روش تست باتری یو پی اس

روش تست باتری یو پی اس

امروز هژیر صنعت می خواهد در این مقاله شما را با درست ترین و صحیح ترین روش تست باتری یو پی اس آشنا کند و به شما عزیزان بگویید که چطور می توانید بهترین و با کیفیت ترین باتری یو پی اس را خریداری کنید.

باتری یو پی اس

بدون شک دیگر این موضوع را باید بخوبی بدانید که یکی از اجزی تشکیل دهنده ups که دارای اهمیت بسیار زیادی هم می باشد باتری یو پی س است.

زمانیکه شما می خواهید اقدام به خرید یو پی اس کنید اولین مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید باتری است که در ups انتخابی شما به کار برده شده است.

اگر باتری ups دارای کیفیت بالا و مناسبی نباشد بدون شک عمر دستگاه شما هم چندان طولانی نخواهد بود و باید به فکر یک سیستم تامین کننده برق مجدد باشید.

تیم هژیر صنعت امروز قصد دارد تا با آموزش روش تست باتری یو پی اس خیال شما را از این بابت راحت کند و شما با آسودگی خاطر بیشتری بتوانید اقدام به خرید منیع تعذیه بدون وقفه مورد نظر خود کنید.

روش تست باتری یو پی اس

در ابتدای باید بگوییم که برای روش تست باتری ups آن چه که باید به آن توجه داشته باشید طراحی یو پی اس انتخابی می باشد.

از آنجا که ups های موجود در بازار دارای طرح های مختلف می باشند بنابراین تست باتری های آن ها نیز با هم متفاوت است.

اما در مجموع و به طور کلی می توان به دو UPS battery test method را انجام داد که در ادامه بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت.

روش های تست باتری یو پی س
تست باتری یو پی اس

روش اول برای تست باتری ups

اولین روش از دو روش کلی برای تست باتر یو پی اس اینگونه است که به خاطر زیاد بودن تعداد باتری ها شاید شما نتوانید باتری را از داخل سیستم ups خارج کنید.

بنابراین باید  تست باتری را به گونه ای انجام دهید که باتری را نیاز نباشد از سیستم جدا کنید.

در این روش باید جریان داخل یو پی اس را یا همان جریان ورودی یو پی اس را قطع کرده  و باتری هایی که فاسد شده اند را از مدار ups جدا کنید

در روش اول قطع کامل بارهای اصلی ورودی های ups انجام خواهد شد و جریان برق مصرفی از سوی باتری پشتیبان تامین خواهد شد.

شما می توانید در روش اولیه با استفاده از فرمول اندازه گیری زمان باتری ها را تست و عیب یابی کنید و شرایط آن ها را بسنجید.

روش دوم برای تست باتری یو پی اس

در این روش از برای تست باتری یو پی اس شما می توانید باتری را از سیستم یو پی س جدا کنید و بعد از جدا کردن باتری ها با کمک و استفاده از جریان یک مصرف کننده dc می توانید در حالت شارژ میزان ولتاژ باتری را اندازه گیری کرده  و از سالم یا ناسالم بودن آن اطلاع یابید.

در روش دوم برای تست باتری یو پی اس شما باید  چیزی نزدیک به 20 درصد بار باتری را به کمک یک مصرف کننده خالی کنید و به گونه ای که ولتاژ باتری شما 4/11 ولت را رد نکند.

شاید برایتان سوال باشد که چرا باتری یو پی اس در روش تست دوم نباید وتاژ آن عدد 4/11 را رد کند. خب به این دلیل نباید این اتفاق بیافتد چون در این صورت باید در نزدیکترین زمان ممکن اقدام به تعویض باتری کنید.

روش ساده تست باتری

علاوه بر دو روش کلی که در مطالب بالا به آن ها اشاره کردیم یک روش دیگر برای تست باتری یو پی اس وجود دارد که به آن روش ساده تست باتری ups گفته می شود.

روش ساده تست باتری یو پی اس خود به چند بخش مختلف که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم تقسیم بندی شده است.

  1.  اصلاح  شارژ سطحی باتری یو پی اس
  2.  آزمایش وضعیت باتری سیلد ups
  3.  روش حساب کردن باتری سیستم یو پی اس

اصلاح شارژ سطحی باتری ups اینگونه انجام می شود که از باتری یو پی س برای 2 یا نهایت 3 ساعت استفاده نخواهد شد و بعد از آن باتری را با یک مصرف کننده برای مدت زمان سه دقیقه شارژ کنید و اجازه دهید برای 5 دقیقه باتری زمان کافی را برای دریافت داشته باشد بعد از آن باری به مقدار نصف CCA به مدت 15 ثانیه به باطری وارد کنید تا شارژ سطحی باطری اصلاح شود.

