چرا باید استابلایزر بخریم؟

خرید استابلایزر

اغلب دوستانی که برای اولین بار قصد خرید یک سیستم محافظ برای تجهیزات برقی منزل و محل کار خود دارند نمی دانند که بهترین گزینه یو پی اس است یا دستگاه تثبیت کننده ولتاژ؟! برخی دیگر مدام از خودشان می پرسند که اصلا چرا باید استابلایزر بخریم؟ یا چرا باید سیستم ها و تجهیزات برقی را به ups مجهز کنیم؟!

خب، ما امروز می خواهیم به شما دوستان عزیز کمک کنیم تا راحتر بتوانید به درک این مسئله برسید که چرا نیاز است که تجهیزات برقی که در منزل و محل کارتان از آن ها استفاده می کنید را به یکی از دو سیستم محافظ نام برده شده مجهز کنید.

پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله با هژیر صنعت همراه باشید.

دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم به سوال شما دوستان عزیز درباره اینکه چرا باید استابلایزر بخریم؟ پاسخ دهیم، می خواهیم برایتان بگوییم که اصلا دستگاه استابلایزر که به آن تثبیت کننده نوسان ولتاژ هم گفته می شود چیست و چه کار می کند؟

به طور کلی باید بگوییم که stabilizer از جمله دستگاه هایی است که برای تثبیت ولتاژ برق شهری مورد استفاده می باشد.

بنابراین برای مناطقی از کشور که دارای نوسان ولتاژ بسیار زیاد می باشند استفاده از چنین دستگاهی لازم و ضروری است.

کاربرد دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ
دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ

کاربرد دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ

از جمله کاربردهای stabilizer می توان به استفاده از این دستگاه در موارد زیر اشاره کرد.

 •  استفاده در دستگاه های لیزر
 • دستگاه های CNC و کوانتومتر
 • دستگاه های چاپ و بسته بندی
 • جهت حفاظت از انواع گولر گازی و یخچال فریزر
 • کلیه ی موسسات
 • کارخانجات
 • آزمایشگاهها
 • بیمارستانها

البته باید این مهم را به خاطر داشته باشید که بسته به نوع توان و آمپر مصرفی تجهیزات برقی که ما، در منزل و محل کار خود از آن ها استفاده می کنیم استابلایزر به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم بندی می شود.

هر کدام از استابلایزرهای تک فاز و سه فاز دارای مشخصات و ویژگی های خاصی می باشند که در زمان انتخاب و خرید آن ها باید مد نظر داشته باشید.

مزایای استفاده از استابلایزر

یکی دیگر از موارد و اطلاعاتی که به شما در درک بهتر این مسئله که چرا باید استابلایزر بخریم؟ کمک زیادی می کند، اطلاع داشتن درباره مزیت های استفاده از این دستگاه می باشد.

در واقع باید بگوییم که یک استابلایزر خوب دارای مزایا و ویژگی های زیر می باشد که در این بخش به برخی از آن ها اشاره کرده ایم.

 1. باعث حفاظت از کلیه لوازم برقی و محافظت در مقابل اتصال کوتاه و نوسان ولتاژ می شود.
 2. جلوگیری از ضرر و زیان
 3. جلوگیری از سوختن تجهیزات برقی
 4. افزایش امنیت دستگاه و طول عمر آن
 5. تثبیت برق شهر و کاهش هزینه مصرف برق
 6. محافظت در مقابل های ولتاژ(High Voltage) و نوسانات لحظه ای و اسپایکها
 7. ارائه خروجی سینوسی بعد از تثبیت ولتاژ
 8. محافظت در برابر صاعقه، نوسانات ولتاژی، اسپایک spike و های ولتاژhigh voltage
دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ
کاربرد دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ

چرا باید استابلایزر بخریم؟

با توجه به مواردی که در مطالب بالا به آن ها اشاره کرده ایم می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا باید استابلایزر بخریم؟ و اصلا چرا به این دستگاه نیاز داریم؟

در واقع باید بگوییم که هر وسیله الکتریکی برای طیف گسترده ای از ولتاژ ها طراحی شده است که بسته به حساسیت، محدوده کاری تجهیزات محدود به مقادیر خاصی است.

برخی از دستگاه ها درصد نوسان ولتاژ آن ها 5 درصد می باشد و برخی میزان نوسان ولتاژی که می توانند تحمل کنند 10 درصد می باشد.

