نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید

قبل از خرید یو پی اس باید بدانید

با قطعی مداوم این روزها و آسیب هایی که ممکن است برای تجهیزات و لوازم برقی ما به وجود آید استفاده از یک سیستم پشتیبان و تامین کننده برق برای مواقع ضروری امری واجب می باشد که از اهمیت زیادی هم برخوردار است. اما اینکه چه سیستم و دستگاهی را می توان برای این کار خریداری کرد خود مسئله بسیار مهمی است که باید روی آن متمرکز شد. یکی از سیستم هایی که برای شرایط این چنینی می توان برای تامین برق مورد نیاز تجهیزات آماده و خریداری کرد یو پی اس می باشد که حتما نیاز است نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید را جدی بگیرید.

آگاهی داشتن از یک سری نکات مهم قبل از خرید ups به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با هزینه ای که در اختیار دارید مناسب ترین نوع از این دستگاه را برای تجهیزات برقی خود تهیه و خریداری کنید.

UPS چیست؟

بارها زیادی در مقالات مختلف به این مسئله اشاره کرده ایم که منظور از منبع تغذیه بدون وقفه یا UPS چیست؟ حال برای اینکه بهتر و راحتر بتوانید نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید درک کنید لازم دانسته ایم که به اختصار وبار دیگر برایتان عنوان کنیم که یو پی اس چیست؟

به ساده ترین و خلاصه ترین شکل ممکن می توان گفت: UPS یک منبع تغذیه بدون وقفه می باشد که در زمان قطعی برق می تواند به کمک باتری که دارد میزان برق مورد نیاز تجهیزات شما را برای زمان مشخصی تامین نماید.

فرم فاکتور یو پی اس چیست؟

نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید

خب، در متن بالا به این مسئله پرداخیتم که منظور از UPS چیست؟ و کمی در این مورد با شما صحبت کردیم. همچنین عنوان کردیم که برای اینکه بتوانید خرید مناسبی داشته باشید و بهترین دستگاه را برای تجهیزات برقی خوئ تهیه کنید نیاز است به یک سری نکات بسیار مهم قبل از خرید یو پی اس توجه داشته باشید.

مهم ترین موارد و نکاتی که باید قبل از خرید این دستگاه بدانید به شرح زیر می باشند.

 • فرم فاکتور یو پی اس چیست؟
 • کدام نوع یو پی اس را انتخاب کنیم؟
 • توجه به ولت آمپر که نشان دهنده توان یو پی اس است
 • یو پی اس باید چه توانی داشته باشد؟
 • شارژ دهی یو پی اس چقدر است؟
 • یو پی اس با باتری اینترنال بخریم یا اکسترنال؟

فرم فاکتور یو پی اس چیست؟

یکی از مهم ترین مواردی که حتما باید در زمان خرید یو پی اس به آن توجه داشته باشید این است که بدانید UPS ها عمدتا در ۳ فرم فاکتورمختلف تولید می شوند.

معمولا مدل های کوچک این دستگاه برای دسکتاپ یا کامپکت استفاده می شوند که نیاز به فضای چندان زیادی ندارند و باتری آن ها داخل خود دتسگاه قرار دارد.

این مدل یو پی اس ها وزن چندان زیادی نداشته وتوان خروجی محدودی هم دارند.

در مقابل مدل های کوچک، مدل‌های تاور یا مینی تاور ابعاد بزرگ‌تری دارند این دستگاه ها را باید روی زمین قرار داد و انتخاب آن ها کاملا بستگی به نیاز شما دارد.

انواع یو پی اس
کدام نوع یو پی اس را انتخاب کنیم؟

کدام نوع یو پی اس را انتخاب کنیم؟

همانطور که می دانید یو پی اس ها دارای مدل های مختلفی می باشند که باید در زمان خرید حتما به این مسئله توجه کنید که کدام نوع از انواع یو پی اس بیشتر برای تجهیزات شما مناسب تر می باشد.

 1. مدل‌های استندبای یا آفلاین
 2. مدل‌های لاین اینتراکتیو
 3. مدل‌های آنلاین یا Double-Conversion

در حقیقت باید بگوییم که این بخش مهم ترین موضوعی است که قبل از خرید UPS باید به آن توجه داشته باشید.

مدل‌های استندبای یا آفلاین

مدل های آفلاین از میان انواع یو پی اس های موجود در بازار ساده تر بوده و حضور کم رنگ تری دارند. این مدل UPS در زمان برقرار بودن برق شهری خروجی مورد نیاز را از طریق برق شهری برای جهیزات شما فراهم می کند و در واقع هیچ اصلاحی جهت رفع مشکلاتی از جمله نوسان ولتاژ انجام نمی‌شود.

مدل‌های آنلاین یا Double-Conversion

اما درباره یو پی اس های نوع آنلاین باید بگوییم که تغذیه آن ها به طور دائم از برق شهری جدا می باشد. نحوه کار و استفاده از UPS آنلاین به این صورت است که باتری دستگاه از طریق مدار یکسو کننده شارژ می شود.

نیرویی که این نوع از UPS ها نیاز دارند از طریق یک مدار تبدیل جریان DC به AC و به طور دائمی توسط باتری‌ها فراهم می‌شود.

