تفاوت یو پی اس تک فاز و سه فاز

 تفاوت یو پی اس تک فاز و سه فاز

یو پی اس چیست؟

بد نیست قبل از پرداختن به تفاوت یو پی اس تک فاز و سه فاز نگاهی به فرایند عملکرد دستگاه یو پی اس داشته باشیم.

یو پی اس دستگاهی است که از آن برای مقابله با مشکلات برق ورودی سیستم ها استفاده می شود.  یو پی اس  (UPS) یک منبع تغذیه کننده بدون وقفه محسوب می شود و در حقیقت یک وسیله الکترونیکی می باشد که آن را برای محافظت از بارهای حساس در برابر اغتشاشاتی همچون نویز و قطعی برق طراحی کرده اند.

دستگاه یو پی اس دارای باتری می باشد و در زمان  ورود برق  بصورت  عادی ، باتری ها شارژ  می شوند و در زمان قطعی برق و یا کاهش  شدید ولتاز برق ورودی،  دستگاه یو پی اس کاملا اتوماتیک منبع تغذیه را از برق شهری به خروجی مورد نظر در عرض زمان کوتاهی که از صفر تا یک تا دو میلی ثانیه بسته به نوع تکنولوژی یو پی اس خواهد بود،  انتقال می دهد.دستگاه یو پی اس تکنولوژی های مختلفی دارد که پیرو مقاله قبلی توضیحاتی در خصوص آنها خواهیم داد.

معرفی انواع یو پی اس

انواع یو پی اس

با تحول علم و پیشرفت تکنولوژی، سیستم های الکترونیکی نیز بتدریج مدرنتر و کارآمدتر شده اند. علاوه بر این نیاز بازار و استفاده کنندگان نیز مزید بر علت شده و  موجب تسریع در پیشرفت تکنولوژی شده اند.

دستگاه یو پی اس نیز از این روندمستثنی نبوده و تحولات شگرفی را طی ده های اخیر در ساختار فنی آن مشاهده کرده ایم.

یو پی اس با تکنولوژی مطرح در دنیا عبارتند از :

 1. یو پی اس  آنلاین
 2. یو پی اس لاین اینتر آکتیو
 3. یو پی اس  آفلاین

تکنولوژی انواع یو پی اس

تولیدکنندگان دستگاه یوپی اس، در حال حاضر  این دستگاه را عمدتا  در سه نوع فناوری متفاوت تولید می کنند هر یک از تکنولوژی ها با توجه به مشخصات فنی که دارا می باشند کاربردهای خاص خود را دارند که به اختصار عبارتند از :

 1. UPS ( یو پی اس )آنلاین:

یو پی اس آنلاین

یکی از مدرنترین فناوری هایی است که در این حوزه مورد بهره برداری قرار گرفته است. در تکنولوژی یو پی اس آنلاین ساختار یو پی اس به این ترتیب است که برق خروجی UPS آنلاین از بانک باتری UPS تامین میشود این مدل به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از آن، علاوه بر اینکه باتری درون آن شارژ می شود بلکه توان خروجی و تامین برق محیط را در حد عالی حفظ می کند . ویژگی فناوری آنلاین به گونه ای است که حفاظت دستگاه های الکترونیکی در حال بهره برداری به بهترین شکلی برآورده می نماید. بنابراین ولتاژ خروجی سیستم  در این تکنولوژی همیشه ثابت بوده و هیچ‌ گونه نوسانی نخواهد داشت. یکی از برتری های تکنولوژی در یو پی اس آنلاین (Online UPS) زمان تاخیر آن می باشد که در حد صفر می باشد در صورتیکه در دیگر تکنولوژی های دیگر این زمان بین 2 تا 10 میلی ثانیه میباشد.

این فناوری پر طرف دارترین نوع در میان انواع تکنولوژی های موجود می باشد و همیشه مورد توجه خریداران قرار دارد. دستگاه های الکترونیکی که حساس و گرانبها می باشند و نوسان یا قطعی برق شهر به آنها آسیب های مالی شدید وارد می کند، حتما نیازمند استفاده از یو پی اس آنلاین می باشند.

