عملکرد استابلایزر و اهمیت آن


در مقاله های قبلی هژیر صنعت به شما دوستان و همراهان عزیز دو سیستم پشتیبان و محافظ ولتاژ برق را با نام های یو پی اس و استابلایزر معرفی کرده ایم. درباره نحوه خرید یو پی اس و خرید استابلایزر نیز اشاره هایی داشته ایم. امروز می خواهیم به سراغ بک مسئله مهم درباره سیستم های استابلایزر یعنی عملکرد استابلایزر و اهمیت آن برویم و با شما در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

همانطور که می دانید وسایل و تجهیزات برقی همچون یخچال، تلویزیون، اجاق میکرو، رایانه، ماشین لباسشویی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات کوره و هزاران وسایل الکتریکی دیگر که ما روزانه با آن ها سر و کار داریم نیازمند یک سیستم پشتیبان هستند که بتواند برق مورد نیاز آن ها را در مواقع افت یا افزایش برق مناسب را  تامین نماید و همچنین از آن ها در برابر نوسانات ولتاژی  برق محافظت کند.

استابلایزر چیست؟

برای اینکه بهتر متوجه عملکرد استابلایزر و اهمیت آن شویم نیاز است که کمی درباره خود استابلایزر بدانیم. آیا شما می دانید که استابلایزر چیست؟

خب ما به شما خواهیم گفت که این سیستم محافظت کننده نوسانات ولتاژ در معنای حقیقی چیست؟ باید بگوییم که استابلایزر یک دستگاه الکترونیکی می باشد که از وسایل و تجهیزات برقی شما در برابر مشکلات برقی و نوسانات برق محافظت می کند.

بنابراین در تعریف کلی تر از استابلایزر می توانیم بگوییم که، یک وسیله الکتریکی  والکترونیکی است که ولتاژ ثابت برای مصرف کننده های ما تامین می کند و  تغذیه می کند. این دستگاه  شرایط ولتاژ را تشخیص داده و به همین ترتیب ولتاژ را به محدوده مورد نظر می رساند. استابلایزرها ابزاری  برای تنظیم ولتاژ تغذیه بار میباشد. اینها به منظور تأمین ولتاژ ثابت هستند.  و برای بار یا سیستم  در یک ولتاژ قابل قبول کار  می کند.

دلیل استفاده از استابلایزر

همانطور که در بخش مقدمه عنوان کرده ایم تجهیزات و لوازم الکتریکی نیاز دارند که به سیستم هایی همچون استابلایزر و یو پی اس مجهز باشند. این بدان دلیل است که هر یک از لوازم الکتریکی برای عملکرد مناسب تحت ولتاژ خاص طراحی شده اند. اگر این ولتاژ کمتر یا بالاتر از مقدار مشخص باشد دستگاه دچار نقص می شود یا ممکن است در شرایط  بد کار کند یا حتی ممکن است آسیب ببیند.

در کاربردهای خانگی و صنعتی به طور کلی استابلایزرها، به صورت خودکار برای ثابت نگه داشتن ولتاژ نسبت به تجهیزات خاص استفاده می شوند.

عملکرد استابلایزر
خرید استابلایزر

اهمیت استفاده از استابلایزر

شاید ندانید که نوسانات ولتاژ چیزی نیست جز تغییر در اندازه ولتاژ، که معمولاً از دامنه ولتاژ حالت  استاندارد  و پایدار بیشتر یا کمتر باشد و تغییر  مداوم داشته باشد . در برخی کشورها، توزیع نیروی الکتریکی 220 ولت برای یک فاز  و 380 ولت برای سه فاز است. در چنین شرایطی، تمام وسایل برقی مخصوصا آن دسته از وسایل برقی که مجهز به برق تک فاز می باشند برای کار در محدوده ولتاژ 220 تا 240 ولت طراحی شده اند.

دامنه ولتاژ قابل قبول در بعضی از کشورها از جمله کشور ایران طبق استاندارد 220 ولت است. بنابراین با توجه به این مسئله که میزان ولتاژ طراحی شده برای وسایل تک فاز 220 و برای تجهیزات برقی سه فاز 380 ولت در کشور ایرن طراحی شده است نیاز است که به دنبال استابلایزر مناسب برای وسایل و تجهیزات برقی خود باشید.

دلایل نیاز به استابلایزر

  • در صورت استفاده از تجهیزات روشنایی، افت ولتاژ پایین باعث کاهش خروجی روشنایی می شود و همین امر باعث کاهش بیشتر عمر لامپ می شود.
  • موتور AC گشتاور کمتری در ولتاژ پایین  تولید می کند و از این رو سرعت دور موتور  در ولتاژ پایین به شدت پایین می آیددو آنها در هنگام ولتاژ بالا سرعت بیشتری تولید می کنند. این باعث کاهش عمر موتور می شود و همچنین باعث آسیب عایق در ولتاژهای بالا می شود.
  • در صورت گرم شدن  کوره القایی، ولتاژ کم باعث کاهش خروجی گرما می شود و بار در دمای نامناسب بیش از حد مورد نظر کار می کند.
  • در وسایلی چون  تلویزیون و رادیو، افت ولتاژ باعث کاهش کیفیت می شود و همچنین باعث کم شدن عمر کارکرد  و عملکرد سایر قطعات الکترونیکی می شود.
  • یخچال ها وسایلی هستند که با موتور AC کار می کنند و جریان های زیادی را در شرایط افت ولتاژ می کشند که ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد سیم پیچ ها شود.

