مهم تخصصی و فنی یو پی اس همواره مورد توجه متخصصانی می  باشدکه قصد استفاده یا نصب آن در محیط های مختلف را دارند .

چنانچه شما نیز به مشخصات فنی یو پی اس و بحث های فنی پیرامون علاقه مند هستید، این  یادداشت را تا پایان دنبال کنید تا با بحث‌ های تخصصی در مورد یوپی اس آشنا شوید و آن را به کار ببندید.آنچه که در شرکت هژیر صنعت قابل تامل و افتخار در حوزه خرید یو پی اس می باشد ، قدمت این شرکت است که به بیش از دو دهه قبل بر می گردد و از معدود شرکت های موفق تولید یو پی اس در ایران بشمار می رود.


هژیر صنعت - یو پی اس - تولید یو پی اس - انواع یوپی اس آنلاین و یو پی اس لاین اینتر اکتیو

فناوری ساخت انواع یو پی اس

تولیدکنندگان یوپی اس فناوری های متفاوتی را برای ساخت انواع یو پی اس ها بکار می گیرند. در تقسیم بندی فناوری یوپی اس جمعا سه نوع فناوری مشاهده می گردد که عبارتند از :

 1. یوپی اس آنلاین: یکی از فناوری هایی که همواره برای ساخت یو پی اس مورد استفاده قرار می گیرد، یوپی اس آنلاین می باشد. این نوع از یو پی اس ها به گونه ای طراحی شده است که افراد با استفاده از آن، علاوه بر اینکه باتری درون آن را شارژ می کنند، توان خروجی و تامین برق محیط را در حد عالی حفظ می کنند. ویژگی فناوری موصوف این است که حفاظت دستگاه های شما را به بهترین وجهی به عهده می گیرد. بنابراین ولتاژ خروجی سیستم همیشه ثابت بوده و هیچ‌ گونه نوسانی نخواهد داشت. این فناوری همواره مورد توجه تولیدکنندگان یوپی اس قرار می گیرد.
 2. یو پی اس لاین اینتر آکتیو: لاین اینترآکتیو فناوری دیگری هست که ولتاژ ورودی یو پی اس در ابتدا ازطریق استابلایزر داخلی تثبیت و خروجی با تلرانس حدود ده درصد تامین می نماید و پس از آن که ولتاژ ورودی از میزان مجاز پایین آمد، توان خروجی از طریق باطری تامین و شروع به کار می کند و برق محیط را تامین می نماید. ولتاژی که این دستگاه به دستگاه های تحت بار می دهد به شکل سینوسی و متناوب می باشد. این نوع از یوپی اس ها بیشتر برای تجهیزات شبکه آی تی و سرورها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 3. یو پی اس آفلاین: یکی دیگر از فناوری های ساخت یو پی اس ، فناوری آفلاین می باشد. در فناوری آفلاین یوپی اس ها معمولاً تنها در شرایط قطع شدن برق مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از یو پی اس ها در مقایسه با یوپی اس های لاین اینتراکتیو، برق کمتری را برای افراد تامین می‌ کند و کیفیت آنچنان بالایی نخواهد داشت. گفتنی است این نوع از فناوری ساخت یوپی اس بسیار قدیمی بوده و کمتر مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

شرکت هژیر صنعت - یو پی اس - یوپی اس - انواع یو پی اس

انواع یو پی اس و کاربرد آن

سیستم‌های الکترونیک حساس و مهم که در اماکن مسکونی و فضاهای عمومی یا در ادارات و کارخانه‌ها مستقر می باشند بایستی مجهز به منبع تغذیه برق اضطراری ( یو پی اس | ups )باشند تا ادامه فعالیت آنان هنگام بی برقی دچار وقفه نگردد .

برای مثال به چند نمونه از سیستم های مهم که به جریان برق دایمی نیازمند می باشند اشاره می کنیم :

 1.  سرور و تجهیزات  شبکه
 2. تلفن های سنترال و تجهیزات مخابراتی و دوربین های مدار بسته
 3.  خط تولید کارخانجات صنعتی
 4.  اتاق های عمل بیمارستان ها
 5. تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی
 6.  و …

 

هژیر صنعت - یو پی اس - انواع یوپی اس - دیزل ژنراتور

منابع تغذیه‌ای که وظیفه تامین برق به دستگاه های فوق و یا بسیاری از دستگاه های دیگر را  هنگام قطع برق شبکه به‌عهده دارند ” منبع تغذیه اضطراری ” نامیده می‌شوند .

به عبارتی دیگر منبع تغذیه یا پاور ساپلای دستگاهی برای تأمین انرژی الکتریکی برای یک یا چند مصرف‌کننده می باشد.

منابع تغذیه اضطراری دارای ساختار متفاوتی می باشند.

برخی از منابع برق اضطراری که از باطری برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند، فقط قادرند برای مدت محدودی ( بسته به مقدار مصرف سیستم مورد تغذیه ) برق آنرا تامین نمایند، مانند  دستگاه یو پی اس ولی برخی دیگر مانند دیزل ژنراتور قادرند به مدت نامحدود و تا زمان وصل مجدد مصرف کننده به برق شهر، برق اضطراری را تامین کنند .