کاربرد  یوپی اس  آنلاین  اکثرا برای پشتیبانی از تجهیزات شبکه آی تی و سرورها، کارخانه های صنعتی و تجهیزات بیمارستانی می باشد.

 

 1. UPS ( یو پی اس )لاین اینتر آکتیو:

یو پی اس لاین انتراکتیو

از تکنولوژی های پرکاربرد در بخش یو پی اس، یو پی اس  لاین اینتراکتیو می باشد.

یو پی اس لاین اینتراکتیو کاربردی بینا بینی میان آنلاین و آفلاین دارد و در حقیقت ترکیبی از ویژگی‌های هر 2 تکنولوژی را دارا می باشد. هنگامی که  برق شهری در دسترس می باشد و ولتاژ آن در محدوده نرمال تغییر می‌کند، تجهیزات به‌صورت مستقیم به برق متصل می‌شوند.

اما درصورت کاهش یا افزایش ولتاژ برق، یو پی اس لاین اینتراکتیو بدون وقفه و با باتری‌ خود، برق را تامین می‌کند و ولتاژ برق را در محدوده مطلوب و نرمال نگه می‌دارد. یو پی اس لاین اینتراکتیو از نظر صرفه اقتصادی و کارایی نیز بین مدل آنلاین و آفلاین قرار دارد.

خریداران محترم توجه نمایند که تکنولوژی های مختلف در دستگاه  یو پی اس  به همراه خود ویژگی و مزایای خاصی را بدنبال می آورد و انتخاب نوع مناسب باید با توجه به نیازها و تجهیزات مورد استفاده صورت گیرد.

در دستگاه یو پی اس لاین اینتراکتیو،  ولتاژ ورودی UPS  ( یو پی اس ) پس از عبور از استابلایزر داخلی، خروجی آن با تلرانس حدود ده درصد تامین شده و در پی آن ولتاژ ورودی از میزان مجاز پایین آمده و  توان خروجی از طریق باتری تامین و شروع به کار می کند و برق مورد نیاز محیط را تامین می کند.

ولتاژی که این دستگاه به دستگاه های تحت بار می دهد به شکل سینوسی و متناوب خواهد بود. یو پی اس لاین اینتراکتیو برای کامپیوتر، سوئیچ ها ومودم اینترنت مناسب می باشند.

از طرف دیگر استفاده از تعداد کم باتری در این یو پی اس در دراز مدت موجب صرفه جویی در هزینه ها می گردد و در نتیجه از جنبه اقتصادی آنرا مقرون به صرف می کند.

جالب توجه  است که قسمت اینورتر در یو پی اس لاین اینتراکتیو فقط در هنگام قطع برق فعال می شود و به همین لحاظ  گرمای کمتری را تولید می کند.

از طرف دیگر فن و تهویه داخلی یو پی اس اینترآکتیو فقط در هنگام قطع برق فعال می شود و در نتیجه آلودگی صوتی کمتری در محیط را ایجاد می کند

در دستگاههای لاین اینتراکیتیو، به دلیل کاهش اصطلاک و فرسودگی، احتمال تعمیر و یا تعویض برد به نسبت کم می باشد .

راندمان بالا در تکنولوژی لاین اینتراکتیو باعث می شود تا هزینه برق بصورت قابل توجهی در دراز مدت کاهش یابد.

 

 1. UPS ( یو پی اس ) یو پی اس آفلاین:

یو پی اس آفلاین

یکی دیگر از فناوری های دستگاه یو پی اس ، فناوری آفلاین می باشد. در فناوری آفلاین یوپی اس  معمولاً تنها در شرایط قطعی برق مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع UPS ( یو پی اس ) در مقایسه با ups لاین اینتراکتیو، برق نسبتا نامرغوبی را برای سیستم ها تامین می‌ کند و کیفیت آنچنان بالایی ندارد.

