نحوه اتصال صحیح باتری یو پی اس

نحوه اتصال صحیح باتری یو پی اس

شاید بر این موضوع آگاهی داشته باشید که باتری های مخصوص یو پی اس یا به صورت سری و یا به صورت موازی نصب می شوند در هر کدام از این حالت ها نحوه اتصال صحیح باتری یو پی اس متفاوت می باشد.

ما امروز در هژیر صنعت می خواهیم بیشتر با شما عزیزان درباره چگونگی نصب باتری ups صحبت کنیم.

نصب باتری یو پی اس به صورت سری

در بخش مقدمه به این موضوع اشاره کرده ایم که باتری های ups به شکل سری و موازی متصل می شوند که نحوه اتصال صحیح باتری یو پی اس در هر یک از آن ها متفاوت می باشد.

برای نصب باتری در حالت سری قطب مثبت باتری اولی به قطب منفی باتری دومی و به همین منوال به تعداد باتری ها این روند ادامه پیدامی کند.

این کار تا زمانی ادامه پیداخواهد کرد تا در نهایت دو قطب منفی باتری اولی و قطب مثبت باتری آخری باقی بمانند.

این دو باتری باقی مانده مجموعه ولتاژ باتری ها را دارد که می توانند جریان آن ها را ثابت نگه دارند.

برای مثال اگر شما تعداد 20 باتری 12 ولتی را که 100 آمپر دارند را با هم سری کنید در مجموع دارای 240 ولت 100 آمپر خواهید بود.

طریقه نصب باتری ups
نصب باتری ups

نصب باتری ups به صورت موازی

خب، حال که نحوه صحیح باتری یو پی اس به صورت سری آشنا شدید می خواهیم اشاره ای هم به نحوه نصب به صورت موازی داشته باشیم.

در حالت موازی قطب های مثبت باتری به هم و قطب های منفی را به هم باید نصب کنید.

تا در نهایت یک سر مثبت و یک سر منفی از باتری ها باقی بمانند. به خاطر داشته باشید که در این حالت نصب باتری ups ولتاژ ثابت و مقدار ظرفیت (AH) باتریها با هم جمع می شوند.

برای مثال اگر در مواردی نیاز است که ظرفیت مقدار بک آپ تایم بیشتری را استفاده کنیم، ولتاز ثابت داشته باشیم نیاز به 20 عدد باتری 12 ولت 100 آمپر داریم که به صورت موازی آن ها را به هم نصب کنیم تا در مجموع ۱۲ ولت ۲۰۰۰ آمپر داشته باشیم.

نکات مهم هنگام نصب صحیح باتری یو پی اس

برای نصب باتری یو پی اس به روش صحیح نیاز است که یک سری نکات مهم را همیشه به خاطر داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

مهم ترین نکاتی که برای نصب صحیح باتری یو پی اس باید به آن ها توجه کنید به شرح زیر می باشند.

  • بیشتر از یک نفر اقدام به نصب باتری ها نکند( دستیار و کمک کار به همراه داشته باشید اما تنها یک نفر کار اتصالات را انجام دهد)
  • در صورت زیاد بودن باتری ها در هر مرحله بیش از 6 سلول باتری را به هم متصل نکنید تا خطر برق گرفتگی به حداقل برسد
  • باتری های هر طبقه را سری کرده و سپس طبقه به طبقه اقدام به اتصال بین طبقات کنید.
  • از اتصال باتری ها اطمینان کامل بدست آورید
  • قبل از اتمان کار یکی از اتصالات بین باتری ها را باز کرده و تمام اتصالات را یکبار دیگر مورد بررسی قرار دهید
  • دقت داشته باشید که در تمام مراحل و بستن سری های باتری ابزاری چون آچار، پیچ گوشتی با سر باتری های کناری شما برخورد نداشته باشند زیرا باعث اتصال خواهند شد.
  • بعد ازاتصال تمام باتری ها به صورت سری باید ولتاژ دو سر باتری ها را با ولت متر مورد اندازه گیری قرار دهید تا از ولتاژ صحیح اطمینان بدست آورید
  • در آخر اینکه سری مجموع باتری های متصل شده را به دستگاه وصل کنید فقط به این مسئله دقت داشته باشید که در اغلب دستگاه ها سیم مثبت قرمز رنگ یا قهوه ای رنگ می باشد و سیم منفی به رنگ آبی یا مشکی است.
مراحل نصب موازی باتری ها
نصب موازی باتری ها

نگهداری از باتری ها هنگام کارکرد یو پی اس

باید به این مسئله دقت داشته باشید که باتری های در حال کارکردن می بایست به صورت دوره ای مورد بازدید و سرکشی قرار بگیرند.

مخصوصا آن دسته از باتری هایی که دارای ولتاژ بالایی می باشند باید 3 الی 4 ماه یکبار مورد سرکشی قرار بگیرند.

دلیل این کار این است که اگر یکی از باتری ها خراب شده بود از باتری های سالم جدا شود زیرا به خاطر سری شدن با باتری های دیگر می تواند باعث خرابی آن ها نیز شود.

باتری های خراب می توانند همان جریانی که باتری های سالم دریافت می کنند را دریافت کنند که این مسئله باعث گرم شدن باتری، باز شدن سوپاپ و خارج شدن گازهای داخلی می شود.

به خاطر داشته باشید که نادیده گرفتن این مسئله می تواند خطرناک بوده و حتی منجر به آتش سوزی شود. بنابراین بازدیدهای دوره ای برای اندازه گیری ولتاژ تک تک باتری ها دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

اتصال باتری ups
انواع اتصال باتری ups
در نهایت اینکه

امید است که توانسته باشیم با ارائه این مقاله هر آنچه که نیاز بوده است شما دوستان عزیز درباره نحوه اتصال صحیح باتری یو پی اس بدانید را در اختیارتان قرار داده باشیم.

شما میتوانید سوالات خود را در زمینه خرید استابلایزر، یو پی اس و … با ما در میان بگذارید. مشاوران و کارشناسان فروش ما نیز از طریق سایت hajirsanat.com پاسخگوی سوالات، انتقادات و پیشنهادات شما خواهند بود و شما را در این امر راهنمایی خواهند کرد.

سوالات مربوط به نحوه اتصال صحیح باتری یو پی اس

[accordion title=””][accordion-item title=”چگونه متوجه شارژ شدن یو پی اس شویم؟”]برای تعیین دقیق، باید درپوش یو پی اس را باز کنید و سپس جریان ورودی به باتری را اندازه گیری کنید یا به سادگی می توانید ولتاژ باتری را اندازه بگیرید. اگر مانند 14 ولت یا بالاتر باشد، در حال شارژ است اما بهترین راه اندازه گیری جریان است.
[/accordion-item][accordion-item title=”چگونه باتری یو پی اس را شارژ کنیم؟”]باتری یو پی اس را با وصل کردن یو پی اس به پریز برق AC شارژ کنید و بگذارید حداقل 12 ساعت شارژ شود. این به باتری UPS یک شروع عالی در خدمات خود برای شما می دهد.

[/accordion-item][accordion-item title=” شارژ بیش از حد یو پی اس مشکلی ندارد؟”]شارژ بیش از حد با ولتاژ شناور بیش از حد بالا می تواند باعث گازهای هیدروژن و اکسیژن بیش از حد شود و می تواند منجر به خشکی داخلی شود که پس از تسریع، می تواند منجر به فرار حرارتی شود و منجر به شکست یا حتی آتش سوزی و انفجار شود.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.