AC یا DC کدام یک خطرناک تر است؟

قبل از آنکه بخواهیم وارد این موضوع شویم که ولتاژ  برق AC یا DC کدام یک خطرناک تر است؟  باید بدانید که هر دو شکل ولتاژ در صورت استفاده نامناسب می توانند خطرات زیادی را برای ما به همراه داشته باشند یعنی هم می توانند دوست ما باشند و هم دشمن ما.

ولتاژ AC چیست؟

AC که به جریان متناوب معروف است، جریانی است که جهت خود را در طی یک دوره زمانی معکوس می کند. جریان متناوب به شکل موج سینوسی جریان می یابد.

تعداد چرخه های تکمیل شده در ثانیه به عنوان فرکانس شناخته می شود. فرکانس مشترک مورد استفاده در سطح جهانی 50 هرتز است ، به این معنی که جریان 50 چرخه را در یک ثانیه کامل می کند.

ولتاژ DC چیست؟

DC یا جریان مستقیم، جریانی است که در حالی که  بین دو قطب ثابت است جهت خود را معکوس و در مسیر مخالف تغییر نمی دهد. از آنجا که DC  حرکت وسطح ولتاژ ثابت  جریان دارد

خطرات جریان AC
جریان AC

چه عواملی باعث شوک الکتریکی می شود؟

برای آنکه بدانیم از میان جریان های AC یا DC کدام یک خطرناک تر است ؟ ابتدا اشاره کوچکی به خصوصیات هریک از این دو خواهیم داشت.

حال میخواهیم به این موضوع بپردازیم که چه عاملی باعث به وجود آمدن شوک الکتریکی می شود؟ به نظر شما ولتاژ میتواند ایجاد کننده شوک الکتریکی باشد یا جریان؟

خب، باید بگوییم که علت اصلی شوک الکتریکی همیشه اختلاف دو سطح ولتاژ  می باشد  . جریان الکتریکی را می توان جریان بارها از یک نقطه پتانسیل بالاتر به یک نقطه پتانسیل پایین تعریف کرد.

با این وجود، ولتاژ می تواند مقدار جریان را به طور مثبت تعیین کند که در نهایت اندازه یک شوک الکتریکی را تعیین کند.

AC یا DC کدام یک خطرناک تر است؟

حال که دانستید ولتاژ  برق AC و DC چیست؟ و چرا جریان الکتریکی باعث به وجود آمدن شوک می شود، زمان آن فرا رسیده است که به بحث اصلی یعنی AC یا DC و تبیین این موضوع که کدام یک از این دو  خطرناک تر است ؟ بپردازیم.

تا به حال شده است که الکترود برق را در دست گرفته باشید؟ یا افرادی را در اطراف خود دیده اید که این کار را انجام داده باشند؟

زمانیکه فرد الکترود (سیم)برق را لمس یا به دست میگیرد مقداری جریان متناوب موجب ایجاد اسپاسم عضلانی در بدن او می شود و باعث می شود که فرد در وضعیتی به نام چنگ قرار بگیرید و نتواند از وضعیتی که در آن قرار گرفته است رهایی پیدا کند.

به نظر شما دلیل این کار چه چیز می تواند باشد؟ دلیلی که برای این موضوع می توانیم به آن اشاره داشته باشیم تغییرات مداوم جریان در برق می باشد که باعث وارد شدن ضربات شدید بر اعصاب فرد شده و مقاومت بدن او را کاهش خواهد داد.

به خاطر داشته باشید آثار شوک الکتریکی می تواند با توجه به ولتاژ، طول، مدت، جریان و مسیر عبور جریان متفاوت باشد.

با توجه به  مطالب موصوف می توان گفت که جریان AC خطرناکتر از جریان DC می باشد. البته این بدان معنا نیست که DC خطری برای انسان ندارد،  چون اگر در ولتاژ مستقیم یا DC  هم زمان  دو قطب منفی ومثبت را لمس کنید بسیار خطرناک بوده  پس این ولتاژ  DC بنوبه خود برای هر فردی  میتواند کشنده باشد.

مزایای جریان DC
جریان DC

چرا بدن انسان احساس برق گرفتگی می کند؟

 بدن هر انسانی در برابر جریان الکتریکی مقاومت داخلی دارد و این موضوع در همه به یک شکل نمی باشد و بسیار متفاوت است.

