چگونه UPS مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟

پارامترهایی که برای انتخاب یو پی اس مناسب کسب و کارتان باید توجه داشته باشید

اغلب مواقع ما تنها از یو پی اس در خانه های خود استفاده می کنیم تا از آسیب دیدن وسایل الکترونیکی که در منزل داریم جلوگیری کنیم ما زمانیکه بحث یک شرکت و سازمان به میان می آید بحث فرق میکند.

یک سازمان و یک شرکت نیاز دارد تا یک منبع باتری ذخیره برای مواقعی که برق اصلی قطع می شود را در اختیار داشته باشد به همین خاطر است که بیشتر سازمان ها و شرکت ها تجهیزات و دستگاه های خود را به سیستمی به نام یو پی اس مجهز می کنند.

اما باید بدانیم که چگونه UPS مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟ ما در این مقاله از سری مقالات هزیر صنعت بیشتر در این مورد با شما صحبت خواهیم کرد.

یو پی اس

سیستم تامین کننده برق بدون وقفه را یو پی اس می گویند که کار آن تامین میزان برق مورد نیاز دستگاه ها و تجهیزات شما در زمان قطعی برق اصلی می باشد.

نکات لازم برای انتخاب یو پی اس مناسب
انتخاب یو پی اس مناسب

انواع یو پی اس

یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به نیاز و عملکردی که نیاز دارید برای تجهیزات و دستگاههایتان برق مورد نیاز تامین شود نوع آن در نظر گرفته می شود.

یو پی اس های موجود در بازار به شرخ زیر می باشند.

  • یو پی اس اضطراری
  • یو پی اس آنلاین
  • یو پی اس دو سویه

یو پی اس اضطرارای

اولین نوع از یو پی اس که می توانید سیستم ها و دستگاه های خود را به آن مجهز کنید یو پی اس اضطراری می باشد که  نحوه استفاده از آن اینگونه است که در زمان وصل بودن برق یو پی اس را به یک منبع برق وصل کرده  و به وسیله آن ظرفیت مورد نیاز خود را پُر می کند تا در مواقعی که برق قطع می شود بتواند نیروی مورد نیاز برق را برای دستگاهها و تجهیزات شما فراهم کند.

اما مشکل این یو پی اس این است که برای مصارف اداری و سازمانی به دلیل وقفه کوتاهی که زمان وصل شدن برق به وجود می آید، امکان آسیب دیدن تأسیسات الکتریکی حساس به هیچ وجه دور از ذهن نیست.

یو پی اس آنلاین

دومین نوع یو پی اس، یو پی اس آتلاین بر خط می باشد. این مدل دقیقا عکس یو پی اس اضطراری می باشد. یو پی اس آنلاین برق را از پریز دریافت کرده و آن ها را به dc تبدیل می کند و در باتری خود ذخیره می کند. تا در زمان قطعی برق  میزان برق مورد نیاز را از DC گرفته و آن را به AC تبدیل کرده و تحویل مدار می دهد.

یو پی اس دو سویه

یو پی اس نوع سوم که می خواهیم به شما معرفی کنیم از جمله یو پی اس هایی ست که با یک مبدل خاص ولتاژ خروجی را برحسب نواسانات لحظه ای تغییر می دهد  و این قابلیت را دارد تا افت جریان برق را به خوبی مدیریت کند. قیمت این یو پی اس نسبت به یو پی اس های مدل دیگر ارزان تر می باشد.

سیستمی که در این یو پی اس به کار گرفته شده است می تواند در زمان قطعی برق بدون استفاده از ذخیره باتری و لتاژ مورد نیز را در خود ثابت نگه دارد

حال با توجه به انواع یو پی اس هایی که در مطالب بالا به آن ها اشاره کردیم باید ببینیم که چگونه UPS مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟

کاربرد انواع یو پی اس
یو پی اس آنلاین

چگونه UPS مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟

قبل از نصب یو پی اس چه مواردی را باید رعایت کرد؟

مواردی که باید قبل از نصب یو پی اس به آن توجه داشته باشید شامل مواردی زیر می باشد: طریقه حمل و قرارگیری برای سالم رساندن یو پی اس به مکان نصب، اندازه و وزن مکانی که قرار است یو پی اس در آنجا نصب شود، شرایط محیطی، بررسی عملیت نصب که بدون خطا و اشکال انجام شود

انواع باتری های قابل استفاده در UPS کدامند؟

باتری هایی که از آن ها می تون برای سیستم یو پی اس استفاده کرد عبارتند از: سرب اسید ، نیکل کادمیم ، لیتیوم و سیلور آلکالین می باشند. که از میان آن ها  باتری نوع سرب اسید مناسب ترین بارتی می باشد که می توانید برای دستگاه های یو پی اس خود از آن استفاده کنید.

