۲۵ اردیبهشت ماه روز بزرگداشت فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی گرامی باد

فردوسی و هژیر صنعت

 


 

کزین برتر اندیشه برنگذرد

 

ابوالقاسم فردوسی توسی، شاعر بلند آوازه ایرانی در سال ۳۲۰ شمسی  در توس خراسان چشم به جهان گشود.

از احوالات جوانی او اثری بدست نیامده است؛ ولی مشخص است که او دهقان زاده بوده و خود نیز شغل دهقانی داشته است. دوران کودکی او با حکمروایی سامانیان و به موازات آن  جنبش هویت طلبی و استقلال خواهی ایرانیان مصادف شده است.

بنظر می رسد که فردوسی کار سرودن شاهنامه این اثر بی نظیر فرهنگ فارسی را از سی سالگی شروع کرده است و به نظر می رسد که طی  مدت سی سال نیز آن را به پایان رسانده باشد.

فردوسی سرآمد شاعران پارسی گوی ایران در تمامی اعصار به شمار می رود.

اثر جاودان فردوسی موجب گردیده که امروزه از او بنام حکیم سخن، حکیم توس و استاد سخن نیز نام برده شود.

به جزکتاب وزین شاهنامه، چند اثر دیگرادبی مانند مثنوی یوسف و زلیخا و هجونامه ای در نکوهش سلطان محمود غزنوی وجود دارد که پدید آورنده آنرا به فردوسی منصوب می کنند ولی در این مورد نمی توان به قطعیت نظر داد.

فردوسی در سال ۴۰۴ شمسی دیده از جهان فرو بست و پیکرش در باغی درشهر توس به خاک سپرده شد. بعدها در فراز و نشیب تاریخ آرامگاه هایی برای وی احداث کردند تا اینکه امروز شاهد بنایی با معماری هخامنشی و ایرانی بر فراز مزار او هستیم که سالانه هزاران نفر به بازدید آن می روند.

بنای این آرامگاه توسط هوشنگ سیحون معماربزرگ ایرانی در سال ۱۳۱۳ شمسی بر پایه طرح قبلی که توسط استاد کریم طاهر زاده بهزاد تهیه شده بود، با کمی تغییر در اندازه و تزیینات، طراحی و بازسازی شد. معمار مجری ساختمان حسین لرزاده می باشد.

شاهنامه اثری حماسی و منظوم و در حدود ۶۰۰۰۰ بیت است که یکی از بزرگترین گنجینه های فرهنگ مردم ایران ارزش بسیاری دارد.

در شاهنامه داستان هایی از آغاز تمدن ایرانیان تا حمله اعراب به ایران را برای خواننده بازگو می کند.

فردوسی در شاهنامه چهار دودمان پادشاهی شامل پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان را به تصویر کشیده است.

شاهنامه تاریخ ایران را در سه بخش کلی تقسیم کرده است.

 

۱ – دوران اسطوره‌ای: از روزگار کیومرث تا پادشاهی فریدون

۲ – دوران  پهلوانی: از خیزش کاوه آهنگر تا مرگ رستم

۳ – دوران  تاریخی: از پادشاهی بهمن و پیدایش اسکندر تا گشایش ایران به دست اعراب

 

برای اولین بار شاهنامه توسط بنداری اصفهانی در سال ۶۰۱ خورشیدی به عربی ترجمه شد و پس از آن علاقه مندان دیگری آن را به زبان های دیگر برگرداندند از جمله ژول مل که ترجمه فرانسوی آن را ارایه کرد. امروز شاهنامه بزرگ‌ترین کتاب پارسی است که در همه جای جهان مورد توجه می باشد و به اکثر زبان های زنده دنیا ترجمه شده است.

بیست و پنج اردیبهشت، علاوه بر اینکه روزی نمادین برای  بزرگداشت حکیم ابواقاسم فردوسی بشمار می رود، در عین حال فرصتیست  برای شناخت بهتر و بیشتر این حکیم عالیقدر.

اندیشه ها، گفتارهای فردوسی و زاویه  نگاهش به زندگی و بینشش به عمق اعصار گذشته درک  بهتری از روایت های حکیمانه اش در باب موضوعات مختلف را برای ما به ارمغان می  آورد .

تاثیر  عمیق  فردوسی  بر فرهنگ پارسی  دستمایه  ای  شد تا صدها سال بعد، اثرات عمیق آنرا در نثر و نظم رندان ادب پارسی مانند، سعدی شیرین سخن و حافظ خلوت نشین نیز به صور مختلف، مشاهده گردد. شناخت ایرانیان بدون شناخت زبان و ادب آنها امکان پذیر نیست و شناخت این زبان، بدون درک حضرت مولانا، فردوسی، نظامی، سعدی و حافظ و جامی و شیخ  عطار، ره به ترکستان است.

هژیر صنعت این روز مهم  را به همه  علاقه  مندان  به  ادب پارسی  تبریک می  گوید.

1 دیدگاه برای “۲۵ اردیبهشت ماه روز بزرگداشت فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی گرامی باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.