شاید ندانید که بیشترین مقاومت پوستی در حدود 100000 اهم است در حالی که بدن داخلی  انسان حداقل 300-500 اهم دارد.

این مقاومت داخلی می تواند باعث پراکنده شدن انرژی حاصل از جریان و در نتیجه اثر گرمایی شدید یا حتی سوختگی شود. هنگامی که تجزیه بافت پوست اتفاق می افتد، بدن به عنوان یک رسانای کامل برای جریان عمل می کند. زیرا عضلات، خون و اعضای بدن ما یون های زیادی را برای انتشار دارند.

فاکتورهای مربوط به تفاوت بین AC و DC

و اما سخن پایانی برای شما عزیزان و همراهان سایت hajirsanat.com   مبنی بر اینکه از میان  جریان های برق  AC یا DC کدام  خطرناک تر است ؟ این است که، جریان های با ولتاژهای AC حدودا  سه تا پنج برابر خطرناکتر از جریان DC می باشند.

رفتارهای مربوط به جریان برق AC به مراتب خطرناکتر از DC می باشند و می تواند در اغلب موارد منجر به ایست قلبی در افراد شوند.

التبه ابن مسئله به چند فاکتور زیر بستگی دارد.

 • مقاومت بدن
 • پوست بدن
 • مکان خشک یا خیس
 • ضخامت پوست
 • وزن
 • جنسیت
 • سطح جریان و ولتاژ
 • فرکانس
تفاوت بین AC و DC
در نهایت اینکه

همیشه به خاطر داشته باشید که این سطح ولتاژ  است که باعث آسیب دیدن و مرگ افراد می شود نه مقدار جریان   جریان بر شدت  برق گرفتگی تاثیر دارد. در جریان های مربوط به ACبا فرکانس 100 تا 200 کیلو هرتز نحوه اثر گذاری جریان برق روی بدن به صورت شوک و خارش ظاهر می شود.

امیدواریم با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله متوجه این موضوع شده باشید که AC یا DC کدام یک خطرناک تر است؟

برای اینکه بتوانید پاسخ های جامعتری به سوالاتی که در این مورد برایتان پیش آمده است زودتر به دست آورید می توانید با مشاوران ما از طریق سایت hajirsanat.com در ارتباط باشید.

سوالات مربوط به AC یا DC کدام یک خطرناک تر است؟

[accordion title=””][accordion-item title=”چرا جریان DC از AC خطرناک است؟”]AC توانایی عبور راحت از خازن را دارد. این بدان معنی است که AC خطرناک تر از DC است در صورتی که بدن انسان به عنوان یک خازن عمل می کند. به طور خلاصه ، امپدانس و مقاومت در DC کمتر از AC است زیرا با افزایش فرکانس کاهش می یابد. به این ترتیب AC مضرتر از DC است.[/accordion-item][accordion-item title=”چرا 200 ولت AC خطرناک تر از 220 ولت DC است ؟”]از آنجا که جریان ولتاژ 200 ولت AC دارای رنده بیشتری نسبت به AC 220 ولت است ، بنابراین AC 220 ولت خطرناک تر است.[/accordion-item][accordion-item title=”آیا جریان AC بهتر از DC است؟”]در هنگام انتقال برق در مسافت های طولانی، جریان متناوب ارزان تر است و تلفات انرژی کمتری نسبت به جریان مستقیم دارد.اگرچه در مسافت های بسیار طولانی(بیش از 1000 کیلومتر) جریان مستقیم اغلب می تواند بهتر باشد.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

5 نظر

 • سلام من میخوام فنس روی دیوار رو برق دار کنم البته برق ایمن که باعث مرگ نشود پیشنهادتون چیه دوستان؟

  • سلام وقت بخیر
   برای اینکار باید شما یک اینورتر یا مبدل تهیه کنید که ولتاژ برق شهر رو ضعیف تر کنه
   البته برای اینکه در حالتی که برق شهر قطع شد همچنان فنس کار کنه باید حتما خید یو پی اس داشته باشید و از یو پی اس قبل از این اینورتر استفاده کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.