مفهوم ارت و ارتینگ از دید کارشناسان شرکت هژیر صنعت تولید کننده یو پی اس

در خصوص مبحث ارت ، یادداشت ها و گزارشات متعددی در سایت ها منتشر گردیده است. مفهوم عمومی ارت به صورت ذیل می باشد:

ارت، (Earth) در زبان انگلیسی به معنی زمین می باشد و در این یادداشت مقصود اتصال بدنه دستگاه الکتریکی به زمین می باشد.

ارت در حقیقت وصل کردن هر گونه جریان الکتریکی به زمین است که این عملکرد بیشتر برای جلوگیری از برق گرفتگی و حفظ ایمنی انسان صورت می گیرد. به عبارتی دیگر با وصل کردن تمام دستگاه های برقی صنعتی ، مخابراتی و خانگی از طریق سیم اتصال به چاه ارت، موفق به ایجاد سیستم ارتینگ شده ایم.

هدف از اجرای سیستم ارتینگ جلوگیری از نشتی جریان الکتریکی و مدارات الکتریکی و جلوگیری از سوانحی مانند برق گرفتگی است که موضوع مهمی در الکترونیک به شمار می آید.

 

اما مفهوم روشن تری را شرکت هژیر صنعت به عنوان یکی از پویا ترین تولید کنندگان یو پی اس در ایران بصورت ذیل تدقیق کرده تا خطرات ناشی از برداشت و تعریف نادرستی که احتمالا از ارت و دستگاه های الکتریکی مرتبط با آن وجود دارد، بر طرف گردد.

 

به موجب این تعریف:

تمامی وسایل الکتریکی و تجهیزات برقی باید برای حفظ ایمنی استفاده کنندگان و کاهش نویز های مخابراتی در دستگاه های حساس و بهره برداری بهینه از ارت، با کابلی به قطر مناسب به چاه ارت وصل شوند که به صورت استاندارد حفاری و راه اندازی شده است و حتما به صورت دوره ای توسط کارشناسان بازدید و پارامتر های استاندارد چک گردد تا در صورت نیاز ترمیم گردد.

 

مشخصات ارت

مشخصات فنی ارت

örtliche Erde (engl. local earth)

Bezugserde (engl. reference earth)

کارکرد ناقص سیستم ارت می تواند به تمامی مصرف کننده های یوپی اس نیز خسارت وارد کند.

هژیر صنعت با سه دهه تجربه در تولید یو پی اس تجربه فنی و تخصصی گرانبهایی در زمینه ارت کسب کرده و  از این رو به خریداران محترم یو پی اس توصیه می کنیم در خصوص عملکرد صحیح ارت، در فضای کاری خود تحقیق لازم را به عمل آورده و قبل از نصب یو پی اس از مشاوره رایگان شرکت هژیر صنعت بهره مند شوند.

با توجه به موضوع با اهمیت ارت در مهندسی الکترونیک و در مبحث یوپی اس که قبلا ذکر گردید، کتاب های متعددی در مورد ارت و کاربرد خانگی و صنعتی آن منتشر شده که به عنوان نمونه می توان به کتاب اتصال زمین الکتریکی و حفاظت اشاره کرد.

 

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم:

ارت و حفاظت مربوط به آن همواره یکی از دغدغه های مهم مهندسین و شرکت های تولید کننده یو پی اس می باشد، زیرا هدف، جلوگیری از خسارت به مصرف کننده های یو پی اس می باشد که در صورت فقدان یک چاه ارت کارآمد، تهدیدی برای آن محسوب می شود.

شاید تصور کنید حفر “ چاه ارت ”  کار دشواری نباشد و هرجا نیاز شد می توانیم خودمان این مورد را انجام دهیم ولی تجربه نشان داده است که در صورت دخالت افراد بی تجربه می توان منتظر خسارت های سنگین به سیستم های الکترونیکی باشیم.

 

این کتاب در 5 بخش تدوین گردیده که عبارتند از: 


بخش اول :
 زمين حفاظتی و الكتريكی

بخش دوم : انواع ميل های زمين

بخش سوم : روشهاي اندازه گيري پارامترهاي زمين

بخش چهارم : اتصال زمين استاتيك

بخش پنجم : حفاظت تأسيسات در مقابل صاعقه

 

کتاب ارت

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

8 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.