پاور فکتور یو پی اس

پاور فکتور یو پی اس

هنگامی که می خواهید برای سیستم ها و تجهیزات الکتریکی خود ups انتخاب کنید باید درباره توان مورد نیاز مصرف کننده هایی که در اختیار دارید اطلاعات کافی داشته باشید تا خدای نکرده دچار مشکلات و نوسانان برقی نشوید. این مسئله را باید به خاطر داشته باشید که انتخاب نادرست توان یو پی اس باعث می شود دستگاه های شما زمانیکه به آن ها نیاز دارید کار نکنند. تیم هژیر صنعت امروز در این مقاله می خواهد برای شما عزیزان بازگو کند که پاور فکتور یو پی اس چیست؟ چه کارایی هایی دارد. همچنین اشاره ای هم به ضریب توان ورودی یو پی اس و ضریب توان خروجی این دستگاه داشته باشد.

پاور فکتور یو پی اس چیست؟

همه ما بخوبی می دانیم که ضریب توان معیاری است که نشان می دهد تجهیزات برقی که ما از آن ها استفاده می کنیم چقدر می توانند به صورت موثر از برق استفاده کنند.

نسبت توان کاری بر حسب کیلووات اندازه گیری می شود. اما نسبت توان ظاهری بر حسب کیلو وات آمپر اندازه گیری می شود.

بنابراین حواستان باشد که توان کاری را با توان ظاهری اشتباه نگیرید.

هر چه ضریب توان به واحد (1 pf) نزدیک‌تر باشد، دو شکل موج به یکدیگر نزدیک‌تر هستند و دستگاه به طور موثرتری از توان استفاده می‌کند، بنابراین ضریب توان به راندمان UPS مربوط می‌شود.

پاور فکتور یو پی اس چیست؟
ساختار اصلی یو پی اس

ضریب توان ورودی یو پی اس

ضریب توان ورودی یو پی اس نسبت توان اکتیو ورودی یو پی اس به توان ورودی است.

ups نه تنها بخشی از منبع تغذیه است، بلکه یک بار بر روی منبع برق شهری  به حساب می آید.

این یعنی اینکه منبع تغذیه بدون وقفه  نه تنها برق اکتیو را از برق دریافت می کند، بلکه توان راکتیو را نیز دریافت می کند.

اجازه دهید این موضوع را با ذکر یک مثال برایتان شفاف سازی کنیم.

فرض را بر این می گیریم که یک ups با ضریب توان ورودی 0.8 و توان ورودی 100kva پیکربندی کنید، زمانی که خروجی منبع تغذیه اضطراری در بار کامل باشد، UPS 80 کیلووات برق اکتیو از شبکه و همچنین 60kvar جذب می کند.

بنابراین شما باید سیستم منبع تغذیه را با ظرفیت برق 150kva تجهیز کنید.

فراموش نکنید که ضریب توان ورودی یو پی اس با میزان بار روی خروجی یو پی اس متفاوت است.

ضریب توان خروجی یو پی اس
ضریب توان ورودی یو پی اس

ضریب توان خروجی یو پی اس

تا به اینجا برایتان شرح دادیم که پاور فکتور یو پی اس چیست؟ و گفتیم که  ضریب توان ورودی ups را چطور می توان محاسبه کرد.

حال در این بخش می خواهیم به ضریب توان خروجی ups اشاره ای داشته باشیم.

به طور کلی باید بگوییم که ضریب خروجی یک ضریب طراحی برای یو پی اس می باشد.

اگر شما یک ups 100 کیلووات آمپر با ضریب توان خروجی 1.0   داشته باشید می تواند بارهای تا 100 کیلو وات توان فعال و 100 کیلو ولت توان ظاهری را تحمل کند.

اما اگر ضریب توان 0.8 باشد می تواند بارها را به ترتیب 80 کیلو وات و 100 کیلو ولت آمپر تحمل کند.

بنابراین باید دقت داشته باشید که برای انتخاب و خرید صحیح یو پی اس می بایست مجموع توان فعال و ظاهری بار را مشخض کنید.

ناگفته نماند که ضریب توان خروجی در بین انواع یو پی اس های موجود در بازار متفاوت می باشد.

اهمیت توجه به پاور فکتور در خرید یو پی اس

در زمان خرید یو پی اس توجه کردن به پاور فکتور یو پی اس مسئله بسیار مهمی می باشد زیرا نه تنها از اتلاف هزینه های سازمان ها و شرکت ها جلوگیری می کند بلکه توجه نکردن به آن باعث می شود محاسبات برای مصرف کننده ها درست نبوده و سیستم برق اضطراری یا یو پی اس طراحی شده قادر به محافظت از مصرف کننده ها نباشد و دستگاه overload کند.

پس لازم است که بعد از نصب و راه اندازه دستگاه منبع تغذیه بدون وقفه  توان آشکار و حروجی آن را مورد بررسی دقیق قرار دهید تا با استفاده از آن بتوانید توان ضریب خروجی واقعی را نیز تعیین کنید.

این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد، اگر یو پی اس نتواند از عهده توان واقعی و توان مصرف کننده به خوبی برآید به سرعت وضعیت اضاغه بار از یو پی اس حدا می شود و این مسئله منجر به آسیب یا قطع دن ups شده و قادر نخواهد  بود از مصرف کننده های شما محافظت کند.

اهمیت توجه به پاور فکتور در خرید یو پی اس
در نهایت اینکه

ما سعی کرده ایم تا با ارائه این مقاله هر آنچه که به شما درباره پاور فکتور یو پی اس و اهمیت پاور فکتور یو پی اس کمک می کند تا بهترین و مناسب ترین دستگاه را برای سیستم های برقی خود تهیه کنید در اختیارتان قرار دهیم.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر در مورد خرید و قیمت یو پی اس با مشاوران و همکاران ما از طریق سایت hajirsanat.com در ارتباط باشید.

سوالات مربوط به پاور فکتور یو پی اس

[accordion title=””][accordion-item title=”ضریب توان نرمال چیست؟”]ضریب توان رابطه (فاز) جریان و ولتاژ در سیستم های توزیع برق AC است. در شرایط ایده آل جریان و ولتاژ “در فاز” و ضریب توان “100٪” است.[/accordion-item][accordion-item title=”ضریب توان 0.8 چیست؟”]ضریب توان 0.8 اندازه گیری تاخیر یا سرب جریان در مقایسه با اعمال ولتاژ محرک است. همانطور که میدان مغناطیسی ژنراتور به دور داخل استاتور می چرخد، ولتاژی که تولید می کند، هنگامی که به بار اعمال می شود، جریانی را به جریان می اندازد.[/accordion-item][accordion-item title=”ضریب بار یو پی اس چیست؟”]این “ضریب بار” به این معنی است که شما همیشه مقدار واقعی وات (که کار واقعی را انجام می دهد) از ولتاژ و جریان خود دریافت نمی کنید. … بنابراین وات قابل استفاده واقعی همیشه مقداری کمتر از VA است.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.