ضریب توان ( Power Factor )

در طراحی و اجرای سیستم های الکتریکی AC ضریب توان در حقیقت نسبت توان واقعی به توان ظاهری میباشد و مقدار آن بین ۰ تا ۱ است. توان واقعی یک مصرف کننده برای تبدیل انرژی الکتریکی به دیگر شکل‌های انرژی را بیان میکند در حالی که توان ظاهری در اثر وجود اختلاف فاز بین شکل موج ولتاژ و جریان بوجود می‌آید.

با توجه به نوع بارها و میزان توان راکتیو، توان ظاهری می‌تواند برابر توان واقعی یا بیشتر از آن باشد. در برخی کاربردها بجای عبارت ضریب توان از اصطلاح کسینوس فی نیز استفاده میگردد.

ضریب توان نشان می‌دهد که چه مقدار از توان برای انجام کار مفید در بار مصرف می‌شود. ضریب توان نامناسب ( کمتر از 1 ) یکی از عوامل اصلی افزایش هزینه و قطعی برق است.
کم بودن ضریب توان (بیشتر بودن توان ظاهری نسبت به توان واقعی) در یک مدار باعث بالا رفتن جریان در مدار و در نتیجه بالا رفتن تلفات در مدار می‌شود.

در واقع ضریب توان ضریب کارکرد موثر را نشان می دهد. هر چه ضریب توان بالا تر (به عدد یک نزدیکتر) باشد میزان راندمان بهره وری بالاتری خواهیم داشت.

 

ضریب قدرت کسینوس فی

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.