پریز یو پی اس

تا به حال برایتان پیش آمده است که زمان استفاده از سیستم یو پی اس و زدن آن به پریز های معمولی برق با مشکل مواجه شده باشید؟ درباره پریز یو پی اس چیزی شنیده اید؟ آیا می دانستید که سیستم تامین کننده برق بدون وقفه دارای پریز های مخصوص می باشند؟

اتصالات UPS

هنگام خرید UPS ، باید بلافاصله بتوانید آن را به برق متصل کنید. اگر نمی توانید یو پی اس را به پریز دیواری متصل کرد یا تجهیزات آنها را نمی توانید به آن وصل کنید با مشکل روبرو خواهید شد.

شاید بسیاری از شما دوستان این موضوع را ندانید که  هر یو پی اس با درجه بندی 1500 ولت یا پایین می تواند به یک مخزن یا پریز خانگی استاندارد متصل شود.

یو پی اس هایی که دارای مدل های بالاتر با درجه بندی بالاتر می باشند از 1500 VA از شاخه های ورودی استفاده می کنند که نمی توان مستقیماً در یک ظرف استاندارد آن ها را متصل کرد.

این نوع از سیستم های تامین کننده برق بدون وقفه نیز ممکن است مستقیماً به یک پنل توزیع برق در محل نصب توسط برقکار مجاز متصل شوند.

بسیاری از مدل های UPS مجموعه ای ثابت از مخازن ورودی و خروجی را ارائه می دهند. سایر مدل های یو پی اس را می توان با یک مجموعه سفارشی از اتصالات ورودی و خروجی پیکربندی کرد.

پریز یوپی اس
اتصالات UPS

پریز یو پی اس چیست؟

در بعضی اداره‌ها به غیر از پریز برق معمولی یک پریز برق جداگانه  که معمولا با رنگ قرمز یا رنگ و شکل متفاوتی نسبت به پریز معمولی وجود دارد. در صورتی که از این پریز استفاده شود دیگر نیاز نیست نگران قطع شدن برق شهر بود چون این پریز برق خود را از UPS می‌گیرد و همیشه برق دار خواهد بود.

از پریز یو پی اس برای چه تجهیزاتی نباید استفاده کرد؟

در مطالب بالا برایتان به اختصار گفتیم که پریز یو پی اس چیست؟ و درباره اتصالات آن نیز با شما صحبت کردیم.

اما یک نکته مهمی که باید حتما در زمان خرید یو پی اس و خرد UPS socket به آن توجه زیادی داشته باشید این است که از UPS socket نباید برای هر وسیله ای که در اختیار دارید استفاده کنید مخصوصا برای وسایلی مانند موتور جوش، سنگ فرز و مواردی که برق زیادی در لحظه روشن شدن استفاده می کنند زیرا به UPS آسیب خواهند زد.

پریز یو پی اس چه کاربردی دارد؟

تا به اینجای کار با پریز یو پی اس، اتصالات آن و اینکه برای چه دستگاه ها و تجهیزاتی نباید از UPS socket استفاده کرد آشنا شدید. اما آیا چیزی درباره کاربرد UPS socket می دانید؟

خب باید بگوییم که خروجی برق در سیستم تامین کننده برق بدون وقفه از پریزهایی که تجهیزات الکتریکی قرار است توسط یو پی اس از آن ها محافظت شود به یکدیگر متصل می شوند.

در نظر داشته باشید که تعداد پریزهای خروجی در یو پی اس ها بیشتر در سیستم یو پی اس می توانند بر قیمت و توان الکتریکی این سیستم ها تاثیر بگذارند.

یو پی اس های  که قیمت آن ها نسبت به برخی دیگر از یو پی اس ها کمتر و ارزان تر می باشد از خروجی کمتری برخوردار هستند و یو پی اس های گران قیمت تر معمولا از 6 خروجی برخوردار می باشند که انرژی الکتریکی خروجی ها از طریق کلید اصلی یوپی اس نظارت و کنترل میشود.

پریز یو پی اس چیست؟
از پریز یو پی اس برای چه تجهیزاتی نباید استفاده کرد؟

تفاوت یو پی اس توان پایین و یو پی اس توان بالا

قبل تر به این مسئله اشاره کردیم که هر چه توان یو پی اس ها کمتر باشد قیمت آن ها نیز ارزانتر خواهد بود اما درباره تفاوت پریز یو پی اس توان پایین و توان بالا صحبتی نکرده ایم.

حال می خواهیم به چند تفاوت روشن بین UPS socket توان پایین و یو پی اس توان بالا بپردازیم.

یو پی اس های ارزن قیمت خروجی هایی همچون برق شهری در اختیار دارند و این توانایی را نیز دارا می باشند که از لوازم برقی استاندارد محافظت کنند.

یو پی اس های توان بالا خروجی های غیر استاندارد دارند که این موضوع باعث می شود که آن ها جریان بیشتری را بکشند.

بنابراین این مسئله را در نظر داشته باشید که برخی از یو پی اس ها هستند که  شکل قابل تنظیمی جهت خروجی هایشان دارند و با انتقال یک صفحه یا بخش دیگری از دستگاه یو پی اس میتوان گونه ای از خروجی را به گونه دیگری مبدل کرد.

متصل کردن لوازم جانبی غیر ضروری به یو پی اس چه مشکلاتی به همراه دارد
 • مقدار توان مورد احتیاج برای یو پی اس را زیاد می کند.
 • مقدار زمان کارکرد تجهیزات مورد احتیاج را کم خواهد کرد.
پریز یو پی اس
کاربرد پریز یو پی اس

در نهایت اینکه

یعضی از  یو پی اس ها دارای  توانایی مدیریت پریزهای خروجی می باشند همچنین این توانایی را دارند که انرژی الکتریکی خروجی را در شرایط ویژه و خاص مدیریت کنند.

هنگامی که برق شهری قطع می شود و یو پی اس از باتری خود تغذیه می کند میزان شارژ باتری کم می باشد و در این شرایط مدیریت کردن بحران ها  بسیار لازم و ضروری می باشد.

بنابراین زمانیکه از پریز یو پی اس استفاده کنید بهتر و راحتر می توانید این شرایط بحرانی را مدیریت کنید تا یو پی اس که از آن استفاده می کنید بتواند برق را برای  مدت زمان بیشتری به لوازم حساس الکتریکی شما برساند.

سوالات مربوط به پریز یو پی اس

[accordion title=””][accordion-item title=”UPS چه مدت دوام می آورد؟”] برخی از سیستم های یو پی اس می توانند 15 سال یا بیشتر قبل از نیاز به تعویض دوام داشته باشند ، این اجزای اصلی خیلی زود دچار مشکل می شوند.[/accordion-item][accordion-item title=”آیا یو پی اس می تواند بدون باتری کار کند؟”]یو پی س دارای دو عملکرد است. یکی همان حروف UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) است. این تداوم منبع را برای بارگیری حفظ می کند حتی در صورت قطع برق، با استفاده از باتری برای انرژی و انرژی. اگر باتری برداشته شوداین عملکرد متوقف می شود.[/accordion-item][accordion-item title=”چگونه برای اولین بار یو پی اس شارژ کنیم؟”]با وصل کردن یو پی اس به پریز دیواری برق AC ، باتری یو پی اس را شارژ کنید و بگذارید حداقل 12 ساعت شارژ شود. این باعث می شود باتری UPS شروع بسیار خوبی در سرویس دهی شما داشته باشد.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

8 نظر

 • پریز نرمال و ups که کنار هم هستن/ احتمال غیر هم نام بودن وجود داره؟که اگه باشه خطرناک هست برای سیستم های کامپیوترهای/

   • سلام …ببخشید فلسفه بکار بردن رنگ قرمز در پریز
    های یو پی ای چیه؟ چرا از رنگ دیگه ای استفاده
    نشده

    • سلام
     فلسفه خاصی ندارد و فقط برای این است که مشخص باشد که پریز از خورجی یو پی اس آمده است و صرفا به رنگ قرمز نیست اما رنگ قرمز رواج بیشتری دارد.
     این پریز ها معمولا برای استفاده نیاز به یک ضامن دارد تا اجازه ی ورود دوشاخه به پریز را بدهد و به دلیل رایج بودن استفاده از پریز های قفل دار برای یو پی اس ها ، این نوع محصول ، پریز برق یو پی اس (UPS) نامیده می شود.
     این پریز ها از ورود دوشاخه های برق بدون ضامن جلوگیری می کند. ضامن یک قطعه پلاستیکی است که بر روی دو شاخه برق نصب شده و با یک قطعه پلاستیکی سبب باز شدن قفل پریز یو پی اس می شود. پریز یو پی اس (UPS) به جهت جلوگیری از استفاده افراد متفرقه از برق دستگاه UPS استفاده می شود. اینکار سبب جلوگیری از رسیدن آسیب به دستگاه یو پی اس توسط کاربران و همچنین جلوگیری از خالی شدن باتری توسط افراد می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.