توجه به ولت آمپر یو پی اس
ولت آمپر یو پی اس

توجه به ولت آمپر که نشان دهنده توان یو پی اس است

مسئله مهم بعدی درباره نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید توجه به ولت آمپر دستگاه می باشد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا ولت-‌آمپر در یک یو پی اس نشان دهنده توان آن است؟ یا خیر؟!

خب، در پاسخ به این سوالی که ذهن شما را به خود درگیر کرده است باید بگوییم که بدون شک روی بسیاری از UPS های موجود در بازار عبارت VA که همان ولت-آمپر می باشد درج شده است و شما می توانید در زمان خرید آن را مشاهده کنید.

شاید تصور شما این باشد که اگر روی دستگاهی درج شده باشد که ۲۰۰۰ ولت- آمپر حتما آن دستگاه توانایی تولید ۲۰۰۰ وات خروجی را دارد.

باید بگویم که واقعیت چیزی غیر از این مسئله می باشد. در حقیقت توان واقعی خروجی باید عامل «ضریب قدرت» بر حسب درصد باشد.

بسیاری از یو پی اس ها این مسئله چیری نزدیک به ۶۰% می باشد و این بدان معنی است که توان واقعی خروجی یک دستگاه با ۲۰۰۰ ولت-آمپر ۱۲۰۰ وات می باشد.

یو پی اس باید چه توانی داشته باشد؟

سوال مهم بعدی که نیاز است در دسته بندی نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید قرار داده شود این است که UPS که شما برای دستگاه ها و تجهیزات برقی خود خریداری می کنید باید دارای چه توانی باشند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که میزان توان یو پی اس باید با توجه به مجموع توان دستگاه هایی انتخاب شود که می خواهید آن ها را به UPS متصل کنید.

ایننکته مهم را به خاطر داشته باشید که هر چه مجموع توان دستگاه های شما کمتر باشد یو پی اس در زمان قطعی برق شهری نیاز به شارژدهی بیشتر دارد.

شارژ دهی یو پی اس چقدر است؟

به نظر شما چه مواردی هستند که می توانند رد تامین انرژی مورد نیاز UPS تاثیر گذار باشند؟

خب، ما به شما خواهیم گفت که مواردی همچون

 • ضریب توان
 • کیفیت قطعات داخلی یو پی اس
 • توان مصرفی خروجی
 • ظرفیت
 • تعداد باتری‌ها
 • دمای کارکرد دستگاه

همگی از جمله مواردی هستند که میتوانند در مدت زمان تامین انرژی یو پی اس تاثیر بگذارند. بنابراین اگر می خواهید بدانید که UPS خریداری شده شما چقدر شارژدهی دارد باید این فاکتورها توجه زیادی داشته باشید.

این مسئله مهم را هم فراموشنکنید که بیشتر باتری هایی که برا دستگاه منبع تغذیه بدون وقفه طراحی شده اند از نوع سرب اسیدی می باشند. این باتری ها بار بیشتر یرا تحمل می کنند و سریعتر تخلیه می شوند

یو پی اس با باتری اینترنال بخریم یا اکسترنال؟

همانطور که در مطالب بالا هم اشاره کرده ایم اغلب یو پی ای های کوچک در داخل خود باتری دارند. اما آن دسته از UPSهایی که توان خروجی بالاتری دارند این امکان را در اختیار شما قرار میدهند که بتوانید باتری خارجی را به آن ها متصل کنید.

اما نکته مهم اینجاست که انتخاب پشتیبانی از باتری خارجی کاملا به میزان توان خروجی مورد نیاز و مدت زمان شارژدهی یو پی اس شما بستگی دارد.

فراموش نکنید در بیشتر مواقع خرید یو پی اس های بزرگتر که دارای باتری اضافه می باشند بهترین گزینه می باشد که باعث می شوند در هزینه و زمان شما صفرجویی شود.

بهترین و با کیفیت ترین بانری برای یو پی اس
شارژ دهی باتری یو پی اس
در نهایت اینکه

امید است که با ارائه این مقاله توانسته باشیم هر آنچه که نیاز بوده است درباره نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید را در اختیارتان قرار داده باشیم.

مشاوران و کارشناسان فروش ما نیز از طریق سایت hajirsanat.com پاسخگوی سوالات، انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان می باشند.

سوالات مربوط به نکات مهمی که قبل از خرید یو پی اس باید بدانید

آیا پشتیبانی UPS از نرم‌افزار مهم است؟
برخی از یو‌پی‌اس‌ها به پورت‌های USB، شبکه و البته گاه سریال در مدل‌های قدیمی‌تر یا ارزان‌تر مجهز شده‌اند. با اتصال این پورت‌ها به یک کامپیوتر و نصب نرم‌افزار همراه دستگاه می‌توانید شرایط کارکرد آن را کنترل کنید.
کدام نوع UPS بهترین است؟
یو پی اس آفلاین، یک انتخاب مقرون به صرفه است. سیستم های یو پی اس آفلاین با سرعت کافی به باتری تعویض می شوند تا از ناهنجاری های برق جلوگیری کرده و از قطع کوتاه مدت جلوگیری کنند.

یک UPS 650 وات چقدر عمر می کند؟
باتری این واحد دارای ۷۷ ولت ساعت آمپر است، این بدان معناست که در صورت استفاده از حداکثر بار آن حدود هفت دقیقه دوام می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.