اما زمانیکه تست باتری ups را می خواهید به روش آزمایش وضعیت باتری سیلد ups انجام دهید دقت داشته باشید اگر ups مورد نظر شما خاموش است توسط ولت متر دیجتالی می توانید به سادگی وضعیت باتری را مورد بررسی قرار دهید.

اما مرحله آخر از UPS battery test method به روش ساده، روش حساب کردن باتری سیستم یو پی اس می باشد که برای این کار باید مقدار عملی و تئوری را با هم مورد مقایسه قرار دهید.

اگر عدد به دست آمده از میزان تئوری در دسترس کم تر باشد عملکرد باتری شما کم است. برای اینکه بتوانید مقدار جریان مصرفی باتری ups خود را مورد محاسبه قرار دهید می توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

عملکرد UPS* ( تعداد باتری *۱۲ / مقدار مصرف UPS بر اساس وات) = مقدار جریان مصرفی باطری

انواع روش های تست باتری یو پی اس
تست باتری یو پی اس به روش ساده

وسایل مورد استفاده برای تست باطری UPS

حال که با دو UPS battery test method آشنا شدید بد نیست که بدانید برای تست باتری یو پی اس از چه وسایلی هم استفاده می شود.

برای تست باتری ups شما نیاز به یک هیدرومتر که اصلاح کننده دما می باشد و یک ولتمتر دیجیتال دارید.

ناگفته نماند که در برخی از موارد شما با یک نگاه کوچک میتوانید مشکل باتری یو پی س را تشخیص داده و عیب آن را پیدا کنید.

کارهایی که باعث کم شدن کارایی باتری می شود

باتری ups که قلب اصلی این سیستم می باشد باید به خوبی مورد توجه و نگهداری قرار گیرد زیرا که مواردی وجود دارند که می توانند روی کارایی باتری ups تاثیر زیادی بگذارند.

این موارد شامل:

  • کم شدن محلول باتری
  • تغییر در چگالی الکترولیت
  • شکستن باکس
  • اکسید شدن سر باتری
  • خوردگی کابلها یا سر باطری دستگاه یو پی اس
  • دستگاه تست باjری ups
تست و نگهداری باتری یو پی اس
تشخیص عمر باتری یو پی اس
در نهایت اینکه

گفتیم که برای خرید یو پی اس مناسب با حرفه ای که در آن فعالیت دارید باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید و ups را انتخاب کنید که سال های زیادی بتواند برای شما کار کند.

برای اینکه از طولانی بودن عمر یو پی اس خود مطمئن شوید باید طول عمر باتری را نیز مورد محاسبه قرار داده و از کیفیت و سالم بودن باتری نیر خیالتان آسوده باشد.

روش تست باتری یو پی اس مسئله مهمی است که ما امروز و در این مطلب از سری مطالب هژیر صنعت به آن پرداخته ایم.

مشاوران و کارشناسان فروش ما نیز از طریق سایت اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

سوالات مربوط به روش تست باتری یو پی اس

[accordion title=””][accordion-item title=”مشخصات برق ورودی دستگاه یو پی اس چگونه باید باشد؟”]

برای اینکه بدانید مشخصات برق ورودی دستگاه یو پی اس چگونه باید باشد بازم است بدایند نیاز است از فازهایی استفاده کنید که بارهایی با جریان لحظه ای بالا روی آن نباشد تا با  هر بار  وارد شدن این بارها ولتاژ از حد متعارف افت نکند. همچنین باید از فیوزهای جداگانه در تابلو برق شهری برای یو پی اس مورد نظر خود استفاده کنید.[/accordion-item]
[accordion-item title=”مشخصات خروجی یو پی اس چیست؟”]

توان، ضریب توان، ولتاژ، فرکانس، ظرفیت تحمل اضافه بار و THD  ز خروچی های سیستم یو پی اس می باشند.[/accordion-item]

[accordion-item title=”برای انتخاب یو پی اس خوب به چه نکاتی باید توجه کرد؟”]

کنترل عملکرد، اتصالات موجود، عامل ظاهری، باتری یو پی اس، سایت حفاظت از تجهیزات و… از موارد و نکاتی هستند که در زمان خرید یو پی اس باید به آن توجه داشته باشید.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
باتری خشک چیست

باتری خشک چیست

باتری‌ خشک، به نوعی از باتری‌ اطلاق می‌شود که از یک محلول الکترولیت خشک یا جامد به جای مایع استفاده می‌کند. این باتری‌ طی سال های گذشته، به تدریج جای ...