بنابراین با توجه به مواردی که در متن بالا به آن ها اشاره کردیم تا حدودی متوجه نیاز و خرید استابلایزر و همچنین عملکرد استابلایزر و اهمیت آن شده اید.

ویدئو عملکرد و اهمیت استابلایزر

عملکرد استابلایزر

درباره عملکرد استابلایزر و اهمیت آن باید بگوییم که استابلایزر دارای اصل اساسی می باشد و برای دو هدف ( تغییرات ولتاژ و نوسانات و شرایط  بهم ریختگی ولتاژ) موردنیاز می باشد. روند افزایش ولتاژدر شرایط  افت ولتاژ به عنوان عملیات تقویت کننده نامیده می شود،  و در حالتی که کاهش ولتاژ بر اثر حالت افزایش  ولتاژ به عنوان عملیات باک نامیده می شود. این دو عمل اصلی در هر سیستم استابلایزر ضروری است.

همانطور که قبل تر هم عنوان کرده بودیم اجزای استابلایزر شامل: ترانسفورماتور، رله ها و مدارهای الکترونیکی هستند. اگر استابلایزر افت ولتاژ ورودی را حس کند، رله الکترومغناطیسی را قادر می سازد تا ولتاژ بیشتری از ترانسفورماتور اضافه کند تا از دست دادن ولتاژ جبران شود. هنگامی که ولتاژ ورودی بیش از مقدار طبیعی است، استابلایزر رله الکترومغناطیسی دیگری را فعال می کند به طوری که ولتاژ را برای حفظ مقدار طبیعی ولتاژ کم می کند.

انتخاب استابلایزر مناسب

اندازه گیری و انتخاب یک استابلایزر مناسب به مقدار مصرف جریانی  تجهیزاتی که قرار است از آنها استفاده شود بستگی دارد. بنابراین اولین و مهمترین نکته در هنگام خرید استابلایزر، در نظر گرفتن قدرت تمام لوازم خانگی و تجهیزات برقی است که  قرار است توسط استابلایزر تأمین می شود. در اصطلاحات  اکتریکی جریان( قدرت  یا توان)معمولاً از  VA یا KVA استفاده  می شود و همچنین باید بررسی کنید که وسایل و تجهیزات برقی شما دارای برق تک فاز می باشند یا سه فاز. درجه قدرت لوازم برقی به طور معمول در صفحه نام  و پلاک ورودی آن دستگاه نشان داده می شود. اگر درجه قدرت در دسترس نیست، به سادگی  ولتاژ و جریان آن تجهیزات را  می شود محاسبه کرد تا مقدار توان  را بدست آورید.

عملکرد استابلایزر و اهمیت آن
انتخاب استابلایزر مناسب

جمع بندی

درباره عملکرد استابلایزر و اهمیت آن، دلایلی که نیاز به استابلایزر را برای ما مشخص کرده اند اشاره داشته ایم. عنوان کردیم که چطور می توانید بری خرید استابلایزر مناسبی که می خواهید اقدام کنید و چه مواردی را باید در نظر داشته باشید. در صورتیکه همچنان سوالات شما برای انتخاب، عملکرد، اهمیت استابلایزر مورد نیازتان ادامه دارد می توانید با کارشناسان و مشاوران ما در  شرکت و سایت hajirsanat.com در ارتباط باشید.

سوالات مربوط به عملکرد استابلایزر و اهمیت آن

[accordion title=””][accordion-item title=” چرا باید از استابلایزر استفاده کنیم؟”]دلیل استفاده از استابلایزر این است که، استابلایزر یک وسیله الکتریکی است که برای تغذیه جریان ولتاژ ثابت به وسایل الکتریکی مانند AC و رایانه استفاده می شود و از آنها در برابر آسیب ناشی از نوسانات ولتاژ محافظت می کند.[/accordion-item][accordion-item title=”عملکرد Turbo در استابلایزر چیست؟”]در حالی که یک موتور تنفس طبیعی در اثر فشار اتمسفر مقدار هوایی که می تواند به داخل سیلندر وارد کند محدود است ، اما با یک توربوشارژر هوای وارد شده به سیلندر می تواند فشار بالاتری از جو داشته باشد. ورود هوای بیشتر به داخل سیلندر ، با مقدار مناسب اندازه گیری سوخت ، به معنی قدرت بیشتر است.[/accordion-item][accordion-item title=”استابلایزر دارای چند مدل می باشد؟”]استابلایزرهای موجود در بازار دارای انواع مختلفی می باشند. انواع متداول استابلایزرهای شامل استابلایزر دستی یا قابل تعویض، استابلایزر نوع رله اتوماتیک، استابلایزر حالت جامد یا استاتیک و استابلایزر کنترل شده سروو هستند[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
انواع استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزرها نیز همچون یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشند و آگاهی درباره مشخصات و کاربردهای انواع استابلایزر مسئله ای است که در تصمیم گیری درست شما عزیزان تاثیر زیادی دارد.