ذخیره سازی برق

این روزها که با قطعی برق و کمبود انرژی برق مواجه هستیم باید به دنبال راه های ذخیره سازی برق باشیم که هم بتوانیم در ذخیره سازی برق موفق شویم و هم بتواتیم تجهیزات و لوازم برقی که از آن ها استفاده می کنیم را به گونه ای مجهز و ایمن سازیم که در برابر قطعی برق و نوسانات برقی در امان باشند.

تیم هژیر صنعت سعی کرده است تا با این مقاله کمی در راستای ذخیره سازی انرژی به شما دوستان عزیز کمک کند، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چگونگی ذخیره سازی برق

قبل تر به این مسئله اشاره کرده ایم که در روزهایی به سر می برم که با کمبود انرژی برق مواجه هستیم و به همین خاطر است که تقریبا چند ماهی می شود که در طول روز باید شاهد قطعی برق به صورت سراسری باشیم.

قطعی برق شاید در یکی دو روز اول امری طبیعی باشد اما تداوم پیدا کردن این مسئله می تواند خسارات مالی زیادی را به همراه داشته باشد.

تجهیزات و لوازم های برقی که در منزل و محل کار خود از آن ها استفاده می کنیم به خاطر قطعی برق بدون شک دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

بنابراین برای ایمن نگه داشتن این تجهیزات نیاز است که آن را به یک سیستم پشتیبان همچون یو پی اس مجهز کنیم.

اما مسئله اصلی این است که آیا میتوانیم برای ذخیره سازی برق اقدامات مفید و موثری را انجام دهیم یا خیر؟!

شاید بسیاری از شما دوستان این مسئله را ندانید که شبکه برق بر اساس یک توازن ظریف بین عرضه و تقاضا  عمل می کند.

یکی از راه های کمک به تعادل نوسانات در عرضه و تقاضای برق این است که برق را در دوره های تولید نسبتاً زیاد و تقاضای کم ذخیره کرده و سپس در دوره های تولید کمتر یا تقاضای بیشتر، دوباره به شبکه برق بازگردانیم.

بهترین روش برای ذخیره سازی برق
راه های ذخیره سازی برق

راه های ذخیره سازی برق

انرژی برق را می توان از راه های مختلفی ذخیره کرد که در ادامه اشاره ای به چند روش مختلف در این امر مهم کرده ایم.

  1. هیدروالکتریک پمپاژ شده از برق
  2. هوای فشرده
  3. چرخ های چرخ دار از الکتریسیته
  4. باتری ها
  5. ذخیره انرژی حرارتی برای تولید

مواردی که در متن بالا به آن ها اشاره کرده ایم از مهمترین و تاثیر گذار ترین موارد برای ذخیره سازی برق می باشند که در ادامه به اختصار درباره هر یک از آن ها صحبت شده است.

  • هیدروالکتریک پمپاژ شده از برق

این مورد بیشتر برای پمپاژ آب یا مخزن استفاده می شود. هنگامی که آب از مخزن خارج می شود، از طریق یک توربین به سمت پایین جریان می یابد تا برق تولید کند.

  • هوای فشرده

معمولا برای غارهای زیرزمنی از روش فشرده سازی هوا استفاده می شود تا بتوان برق مورد نیاز را ذخیره کرد.

زمانیکه تقاضای برق زیاد باشد هوای تحت فشار آزاد می شود تا بدین وسیله ژنراتور توربین انبساط برق تولید کند.

ذخیره سازی برق
تاثیر محیط زیست در ذخیره سازی برق
  • چرخ های چرخ دار از الکتریسیته

از چرخ های چرخ دار از الکتریسیته برای تسریع چرخ فلایویل (نوعی روتور) استفاده می شود که از طریق آن انرژی به عنوان انرژی چرخشی جنبشی حفظ می شود.

