چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب می زند؟

تا به حال شده است که از خودتان یا اطرافیانتان این سوال را بپرسید که چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب می زند؟ دنبال راه حلی برای پیشگیری از از این آسیب دیدگی بوده اید؟ می دانید که در چنین مواقعی چه کاری را باید انجام دهید؟

به نظر شما بهتر نیست که وسایل و تجهیزات خانگی خود را به یک سیستم حفاظتی مجهز کنید؟ با سایت هژیر صنعت همراه باشید تا به تمام این پرسش های شما پاسخ داده شود.

دلیل آسیب دیدگی وسایل منزل به خاطر اختلالات برق

همه ما این موضوع را بخوبی می دانیم که بسیاری از خرابی ها و مشکلاتی که برای سیستم هایی همچون کامپیوتر، مانیتور ها و آسیب دیدن نرم افزارها  به وجود می آیند به خاطر یک علت و دلیل واحد می باشد و آن هم قطعی برق و یا نوسانات برق شهری است که تمام این سیستم ها ناچارا از آن تغذیه می کنند.

سیستم ها و تجهیزات الکتریکی که ما این روزها از آن ها استفاده میکنیم نیاز به یک سیستم پشتیبان و برق بدون وقفه دارند که در مواقع قطعی برق شهری بتوانند میزان برق مورد نیاز خود را از آن تامین کنند. پس چه وسیله و سیستم می تواند بهتر از یو پی اس باشد؟

سیستم ها و دستگاه های الکترونیکی  که ما در طول روز از آن ها استفاده میکنیم دارای اجزای حساس داخلی هستند که اگر به درستی تغذیه نشوند خیلی راحت آسیب خواهند دید و نتیجتا هزینه زیادی را به کاربر تحمیل می کنند.

پرسش به پاسخ اینکه چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب میزند؟ در ادامه توضیخ می دهیم.

میزان آسیب اختلالات برقی به تجهیزات خانگی
انواع ختلالات برقی

اختلالات شبکه توزیع برق

ابتدا این سوال را پاسخ می دهیم که به چه پدیده ای نوسانات برق گفته می شود؟  در حقیقت نوسانات برق به طور کلی به هر گونه تغییری که در ,سطح ولتاژ وشکل موج  برق به وجود آید و خارج از استاندارد تعریف شده برای مصرف کننده باشد و به عبارتی غیر متعارف باشد، نوسان برق گفته می شود.

مشکلاتی که باعث نوسانات برقی می شوند عبارتند از:

  • طوفانهای الکتریکی (نوسانات شدید )
  • پروژه های ساختمانی
  • کابل کشی قدیمی
  • جانوران جونده
  • منبع تغذیه ناپایدار
  • افت ولتاژ در شبکه
  • افزایش ولتاژ در شبکه

طوفان های الکتریکی

آمار ها و گزارش هایی که در این زمینه در دسترس می باشد نشان می دهد که به طور متوسط نزدیک به 25 میلیون مورد رعد برق در طول سال در سراسر دنیا  اتفاق می افتند که به راحتی می توانند روی نوسانات برقی تاثیر گذار باشند.

هنگامیکه رعد و برق به دمای 50000 درجه فارنهایت برسد و وقتی رعد و برق از زمین عبور  کند سطح انرژی بالایی پراکنده می شود. این دقیقا همان طوفان الکتریکی است که موجب آسیب رساندن به تجهیزات و لوازم هایی می شود که ما در طول روز با آن ها سر و کار داریم و اگر آن ها را به سیستم هایی همچون یو پی اس مجهز نکنیم شاهد خسارات زیادی خواهیم بود.

پروژه های ساختمانی

مسئله بعدی که ما را در رسیدن به پاسخ اینکه چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب می زند؟ می تواند راهنمایی کند پروژه های ساختمانی است که در داخل شهر ها انجام میگیرد و تعداد آن ها کم هم نیست.

پروژه های ساختمان سازی با انجام فعالیت هایی مانند جوشکاری و فرز و برش  استفاده از ماشین آلات ساختمانی باعث افت ولتاژ می شوند.

یک نمونه بارز در این زمنیه کم نور شدن لامپ ها می باشد که قطعا بارها با این مسئله مواجه شده اید این موضوع تاثیر بسیار بدی را برای تجهیزات الکترونیکی منازل در بر خواهد داشت.

انواع اختلالات برقی
اختلالات شبکه توزیع برق

کابل کشی قدیمی

ساختمان هایی که چندین سال است از زمان ساخت آن ها گذشته معمولا دارای کابل کشی های قدیمی هستند که امکان دارد به مرور زمان استاندارد های اولیه خود را بتدریج ازدست بدهند و موجبات  آسیب دیدگی تجهیزات برقی را فراهم کنند.

کابل کشی های قدیمیاین پتانسیل را دارند تا اتصالات برقی به وجود آورده و دستگاه های برقی موجود در ساختمان را آسیب بزنند.

جانوران جونده

وجود جانوارانی مانند موش در سطح شهر ها که دایما تعداد آنها نیز افزایش می بابد  مشکلات متعددی را برای محیط زیست بوجود می آورند از جمله  می توانند  باعث اختلالات نوسانات برقی شوند. شاید این سوال برایتان مطرح شود که چگونه  وجود موش هایی که در سطح شهر هستند می توانند این چنین مشکل بزرگی را بوجود آورند ؟

در پاسخ باید گفته شود که موجودات جونده مانند موش به کابل کشی ها و خطوط انتقال و توزیع برق آسیب می زنند و موجب قطعی برق می شوند.

منبع تغذیه ناپایدار

در مطالب فوق به مواردی اشاره کردیم که موجب آسیب رساندن و اختلالات نوسانات برق می شوند. اگر تا به اینجای کار هنوز به پاسخ مورد نظر خود درباره اینکه چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب میزند؟ نرسیده اید پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید. زیرا که دلایل دیگری هم وجود دارند که می توانند پاسخ سوال شما باشند.

موقعیت جغرافیایی و اقلیمی نیز در ایجاد نوسانات برق موثر می باشند

مثلا همین انرژی رعد و برق که می تواند انرژی زیادی را در جو زمین  و یا اطراف سطح زمین تزریق کند.

افت ولتاژ در شبکه

قطع شدن ناگهانی برق باعث می شود که مشکلات مختلفی برای تجهیزات و سیستم های برقی شما به وجود آید. قطعی جریان برق گاهی لحظه ای  است و گاهی ساعت ها طول می کشد.

کاهش ولتاژ برق در واقع نتیجه اختلالات برقی در شبکه توزیع می باشد. مثلا زمانیکه یک سیستم تهویه هوای مطبوع شروع به کار کردن می کند اغلب نور چراغ ها کمتر می شود که این موضوع نشان دهنده کاهش ولتاژ می باشد.

افزایش ولتاژ در شبکه

در نقطه مقابل کاهش ولتاژ در شبکه،  پدیده  افزایش ولتاژ برق نیز به کرات اتفاق می افتد. نتیجه افزایش سریع ولتاژ اگر تا یک دقیقه ادامه یابد باعث سوختن وسایل ،تخریب کابل های الکتریکی و از کار افتادن وسایل الکترونیکی از جمله کامیپیوترها خواهد شد.

چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب می زند؟
کابل کشی قدیمی

جمع بندی

بنابراین پاسخ به پرسش  چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب می زند؟ و اقدامات موثری که باید در این زمینه به اجرا بگذارید، این است که حتما سیستم ها و تجهیزات خود را به دستگاه هایی همچون یو پی اس مجهز کنید. یو پی اس  می تواند با تامین کردن برق مطمئن مورد نیاز تجهیزات برقی شما از هرگونه آسیب دیدگی و اختلالت برقی پیشگیری کرده و در مواقعی که لازم باشد برق مورد نیاز آن ها را نیز تامین کند.

برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی انتخاب یو پی اس با hajirsanat.com در ارتباط باشید.

سوالات مربوط به چرا اختلالات برق به وسایل منزل آسیب می زند؟

[accordion title=””][accordion-item title=”نوسان برق چیست؟”]جریان برق فاکتورهایی دارد که مشخص و استاندارد می باشند و تمام تجهیزاتی که ما، در طول شبانه روز از آن ها استفاده می کنیم تابع این شاخص ها می باشند. اگر جریان برق همواره ثابت نباشد و دچار افت یا افزایش ولتاز شود را نوسن برق می گویند که میتواند خسارت های زیادی را به همراه داشته باشد.[/accordion-item][accordion-item title=”نوسان برق منجر به ایجاد خسارت در لوازم خانگی می شود؟”]نوسانات برق شهری روی تمام تجهیزاتی که ما از آن ها استفاده می کنیم مخصوصا لوازم خانگی تاثیر بسیاری دارد و بسیار مخرب می باشد. برای پیشگیری از این حادثه بهتر است که تجهیزات خود را به سیستم یو پی اس مجهز کنید.[/accordion-item][accordion-item title=”چگونه از لوازم الکتریکی منزل در برابر نوسان برق محافظت کنیم؟”]بهترین گزینه برای جلوگیری از خسارت و نوسانات برق این است که تجهیزات و لوازم الکتریکی خود را به یو پی اس مجهز کنید.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

10 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
باتری خشک چیست

باتری خشک چیست

باتری‌ خشک، به نوعی از باتری‌ اطلاق می‌شود که از یک محلول الکترولیت خشک یا جامد به جای مایع استفاده می‌کند. این باتری‌ طی سال های گذشته، به تدریج جای ...