 

 

اینگونه سیستم‌ها دارای موتور مکانیکی و ژنراتور می‌باشند و تا زمانی که سوخت موتور مکانیکی تامین شود می‌توانند در محدوده قدرت نامی ژنراتور ، برق اضطراری را برای تامین کننده ها تامین کنند.

هژیر صنعت - یو پی اس - انواع یوپی اس - Genesis Plus RM 1 to 3 KVA UPS

مشخصه دیگری که منابع تغذیه اضطراری را از یکدیگر متمایز می‌کند مدت زمانی است که از زمان قطع برق شبکه  تا وصل شدن برق منبع تغذیه اضطراری مورد نیاز است.

این فاصله زمانی قطع برق و وصل شدن به منبع برق اضطراری  برای برخی از مصرف کننده ها حیاتی می باشد .

برخی از سیستم‌های تامین برق اضطراری قادرند بدون تاخیر و بلافاصله بعداز قطع برق شهر در عرض چند میلی ثانیه  یا حتی بدون زمان قطع شدن( صفر ثانیه ) برق اضطراری را به مصرف کننده وصل نمایند.

برای مثال یو پی اس آنلاین دارای این مشخصه منحصر بفرد می باشد که برق اضطراری را بلافاصله به مصرف کننده متصل کند.

 

 

اینگونه منابع تغذیه اضطراری که معمولا انرژی خود را از باطری تامین می‌کنند در مکان‌هایی مانند :

 • اتاق عمل
 • سایر بخش های بیمارستان
 • ادارات
 • اتاق کامپیوتر
 • سیستم‌های نظامی وحفاظتی کارخانه ها و پالایشگاه ها
 • و  …

مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت هژیر صنعت طیف وسیعی از دستگاه های یوپی اس را با تکنولوژی مدرن تولید می کند که قادرند تمام نیازهای مصارف اداری، مخابراتی و صنعتی مشتریان خود را پوشش دهند.

 

در مقابل سیستم‌هایی که از موتور مکانیکی و مولد برای تولید برق اضطراری استفاده می‌کنند به دلیل اینکه موتور مکانیکی برای راه اندازی نیازمند زمان است دارای تاخیر در وصل برق اضطراری خواهند بود .

باتوجه به خصوصیات و نیاز مشتری و دستگاه مصرف کننده یکی از سیستم‌های موصوف و یا ترکیبی از هر دو نوع ممکن است استفاده قرار گیرند.

 

یو پی اس ؛بررسی برق اضطراری سیستم های ایمنی و حفاظتی

 

برق اضطراری برای سیستمهای ایمنی و حفاظتی نظیر اعلام حریق و یا دوربین های مداربسته و یا آلارم اضطراری جزو ضروریات سیستم بوده و بسیار مهم می باشد. معمولا چون ولتاژ تغذیه این سیستم ها ولتاژ پایین ” DC “و در حدود ۶ تا ۱۲ ولت می باشد لذا در خود تابلوی اصلی سیستم محلی برای باتریهای اضطراری در نظر می گیرند. این باطریها به مدار الکترونیکی تابلو وصل می گردند و در زمان وجود برق شهر توسط سیستم شارژ و آماده نگه داشته می شوند و هنگام قطع برق شبکه بدون تاخیر وارد مدار شده و برق اضطراری سیستم را تامین می نمایند. مدت زمان تامین برق اضطراری بستگی به ظرفیت باطریهای مورد استفاده و مصرف سیستم دارد. البته در این مورد در نیز از یو پی اس نیز بهره گرفته می شود.

 

هژیر صنعت - یو پی اس - انواع یوپی اس - UPS Classic-RMI 1500VA
یک مدل محبوب برای تجهیزات ایمنی UPS Classic-RMI 1500VA

 

مقایسه و بررسی دو یو پی اس آنلاین و یوپی اس لاین اینتراکتیو

با توجه به اینکه پو پی اس لاین اینتراکتیو و یوپی اس آنلاین کاربرد بیشتری در صنعت و محیط های مختلف دارند. قصد داریم یک بررسی و مقایسه کلی در مورد این دو یوپی اس داشته باشیم. متخصصان توجه داشته باشند که یوپی اس لاین اینتراکتیو، ارزانتر از نمونه آنلاین آن می باشد. یو پی اس آنلاین برق شهری را باز تولید می ‌کند و یک ولتاژ یک دست را به مصرف کننده می دهد.

در صورتی که در یوپی اس لاین اینتراکتیو مصرف کننده به صورت مستقیم از برق شهری تغذیه می کند و در صورت قطعی برق از این دستگاه استفاده می شود. باتری های این دو دستگاه اغلب شبیه هم هستند و کارایی مشابهی دارند. یوپی اس آنلاین در صورت قطعی برق هیچگونه اثری از قطعی برق را نشان نمی دهد. در صورتی که یوپی اس لاین اینتراکتیو به مدت  ۲  الی ۱۰میلی ثانیه طول می کشد تا به کار بیفتد.

یوپی اس آنلاین بیشتر در بخش ‌های حساس و مهم استفاده می شود. اما لاین اینتراکتیو را می ‌توان در تمامی بخش ها با حساسیت پایین مورد استفاده قرار داد. نتیجه اینکه یو پی اس آنلاین موارد استفاده بیشتری نسبت به یوپی اس لاین اینتراکتیو دارد.

 

شکل موج خروجی یوپی اس

سیستم یوپی اس بسته به مدل خروجی برق آن، دارای خروجی شکل موج سینوسی  یا شبه سینوسی ( شبیه سازی شده بر اساس سینوس )  می باشند.

خروجی شکل موج سینوسی:

بالاترین و  بهترین کیفیت خروجی برای یوپی  اس، شکل موجی سینوسی است که دارای شکلی صاف و تکراری در برق AC است. سیستم یو پی اس با این نوع طراحی، برق سینوسی را برای تجهیزات الکترونیکی حساس تولید می کنند. خروجی موج سینوس کاملا مورد اطمینان و دقیق می باشد

خروجی شکل شبه سینوسی:

یو پی اس در این مدل خروجی برق با موج شبه سینوسی تولید می کند. با استفاده از مدولاسیون موج پالس برای تولید موج سینوسی پله ای و نزدیک به فرکانس سینوسی برای تأمین برق خروجی، هنگام قطع برق تولید می شود که بیشتر برای تجهیزاتی که نیازی به برق موج سینوسی کامل ندارند این فن آوری مورد استفاده قرار می گیرد. خروجی شبه سینوسی در سیستم های یو پی اس آفلاین مورد استفاده قرار می گیرد .

اینورتر(تولید برق AC از باتری یا ولتاژ DC )

اینورتر یکی از فناوری های طراحی و استفاده شده است، یو پی اس (اینورتر) با استفاده از برق DC یا همان باطری می باشد. با توجه به کارایی معمولا از این نوع یوپی اس در سیستم های مخابراتی استفاده می کنند. گفتنی است استفاده از این نوع یوپی اس ها در سیستم های دوربین مداربسته، ای دی اس ال، وای فای، تجهیزات شبکه و… مورد استفاده قرار می گیرد.

این یو پی اس ها با ولتاژ های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. گفتنی است با توجه به مکانیزم بسیار خوبی که این نوع از یوپی اس ها دارند، استفاده از آن ها در بخش‌ های مختلف صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت های مختلف تولید کننده یو پی اس، به تولید این نوع از اینورترها با فناوری مذکور اقدام نمایند.

 - 1شرکت هژیر صنعت - یو پی اس - یوپی اس - اینورتر شرکت هژیر صنعت - یو پی اس - یوپی اس - اینورتر - 2

 

یو پی اس دوار

از دیگر نمونه های یو پی اس، ups دوار می باشد. این نوع از یوپی اس ها با استفاده از یک چرخ دنده و که دارای جرم بالایی دارد، تامین ولتاژ و تولید برق به عهده می گیرد. کارایی و شرایط کار این نوع از یوپی اس در مقایسه با نمونه استاتیک، بسیار متفاوت می باشد.

گفتنی است این دستگاه ها برای تامین و حفاظت از وات های بالا مورد استفاده قرار می ‌گیرد. لذا هزینه و نگهداری این نوع از یوپی اس ها، بسیار بالا می باشد و همین عامل باعث شده تا افراد برای حفاظت از ۱۰۰۰۰ وات به بالا از این دستگاه ها استفاده کنند.

این دستگاه دارای یک موتور محرک ژنراتور می  باشد و از چرخ دنده ها به عنوان باتری استفاده می شود. بنابراین تاکید می گردد که استفاده از این دستگاه هزینه بالایی دارد و لازم است توجیه اقتصادی خرید این دستگاه مورد توجه قرار گیرد.

 

استفاده از کارت های SNMP در یو پی اس

 

شرکت هژیر صنعت - یو پی اس - یوپی اس - کارت snmp -

 

این کارت یک کنترل کننده مدیریتی می باشد.کارشناسان با استفاده از این کارت و ارتباط دادن آن به یوپی اس از یکسو و شبکه های کامپیوتری از سوی دیگر، می توانند اطلاعات ورودی ها و خروجی ها و همچنین میزان فرکانس دستگاه و دیگر اطلاعات مورد نیاز را همزمان با کارکرد دستگاه در اختیار کارشناسان قرار دهد .

این کارت با ارسال فرمان هایی همچون راه اندازی و یا خاموش، وظیفه کنترل از راه دور دستگاه را در دست شما قرار می دهد. کارت SNMP به صورت نصب داخلی و خارج از یوپی اس استفاده می شوند.

هژیر صنعت دارای نرم افزار کنترل جمعی یو پی اس ها می باشد که قادر است تمامی داده های فنی یوپی اس هایی که یک شرکت در سراسر ایران مورد استفاده قرار داده، را همزمان به رویت کارفرما قرار برساند..