چه وسایلی را نمی توانیم به یو پی اس وصل کنیم؟

لامپ های فلورسنت یا لامپ های گازی، موتورها و کمپرسورها، دستگاه های تهویه مطبوع و پرینترهای لیزری همگی از جمله وسایلی هستند که امکان اتصال آن ها به یو پی اس وجود ندارد.

چه مواردی در یو پی اس باید مرتب بازبینی شوند؟

ولتاژ و فرکانس ورودی و خروجی، توان مصرفی ups، دمای محیط و دمای داخلی ups، مسیرهای تهویه و فنهای داخلی ups، جریان شارژ باتریها، با قطع ورودی ups و اطمینان از سالم بودن کلیه باتریها در هنگام back up از مواردی هستند که مدام باید در یو پی اس مورد بازبینی قرار بگیرند.

چگونه UPS مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟

برای خرید یو پی اس باید این نکته را در نظر داشته باشید که یو پی اس ها به طور مشخص یک کاربرد اساسی و غیر قابل انکار را برعهده دارند و آن هم چیزی نیست جز اینکه میزان برق مورد نیاز تجهیزات و سیستم های شما را بتوانند در زمان قطعی برق تامین کنند.

برای اینکه بدانید چگونه UPS مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟ باید انواع آن ها را که در قبل تر اشاره ای به آن ها کرده ایم را در نظر گرفته و براساس ابعاد، کارایی عملیاتی، تکنولوژی ذخیره کردن و… مورد بررسی قرار دهید تا نوع مناسب با سازمان و شرکت خود را بتوانید انتخاب کنید.

برای خرید یو پی اس منسب پارامترهای آن را در نظر داشته باشید
پارامترهای اصلی خرید یو پی اس

پارامترهای اصلی برای خرید یو پی اس

باتوجه به نوع یو پی اس و اینکه چه یو پی اسی مناسب با کسب و کار شما می باشد باید در زمان خرید به یک سری پارامترها نیز توجه داشته باشید.

پارامترهایی که برای خرید یو پی اس دارای اهمیت می باشند عبارتند از:

·         زمان سوئیچ

·         زمان پشتیبانی

·         نویز شنیداری

·         سایز و وزن

·         استحکام و قابلیت اطمینان

·         تکنولوژی ساخت و شکل موج خروجی

بعد از اینکه تمام پارامترهایی که در زمان خرید یو پی اس باید به آن ها دقت کنید را در نظر گرفته و یو پی اس مورد نظر خود را انتخاب کردید قدم بعدی که باید بردارید بررسی و آنالیز کردن دقیق جنبه های مختلف عملکرد یو پی س اس می باشد. حتما می پرسید که منظور از آنالیز کردن جنبه های مختلف یو پی اس چیست؟ یعنی اینکه وضعیت ذخیره انرژی و توپولوژی یو پی اس های موجود در بازار و یو پی اس انتخابی خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

زمان اجرای یو پی اس را فراموش نکنید با پیشرفتی که یو پی س های امروزی کرده اند به این قابلیت رسیده اند که در کمتر از ۱۵ ثانیه می توانند به طور کامل میزان نیروی برق مورد نیاز را وارد مدار سازمان کنند. به خاطر داشته باشید که با انتخاب و خرید یو پی اس با زمان اجرای پایین هزینه های عملیاتی سازمان کاهش یافته و بهره وری نیز به تبع آن بالاتر می رود.

مطالب مرتبط را در ادامه مشاهده کنید

 

 

 

فایده استفاده از یو پی اس

 

 

طریقه تست یو پی اس

 

 

برنامه UPS چیست؟