5 عاملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند

5 عاملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند

همانطور که بارهای زیادی در مقالات مختلف هژیر صنعت عنوان کرده ایم یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزاء تشکیل دهنده دستگاه یو پی اس باتری آن می باشد که باید در زمان خرید به این مسئله توجه زیادی داشته باشید. اما از همه مهم تر نحوه نگهداری از باتری UPS می باشد و اینکه چه کار کنید تا عمر باتری کم نشود. بدون شک برای بسیاری از شما دوستان این سوال پیش خواهد آمد که عامل کوتاه کننده عمر باتری یو پی اس چه مواردی می باشند؟! امروز در این مقاله می خواهیم به شما  5 عاملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند مغرفی کرده و بیشتر درباره این مسئله با شما صحبت کنیم.

باتری یو پی اس

قبل تر به این موضوع اشاره کرده ایم که باتری UPS از بخش های اصلی تشکیل دهنده دستگاه UPS می باشد که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

انتخاب درست و مناسب باتری در نحوه عملکرد دستگاهی که برای سیستم ها و تجهیزات برقی خود انتخاب می کنید بسیار مهم می باشد.

باتری های یو پی اس با توجه به تکنولوزی و ساختی که دارند و با توجه به نیاز شما بکار گرفته می شوند و دارای تنوع زیادی هستند.

کیفیت باتری یو پی اس
باتری یو پی اس

عواملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند

در بخش مقدمه به این موضوع اشاره کرده ایم که برای استفاده درست از دستگاه یو پی اس نحوه نگهداری و انتخاب باتری UPS هم دارای اهمیت زیادی می باشد.

بنابراین نیاز است که حتما شما در زمان خرید بدانید که عامل کوتاه کننده عمر باتری یو پی اس چه مواردی هستند که با در نظر گرفتن آنها بتوانید کاری کنید که عمر باتری دستگاه یو پی اس کاهش پیدا نکند.

5 عاملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند به شرح زیر می باشند که در ادامه درباره هر یک از آن ها به اختصار توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار داه ایم.

  • دمای محیط
  • تعداد تخلیه ها
  • سن باتری UPS
  • اندازه بار
  • تعمیر و نگهداری

دمای محیط

اولین عامل از 5 عاملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند دمای محیط می باشد. ظرفیت باتری UPS براساس دمای محیط  25 درجه سانتی گراد می باشد.

بنابراین در نظر داشته باشید اگر باتری در دمای بالاتر کار کند، عمر قابل استفاده آن کاهش پیدا خواهد کرد.

پس باید دمای محیطی که برای یو پی اس در نظر میگیرید باید مناسب باشد شاید این مسئله برای مراکز داده و تهویه مطبوع مشکل به وجود نیاورد اما می تواند در مکان‌های صنعتی، محیط‌های محافظت‌نشده یا آب و هوای گرم مشکل‌ساز باشد.

تعداد تخلیه ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان استفاده از یو پی اس به این مسئله پی برده باشید که قدرت باتری دستگاه به اندازه زمانی که برای اولین بار از آن استفاده کرده اید نیست.

خب، این مسئله به این دلیل است که تعداد و طول تخلیه باتری می تواند بر توانایی باتری تاثیر گذاشته و هر چه دشارژ باتری بیشتر شود تخلیه عمیق تر و عمر باتری کوتاه تر خواهد شد.

د
تاثیر دما بر باتری یو پی اس

سن باتری UPS

اما مسئله بعدی که باعث کم شدن عمر باتری می شود سن باتری است. تمامی باتری هایی که برای این دستگاه طراحی شده اند دستگاه‌های ذخیره‌سازی انرژی الکتروشیمیایی هستند.

آنها می توانند انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی که یو پی اس نیاز دارد تبدیل کنند. اما یک نکنه مهم در این میان وجود دارد.

با شارژ باتری و با گذشت زمان مواد شیمیایی موجود در باتری تخلیه می‌شود، که باعث می‌شود باتری انرژی کمتری ارائه کند.

اندازه بار

اگر اندازه باتری برای بارگذاری کمتر باشد، زمان کارکرد باتری و طول عمر آن کاهش می‌یابد.

تعمیر و نگهداری

آخرین عامل از 5 عاملی که عمر باتری UPS را کوتاه می کند و از مهمترین عوامل مربوط به این مسئله می باشد تعمیر و نگهداری آن است.

اکثریت باتری هایی که برای دستگاه یو پی اس طراحی شده اند دارای سرب اسیدی می باشند که معمولا نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند.

اما این مسئله اصلا دلیل بر ایننمی شود که شما نسبت به این مسئله بی توجه باشید.

بنابراین نباید این موضوع را فراموش کنید که حتی باتری‌های بدون نیاز به تعمیر و نگهداری نیز باید بازرسی شوند تا ببینند که آیا خوردگی یا نشتی وجود دارد و اتصالات ترمینال محکم هستند.

بدون هیچ گونه تعمیر و نگهداری، باتری های یو پی اس اغلب عمر کوتاه تری خواهند داشت.

نگهداری باتری یو پی اس
تعمیر و نگهداری باتری یو پی اس
در نهایت اینکه

اکنون که با 5 عاملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند آشنا شدید باید به این مسئله نیز اشاره داشته باشیم که اگر 3 یا 5 سال هم باتری UPS قابل استفاده باشد باز هم کاهش و یا افزایش عمر آن به نحوه استفاده و نگهداری آن بستگی دارد.

بهترین راه اطمینان از اینکه باتری UPS شما به اندازه کافی عمر کند نظارت و بررسی مداوم آن ها و محیطی است که باتری UPS در آن نگهداری می شود.

اکثر سیستم های یو پی اس دارای ویژگی تست باتری هستند. اگر یو پی اس شما نسبت به قبل با باتری کمتری دوام می آورد، ممکن است لازم باشد در نظر داشته باشید که عمر باتری به پایان می رسد و باید تعویض شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با hajirsanat.com  و مشاوارن و کارشناسان فروش ما، در ارتباط باشید.

سوالات مربوط به 5 عاملی که عمر باتری یو پی اس را کوتاه می کند

[accordion title=””][accordion-item title=”دما چگونه بر قدرت باتری تأثیر می گذارد؟”]اگر ظرفیت باتری در دماهای بالا بیشتر است، عمر باتری کوتاه می شود. ظرفیت باتری در -22 درجه فارنهایت 50٪ کاهش می یابد – اما عمر باتری حدود 60٪ افزایش می یابد. عمر باتری در دماهای بالاتر کاهش می یابد – به ازای هر 15 درجه فارنهایت بیش از 77، عمر باتری به نصف کاهش می یابد.
[/accordion-item][accordion-item title=”دما با باتری UPS چه می کند؟”]ولتاژ خروجی باتری با دمای بالاتر کاهش می یابد زیرا دما تأثیر بیشتری بر مقاومت و شکاف باند نسبت به سرعت واکنش های شیمیایی دارد. بنابراین عمر باتری در شرایط گرمتر افزایش می یابد.

[/accordion-item][accordion-item title=”باتری ها در گرما بیشتر دوام می آورند یا سرما؟”]باتری های سرد شارژ خود را بیشتر از دمای اتاق نگه می دارند. باتری‌های داغ مانند دمای اتاق یا باتری‌های سرد، شارژ نمی‌شوند.[/accordion-item][/accordion]

 

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
باتری خشک چیست

باتری خشک چیست

باتری‌ خشک، به نوعی از باتری‌ اطلاق می‌شود که از یک محلول الکترولیت خشک یا جامد به جای مایع استفاده می‌کند. این باتری‌ طی سال های گذشته، به تدریج جای ...