  • باتری ها

باتری هایی که از آن ها در جهت ذخیره سازی برق استفاده می شود مشابه باتری های معمولی قابل شارژ، باتری های بسیار بزرگ می توانند برق را تا زمان نیاز ذخیره کنند.

این سیستم ها می توانند از یون لیتیوم، اسید سرب، آهن لیتیوم یا سایر فناوری های باتری استفاده کنند.

  • ذخیره انرژی حرارتی برای تولید

انرژی حرارتی می تواند از برق استفاده کرده تا زمان نیاز ذخیره شود. مثلا: می توان از برق برای تولید آب سرد یا یخ در مواقع کم تقاضا استفاده کرد و بعداً برای خنک کننده در دوره های اوج مصرف برق استفاده کرد.

تاثیر محیط زیست در ذخیره سازی برق

ذخیره سازی برق می تواند مزایای زیست محیطی غیرمستقیمی را به همراه داشته باشد.

مثلا:، ذخیره برق می تواند برای کمک به ادغام بیشتر انرژی های تجدیدپذیر در شبکه برق مورد استفاده قرار گیرد. ذخیره انرژی الکتریکی همچنین می تواند به تأسیسات تولید در سطوح مطلوب کمک کند و از استفاده از واحدهای تولیدی کم بازده که در غیر این صورت فقط در زمانهای اوج کار می کنند بکاهد.

تاثیرات منفی ذخیره انرژی

خب، در اینجا لازم است بدانید که همیشه و تحت هر شرایطی هم ذخیره سازی برق نمی تواند نتایج مثبت و تاثیر گذاری را به همراه داشته باشد.

در برخی از مواقع این ذخیره سازی میتواند تاثیرات منفی احتمالی را با خود به همراه داشته باشد که این موضوع به فناوری ذخیره سازی بستگی دارد.

برای مثال: باتری هایی که از آن ها در جهت ذخیره سازی انرژی استفاده می شوند از مواد اولیه همچون لیتیوم و سرب استفاده می کنند و اگر به درستی دفع یا بازیافت نشوند، می توانند خطرات زیست محیطی را به همراه داشته باشند.

چطور باید انرژی برق را ذخیره کنیم؟
تاثیرات منفی ذخیره انرژی
در نهایت اینکه

امیدوارم که با ارائه این مقاله توانسته باشیم قدمی در راستای ذخیره سازی برق برداشته و راه های ذخیره سازی برق با به خوبی معرفی کرده باشیم و به شما دوستان عزیز هم کمک کرده باشیم تا بتوانید از تجهیزات و لوزام های برقی خود در مواقع قطعی برق بخوبی مراقبت کنید.

مشاوران و کارشناسان فروش ما از طریق سایت hajirsanat.com پاسخگوی سوالات، انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان می باشند.

سوالات مربوط به ذخیره سازی برق

[accordion title=””][accordion-item title=”چند نوع ذخیره انرژی وجود دارد؟”]انواع مختلف ذخیره انرژی را می توان در سه دسته وسیع فناوری دسته بندی کرد: باتری. حرارتی مکانیکی.
[/accordion-item][accordion-item title=”چرا از باتری در سیستم ذخیره انرژی استفاده می کنیم؟”]سیستم های ذخیره انرژی باتری به ما این امکان را می دهد که مشکلاتی را که قبلا نمی توانسته ایم حل کنیم ، حل کنیم. به عنوان مثال ، با حذف هزینه های تقاضا از صورتحساب خدمات شرکت یا ارائه پشتیبان برق اضطراری قابل اعتماد.

[/accordion-item][accordion-item title=”رایج ترین روش ذخیره سازی برق امروزه کدام است؟”]تأسیسات هیدروالکتریک پمپاژ رایج ترین ذخیره انرژی در شبکه هستند و بیش از 95 درصد از ذخیره سازی مورد استفاده امروزه را تشکیل می دهند. در ساعات غیر پیک ، توربین ها با استفاده از برق اضافی آب را به یک مخزن مرتفع پمپ می کنند.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.