با توجه به قدیمی این تکنولوژی، شرکت هژیرصنعت سایر تکنولوژی ها را که برای سلامت سیستم های الکترونیکی موثر تر می باشد را تولید و خرید آنرا به علاقه مندان و مشتریان توصیه می کند.

 تفاوت یو پی اس تک فاز و سه فاز

تفاوت یو پی اس تک فاز و سه فاز

تفاوت یو پی اس تک فاز و سه فاز در در کنترل قدرت ویبولیتین آن ها می باشد که در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

سیستم های یو پی اس تک فاز بیشتر برای دستگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که کوچک می باشند مثلا برای تامین برق مورد نیاز خانه ها و کسب و کارهای غیر صنعتی کوچک استفاده از یو پی اس تک فاز مناسب ترین گزینه انتخابی می باشد.

Ups های تک فاز برای موتورهای در حال اجرا که دارای 5 اسب بخار می باشند بسیار مناسب هستند. شاید این نکته را ندانید که یک موتور تک فاز جریانی بیشتر از موتورهای 3 فاز ترسیم می کنند و این قابلیت را دارند تا قدرت ۳ فاز یک انتخاب کارآمد تر برای کاربردهای صنعتی را بسازند.

اما استفاده از  یو پی اس های سه فاز در کسب و کارهای بزرگ استفاده می شود که به طور بسیار فزاینده ای تشنه قدرت با قدرت چگالی بالا می باشند

یو پی اس های ۳ فاز به سیم کشی کوچکتر و ارزان تر و ولتاژهای پایین تر اجازه می دهد، و آن را امن تر و برای اجرا ارزان تر می کند برای تجهیزات طراحی شده استفاده از سیستم های یو پی اس ۳ فاز بسیار کارآمدتر می باشند.

کارکرد یو پی اس

دستگاه یو پی اس از لحاظ کارکرد و سیستم برق مصرفی  به دو گونه اصلی قابل تقسیم بندی می باشند :

 1. یو پی اس تک فاز
 2. یو پی اس سه فاز

یو پی اس تک فاز چیست؟

یو پی اس  تکنولوژی  تک فاز با استفاده از قدرت الکتریکی جریان متناوب بهره می گیرد که در آن جریان ولتاژ و جریان در مقدار و جهت در یک دوره چرخه ای تغییر می کند، معمولا 60 بار در ثانیه است. سیستم های تک فاز اشاره به استفاده از یک منبع ورودی تک و یک منبع خروجی (1: 1) به تجهیزات الکتریکی، یو پی  اس تک فاز برای استفاده از سیستم های  اداری، مانند سرورهای نصب شده روی میز، مخابرات، سوئیچ های شبکه، سیستم های کامپیوتری و باسکول و…. استفاده می شود.

یو پی اس  تک فاز یکی از مجهزترین و مقاوم ترین نوع یو پی اس  در صنعت می باشد.یو پی اس  تک فاز این قابلیت را دارد که انواع مصرف کننده ها را با طول عمر بسیار بالا و مطابق با استانداردهای جهانی تغذیه نماید.

یو پی اس تک فاز  با راندمان مناسبی که دارد باعث می شود که صرفه جویی در مصرف برق بصورت قابل توجهی نمایان شود و نتیجه این صرفه جویی کاهش هزینه برق و هزینه استهلاک خواهد بود.

یو پی اس تک فاز عموما در دفاتر و شرکت ها مورد بهره برداری قرار می گیرد زیرا  در چنین فضاهایی معمولا یو پی  اس  با ظرفیت   کمتر از 20KVA  نیاز می باشد.

یو پی اس تک فاز یک، راه حل مناسب  و مقرون  به صرفه برای برنامه های کاربردی با نیازهای kVA کم مانند کسب و کارهای کوچک، دفاتر خانه، دفاتر پیشخوان و … به حساب می اید.