همانطور که قبل تر هم اشاره کرده ایم برخی از مناطق کشور  نوسان ولتاژ بسیار زیادی دارند. بنابراین برای رفع مشکلات و خسارت های ناشی از این مسئله نیاز به یک سیستم تثبیت کننده نوسان ولتاژ می باشد که بتواند از خسارت های احتمالی پیشگیری کند.

بد نیست بدانید که شایع ترین دلیل نوسان ولتاژ، روشنایی گسل های الکتریکی، سیم کشی معیوب و خاموش کردن دوره ای دستگاه هایی است که از آن ها استفاده می کنید.

فراموش نکنید که همین نوسانات باعث ایجاد اختلال در تجهیزات یا وسایل برقی میشود.

جهت انتخاب و خرید استابلایزر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

حال که متوجه این موضوع شدید که استابلایزر چیست؟ چه کاربردها و مزایایی دارد و اینکه اصلا چرا باید استابلایزر بخریم؟ می خواهیم به یک پرس دیگر از جانب شما دوستان عزیز هم پاسخ دهیم.

اینکه برای خرید یک استابلایزرخود باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکاتی که باید در زمان خرید stabilizer به آن توجه زیادی داشته باشید تقویت ولتاژ دستگاه می باشد.

عملیات های مربوطه به تقویت ولتاژ توسط استابلایزر را بسته به نوع دستگاه خریداری شده ، میتوان به صورت اتومات یا دستی انجام داد.

پس دقت داشته باشید که stabilizer در شرایطی که ولتاژ کمتر از حد معمول باشد می تواند آن را تقویت کند و در شرایطی که ولتاز کاهش پیدا کند نیز به همینصورت.

یک نکته مهم دیگر که در زمان انتخاب و خرید استابلایزر نباید فراموش کنید سروو موتوری بودن و رله بودن stabilizer انتخابی شما می باشد.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که قیمت stabilizer که انتخاب می کنید با توجه به کارکرد آن متفاوت می باشد.

استفاده از استابلایزر
مزایای استفاده از استابلایزر
در نهایت اینکه

ما سعی کرده ایم تا در این مقاله به شما دوستانی که به تازگی تصمیم به خرید استابلایزر گرفته اید کمک کنیم تا بهتر و راحتر بتوانید این سوال را پاسخ دهید که چرا باید استابلایزر بخریم؟

در ضمن کمی هم درباره مزایا، کاربردها و نکات مهمی که باید در زمان خرید این دستگاه به آن ها توجه داشته باشید اشاره کرده‌ایم.

امید است که موارد عنوان شده در این مقاله توانسته باشند به شما دوستان عزیز کمک کنند تا بتوانید برای مجهز کردن سیستم ها و تجهیزات برقی خود به یک دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ تصمیم درستی بگیرید.

مشاوارن و کارشناسان فروش ما نیز از طریق سایت hajirsanat.com در این زمینه شما را بیشتر راهنمایی خواهند کرد.

سوالات مربوط به چرا باید استابلایزر بخریم؟

دستگاه تثبیت کننده نوسان ولتاژ چه کاری انجام می دهد؟
نوسانات ولتاژ در برق را تشخیص می دهد و آن را به صورت داخلی تنظیم می کند تا محدوده ثابتی از ولتاژ خروجی را ارائه دهد، اگر ولتاژ برق شهری شما پایین باشد. تثبیت کننده شما آن را حس می کند، آن را تا سطح مورد نیاز ولتاژ افزایش می دهد و سپس آن را به تجهیزات متصل تغذیه می کند تا بدون مشکل کار کند.
دستگاه استابلایزر برق زیادی مصرف می کند؟
یمصرف برق تثبیت کننده های ولتاژ به بازده تثبیت کننده بستگی دارد. به طور معمول آنها 95-98٪ کارآمد هستند. یعنی حدود 2 تا 5 درصد حداکثر بار را مصرف می کنند. بنابراین اگر یک تثبیت کننده 1 کیلو ولت آمپر دارید، حدود 50 وات مصرف می کند.
چگونه یک استابلایزرخوب را انتخاب کنیم؟
قبل از خرید تثبیت کننده ولتاژ برای یک دستگاه، چندین عامل را در نظر بگیرید. این عوامل شامل: وات مورد نیاز دستگاه، سطح نوسانات ولتاژ در منطقه نصب، نوع دستگاه، نوع تثبیت کننده، محدوده کار لرزشگی، قطع ولتاژ، نوع مدار کنترل و نوع نصب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *