یو پی اس سه فاز

یو پی اس سه فاز یا منبع تامین مداوم برق اضطراری، سامانه ای الکتریکی است مجهز به باتری که در زمان قطع برق و نوسانات مستمر برق، که خارج از حد مجاز یو پی اس باشد جریان را از برق شهری قطع کرده و از باتری برای تامین برق استفاده میکند.

در هنگام وجود برق شهر شارژ این باتریها توسط خود یو پی اس انجام میشود. یو پی اس سه فاز هنگام وجود برق شهر نسبت به تنظیم ولتاژ و تثبیت آن برای مصرف کننده ها اقدام می کند. و به صورت همزمان باطری های یو پی اس را هم شارژ می کند.

بیشتر مواقع لازم است که از برق سه فاز برای راه اندازی سیستمهای برقی استفاده شود. در صنایع و کارگاه هایی که مصرف کننده های سه فاز دارند و نسبت به نوسانات و قطعی برق حساس می باشد از اینگونه یو پی اس استفاده می کنند.

در این راستا می توان به شرکت های فاران ، فاراتل و هژیر صنعت که در زمینه هایی مانند یو پی اس ، خرید یو پی اس و تولید یو پی اس فعالیت می نماید اشاره نمود.

 

یو پی اس سه فاز

یو پی اس سه فاز (صنعتی)

معمولا برای استفاده از یو پی اس در صنعت بایستی از یو پی اس توان بالا استفاده نمود. یو پی اس توان بالا موجب ایجاد ظرفیت مناسب و بهره وری بهتر میشود. در صورتی که برای موارد اضطراری نوسانات ناپایدار و قطع برق نیاز به ذخیره برق بدون هیچگونه اختلال می باشد استفاده از یو پی اس بهترین انتخاب است.

استفاده از برق سه فاز برای ذخیره برق در باطری ها و تبدیل مجدد آن به خروجی سه فاز استاندارد، عملکردی است که در یو پی اس سه فاز یا صنعتی صورت می گیرد ضمن آنکه در هنگام شارژ ولتاژ تثبیت شده را برای مصرف کننده تامین می کند یو پی اس سه فاز یا صنعتی تعداد باتری را شامل است و اندازه آن بزرگ بوده و پیچیدگی بیشتری نیز دارد. استفاده از باتری های ژل و سیلد لید اسید باعث افزایش راندمان ذخیره شیمیایی باتریها می گردد.

بازدهی یو پی اس سه فاز (صنعتی)

میزان راندمان یو پی اس های صنعتی 98% است و از یو پی اس های معمولی میزان بازدهی بیشتری دارد. در زمان وجود برق شهر ازطریق تبدیل برق AC  به DC باطری را شارژ می نماید و خروجی تامین می نماید در زمان قطع برق شهر با استفاده از باتری برق سه فاز خروجی 380 یا 400 در مدت زمانی محدود تامین می کند و موج سینوسی آن نیز کامل است. کلاس عایق آن F است و درجه حفاظت در برابر گرد و غبار و آب نیز IP20 است که البته درصورت لازم و بسته به شرایط کارگاه درجات بالاتر حفاظت نیز قابل ارائه می باشد.

 

بازدهی یو پی اس سه فازبازدهی یو پی اس سه فاز

 

مقایسه یو پی اس سه فاز و تک فاز

نصب یو پی اس تک فاز به یک شبکه کاری آسان است زیرا نیازمند کابل کشی ساده ای است.اما نصب یو پی اس سه فاز نیازمند یک پیمانکار برق است. یک یو پی اس سه فاز تمام توابع حتی ترتیب  سه فاز را باید در نظر گرفت و کابل کشی لازم باید مورد توجه قرار گیرد.

در انتخاب و خرید یو پی اس باید توان آن را نیز در نظر گرفت زیرا توان مورد استفاده مصرف کننده در انتخاب درست این دستگاه بسیار مهم است. زیرا هر کدام ازفاز های یوپی اس دارای توان مشخص می باشند و رعایت این نکته در هنگام استفاده یو پی اس سه فاز حائز اهمیت است.

حفاظت و ایمنی لازم برای یو پی اس سه فاز

تمهیدات حفاظت و ایمنی درباره یو پی اس سه فاز یا صنعتی بسیار با اهمیت هستند. قابلیت جلوگیری از اتصال کوتاه خروجی،سیستم هشدار و قطع اضافه بار و گرمای بیش از حد ،قطع باتری بدون قطع خروجی برای تعویض باطری فرسوده هنگام کار،حفاظت در برابر نویزهای رادیویی و مغناطیسی و قطع نصب معکوس باتری و… جزء امکانات و پیش بینی های لازم برای یو پی اس سه فازاست.

بدلیل حساس بودن باتری ها ، باتری ها باید در فضای بسته و با درجه حرارت مطلوب  و تهویه مناسب مستقر  شوند و باید با زمین نیز فاصله داشته باشند. کابل ارت مناسب به مجموعه باتری ها وصل و به بیرون از کارگاه متصل به چاه ارت قرارگیرد و برای تعمیر، سرویس و تعویض نیزلازم است فقط از افراد آموزش دیده استفاده شود.

در صورتی که نیاز به ذخیره برق سه فاز با توان بیش از 30 کیلووات باشد از یک سافت استارتر برای ورود ملایم جریان باتری به مدار استفاده میشود. اگر از باتری های یو پی اس صنعتی بطور صحیح استفاده شود این باتریها قادر هستند که جریان 3 فاز صنعتی ماشین آلات را برای مدت محدود با ایمنی واطمینان بسیار بالا تامین بکنند.

 

یو پی اس

 

برق مورد نیاز یو پی اس سه فاز

برق مصرفی کارخانه ها سه فاز می باشد که دارای پیکربندی قدرت سه فاز است و مسیرها متعددی را فراهم میکند. برق سه فاز،تک فاز و ولتاژ تک فاز.

یو پی اس های سه فاز و تک فاز میتوانند در برابر ولتاژ های بحرانی مصرف کننده را حفاظت کنند. یک یو پی اس سه فاز میتواند %100 بار غیر متعادل در خروجی خود را بدون ایجاد مشکلی و تاثیرگذاری برعملکرد خود، تامین کند و این بار غیرمتعادل را جبران کند و ولتاژ خود را براساس آن تنظیم کند.

نظارت بر فعالیت باتری های یو پی اس سه فاز دایمی بوده و شرایط نگهداری مطلوبی را می طلبد، زیرا باتری های یو پی اس سه فاز به مرور زمان فرسوده میشوند. برای افزایش عمر باتری یو پی اس سه فاز، بایستی آنها طبق توصیه های شرکت سازنده باتری در فضای مناسبی نگهداری شوند و نظارت مستمر بر آنها صورت گیرد. سرویس باتری یو پی اس بهتراست درخود محل انجام گیرد. زیرا یو پی اس سه فاز دستگاهی حساس و پیچیده و حجم زیادی دارد.

انواع یو پی اس سه فاز