یو پی اس سه فاز چیست؟

جریان برق برای تغذیه این نوع یو پی اس برق سه فاز می باشد. یو پی اس سه فاز کاربرد فراوانی در صنایع دارد و به همین خاطر از برق سه فاز تغذیه می شوند. استفاده از برق سه فاز برای ذخیره برق بطور مستقیم و تبدیل مجدد آن به خروجی سه فاز استاندارد در حقیقت عملکرد یو پی اس سه فاز می باشد.

یو پی اس سه فازاز تعدادی باتری استفاده می کند و ابعاد آن نسبت به سایر یو پی اس ها بزرگتر و از ساختار پیچیده تری بهره مند هستند.

همانگونه که توضیح دادیم  دستگاه یو پی‌ اس‌ انواع مختلفی دارد و هر یک بسته با توجه به مشخصه های فنی که دارند، قادرند دستگاه های الکترونیکی خاصی را پشتیبانی کنند .

دستگاه یو پی‌ اس‌ سه فاز برای تأمین برق پایدار تجهیزات الکترونیکی با مصرف بالا استفاده می شود.یو پی اس  سه فاز دارای سه خط ورودی AC و سه خط خروجی AC است و  عمدتا  در بخش های ذیل مورد استفاده قرار می گیرند :

 • سیستم‌های صنعتی
 •  دیتا سنترها
 • سرورها
 • سیستم‌های پزشکی

یو پی اس سه فاز به دلیل قابلیت توان بالا و پایدار، برای محافظت از تجهیزات با مصرف بالا، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یو پی اس سه فاز چگونه کار می‌کند؟

دستگاه یو پی اس سه فاز برق بیشتری نسبت به سایر منابع تغذیه  در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد . چون از سه فاز کامل تولید شده از شبکه سراسری برق بهرمندمی شود. همانگونه که ذکر شد، یو پی اس سه فاز معمولاً در محیط های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که سیستم های یو پی اس تک فاز برای لوازم خانگی استفاده می شود.

کاربرد یو پی اس سه فاز

مقایسه قیمت یو پی اس تک فاز و سه فاز

سیستم های یو پی اس تک فاز بیشتر برای دستگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که کوچک می باشند مثلا برای تامین برق مورد نیاز خانه ها و کسب و کارهای غیر صنعتی کوچک استفاده از یو پی اس تک فاز مناسب ترین گزینه انتخابی می باشد.

اما استفاده از  یو پی اس های سه فاز در صنعت و سرورها کاربرد بسیاری دارد .

چگونه یو پی اس مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنیم؟

قبل از هرتصمیمی بهتر است مقدار بار مصرفی  سیستم های مورد بهره برداری محاسبه کنید اینکه چه مدت برق بک آپ یو پی اس مورد نیاز شما می باشد.

یو پی اس  آنلاین کارآمدی بیشتری نسبت به سیستم های لاین اینترکتیو دارد و  از قدرت حفاظت بیشتری برخوردار است. یو پی اس آنلاین برای بارهای حساس بسیار مناسب می باشند.

یو پی اس  آفلاین ، ساده ترین نوع یو پی اس در صنعت می باشد و بهترین گزینه برای تامین برق سیستم های کوچک و غیر حساس محسوب می شود.

یو پی اس  لاین اینترکتیو برای سرورهای کوچک  و شبکه  مناسب می باشند.

یو پی اس آنلاین که دارای  سطح حفاظت خوبی می باشند ، عملکرد مناسب تری دارند .

برای انتخای یو پی اس مناسب برای کسب و کار خود حتما با شرکت هژیر صنعت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان فنی استفاده کنید. هژیر صنعت با 30 سال سابقه، در خدمت مشتریان محترم می باشد.

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب

بُرد یو پی اس

بُرد یو پی اس در صورتیکه دچار خرابی شود حتما باید توسط متخصص و کارشناس در این زمینه تعمیر شود چرا که در غیر این صورت ممکن است به طور کل از بین رفته و دیگر قابل استفاده نباشد.

ادامه مطلب

ساختار داخلی UPS

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "اجزای UPS چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "چهار منبع اصلی در سیستم منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) ...