کرونا و دورکاری

اگر دوران تمدن بشری از آغاز دوران پارینه سنگی  تاکنون را به چهار دوره کلی یعنی عصر شکار  و گردآوری،  عصر  کشاورزی،  عصر صنعتی و عصر اطلاعات تقسیم کنیم،  عصر اطلاعات در این میان از  ویژگی های خاص و منحصر بفردی برخوردار است که قبل از خود سابقه نداشته است.

کارشناسان معتقدند که دو  عامل مهم موجب  شده اند که انقلابی مستمر در روابط کار و تولید انسان ها در حال تکوین باشد.

این دو  عامل عبارتند از  :

۱- زندگی مدرن شهری

زندگی امروزی شهری

 

سکونت در شهرهای مدرن با ویژگی ها و الزاماتی که بدنبال دارد، زندگی بشر را که طی  هزاران سال و با  کمترین تغییر  ادامه داشته عمیقا  تغییر داده  و  عواملی نظیر کسب و کار، تجارت، خدمات، عبور و مرور، گذران اوقات فراغت، در اشکال بسیار مدرن  و بیسابقه ای نمود پیدا کرده است.

 

۲- ورود به عصر  اطلاعات

عصر تکنولوژی

 

انقلاب شگرف الکترونيکي در اواسط سده بيستم میلادی و رشد روز افزون کاربرد ريز پردازنده های الکترونيکی در محصولات مختلف و همچنين کاهش بهای تمام شده آن‌ها از يک سو، و نياز بشر به استفاده از اطلاعات از ديگر سو، موجب تغییرات وسیع  و عظیم در زندگی انسان  شده است به این ترتیب که مفاهيم سنتي در اقتصاد، آموزش، کسب و کار، مديريت، تجارت در  حال تحول و  دگرگونی  مي باشد.

این  دوران که به عصر اطلاعات موسوم است، نتيجه فنّاوري اطلاعات و ارتباطات مي باشد.  انسان در این دوران پردازش اطلاعات و فناوری ارتباطات را تجربه مي کند که از ويژگي هاي خاص خود برخوردار است.

 

بنابراین هم زمانی و هم پوشانی دو عامل  فوق، ظهور سبک  جدیدی از کسب وکار  را  بوجود  آورده  که در چهارچوب  آن حضور  فیزیکی انسان در محل  کار را که  از دوران پارینه سنگی  تا به حال ادامه داشته، بتدریج منتفی کرده است.

از اواخر دهه ۷۰ میلادی به بعد نظریه پردازان، زمینه های تئوریک نوع جدیدی از کسب و کار را مطرح  کردند که بعدها در فارسی  به دورکاری مشهور گردید.

دهه ۷۰ میلادی عصر طلایی ظهور ریز رایانه‌ها نام گرفته و طی  آن اشکال و چگونگی کار از راه دور تدوین  گردید.

دورکاری از روش‌های مدرن کار محسوب می  شود که  رابطه تنگاتنگی با پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و فراگیرشدن اینترنت پرسرعت، تلفن همراه، تله‌کنفرانس  و ظهور رایانه‌های پرقدرت شخصی و شبکه‌های مخابراتی در حال گسترش، دارد.

 

جک ام.نیلز که در کتاب‌های مختلف با عنوان پدر دورکاری از او یاد می‌شود، اولین فردی بود که  تحقیقات خود را در  این  شیوه  جدید کاری  به رشته تحریر  در آورد.

شرایط  ذیل موجب تسریع در  پیاده سازی طرح  دورکاری در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی شده است:

۱ – ترافیک سنگین صبح و عصرگاهی  که  ناشی  از فعالیت روزمره کاری می باشد

۲ –  افزایش هزینه های رفت و آمد افراد از منزل به محل کار و بالعکس

۳  –  افزایش آلودگی های صوتی و  محیطی  در کلانشهرها

۴ – آماده بودن ساختارها و  بستر ارتباطی و اینترنتی و سایر فناوری های وابسته برای ورود  به فعالیت های دورکاری

۵ – افزایش تمرکز فکری کارمندان در منزل

۶ – تجربه موفقیت آمیز جهانی در اجرای  طرح  دورکاری در برخی از مشاغل

۷ – کاهش خستگی کارمندان

 

نکات مهم دورکاری عبارتند از:

الف – با یک  حساب سرانگشتی این روش  هزینه‌های گزافی علاوه بر خستگی جسمی و  اتلاف وقت  کارمندان بدنبال دارد. دورکاری شغل نیست، بلکه تغییر ساختار اداری و فنی شرکت ها و سازماندهی کار می  باشد که پردازش اطلاعات، محور اجرای آن می  باشد.

ب –  دورکاری در  حقیقت، فن  به کار گیری فناوری های اطلاعاتی (مانند ارتباطات راه دور و رایانه) به جای حضور فیزیکی  در محل کار می باشد.

پ  –  در طرح دورکاری، فرد دورکار باید توانایی و قابلیت دورکاری را داشته باشد و کارهای دسته جمعی که نیاز به حضور فیزیکی افراد دارد، مشمول این طرح نیست و در طبقه بندی های مرتبط با آن قرار نمی گیرد.

ت –  در طرح  دورکاری، افراد، دور از کارفرما، مشتری یا طرف قرارداد، فعالیت خود  را طبق  برنامه تنظیم شده پیش می  برند؛ منتها این فعالیت  مستلزم مهارت و احاطه کامل به چگونگی استفاده از انواع گوناگون تجهیزات الکترونیکی می باشد.

ج – دورکاری، شیوه کار  و حضور فیزیکی  را  تغییر داده  و به شاغل اجازه می دهد بدون نیاز به حضور در شرکت،  برنامه  های ابلاغی را  به دور از بروکراسیهای سنتی و با انعطاف پذیری بیشتری به اجرا گذارد.

 

دکتر تهمینه ناطق یکی از طراحان دورکاری درایران، از پروژه دورکاری شرکت IT and T به  عنوان موفقترین  تجربه  جهانی  در دورکاری  نام می برد. دورکاری در این شرکت، از زمان بروز فاجعه توفان کاترینا آغاز شد.

در این شرکت به شکل دوره ای دورکاری انجام شد و چندین بار نیروها براساس ارزیابی عملکرد، به سازمان فراخوانده شدند تا اصلاحات لازم در روند بهبود انجام کار براساس منطقی علمی صورت بگیرد تا مشخص شود که چه نوع کارهایی را می توان از طریق دورکاری انجام داد.

دولت  ایران نیز  در  راستای اجرای دولت الکترونیکی و  به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی ،با هدف افزایش بهره وری، انعطاف کاری وکاهش حجم رفت وآمد کارمندان دولت و اثرات جانبی آن ، آیین نامه دورکاری را مصوب کرد ومتعاقب آن تمامی دستگاههای اجرایی دولتی موظف شدند به منظور توسعه دولت الکترونیکی، فعالیتهای مربوط به مشاغل عمومی و اختصاصی را احصا و ازطریق دورکاری انجام دهند.

شیوع ویروس کرونا درایران و الزام فاصله گذاری بین افراد خصوصا  در فضای کاری موجب گردیده شرکت  های ایرانی شتاب  بیشتری در تغییر  ساختار و اجرای  برنامه های دورکاری خود بدهند.

 

شروط مهم برای اجرای موفقیت آمیز طرح دورکاری:

A- آماده بودن بستر قوی الکترونیکی، وجود اینترنت پرسرعت و ارزان قیمت و برخورداری فناوری اطلاعات پیشرفته در سراسر کشور

B- استفاده بجا و مناسب از افرادی که برای دورکاری مناسب باشند.

 

باید توجه داشت  که حضور برخی افراد با مسئولیت های خاص در محل کار  الزامی  می باشد و شامل طرح دورکاری نمی شوند.

همان گونه که در ابتدای مقاله نیز تاکید گردید شرط اصلی برای موفقیت دورکاری توسعه اینترنت  پرسرعت و  کاربری تجهیزات پیشرفته  می باشد.

 

شرکت هژیر صنعت این فرصت تاریخی که کرونا در اختیار بخش  تولید و خدمات کشور  ما  قرار داده  را به فال نیک گرفته  و ضمن آرزوی موفقیت برای همه  شرکت ها و صنعتگران ایرانی، آماده است تا  تجربیات خود را در زمینه دورکاری در اختیار  علاقه مندان  بگذارد.

5 دیدگاه برای “کرونا و دورکاری

 1. جمال گفته:

  سلام از نظر من بجای اینکه روی اینگونه مطالب بیهوده وقت بگذارید مطالب فنی و آموزشی بیشتری بگذارید
  مطالب فنی و آموزشی ای که در سطح زمینه کاری شما هست
  من چند تا از مطالبتون رو بررسی کردم مطالب فنی واقعا نظر من رو نسبت به شما جلب کرد

 2. سورنا گفته:

  راستش آگاهی دورکاری را زیاد شنیده بودم ولی از کم و کیفش اطلاعی نداشتم. بتابرای دورکاری محدودیت هایی هم دارد که با هر شغلی سازگار نیست.
  از اطلاع رسانی شما متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.