تفاوت یو پی اس و استابلایزر

یو پی اس بهتر است یا استابلایزر

منبع تغذیه برق به طور عمده برای انجام برنامه های مختلف صنعتی، مسکونی و موارد بسیار دیگری قابل توجه بوده و مبتنی بر قدرت مهم است. همانطور که می دانید برای اجرای انواع مختلف تجهیزات ولتاژ برق قابل توجهی از منبع تغذیه ضروری می باشد. اما گاهی اوقات تغییراتی در ولتاژ برق، هارمونیک ها و غیره ایجاد می شود. همچنین یک قطعی برق نیز وجود دارد. پس انجام چنین فعالیت های مهمی غیرممکن است. استابلایزر و یو پی اس بهترین راه حل برای مواجهه مردم با این مشکلات هستند. هنوز هم، بسیاری از ما تفاوت یو پی اس و استابلایزر را نمی دانیم و برای انتخاب و خرید درست گیج می شویم. بنابراین درک عملکرد و اهمیت آنها برای ما ضروری است در ادمه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

استابلایزر چیست؟

استابلایزر دستگاهی است که روی موتورهای دستگاه ها و تجهیزات شما کار می کند تا ولتاژ نوسان برق را تثبیت کند. به عنوان مثال: تجهیزات برای عملکرد طبیعی به سطوح نیاز به ولتاژ قابل توجهی دارند.

منبع تغذیه از شبکه اصلی که به وسایل برقی ارائه می شود، غالباً با تغییراتی در قطعی روبرو می شود.
دامنه ولتاژ بیش از حد یا کمتر، اتصال کوتاه، تغییرات فرکانس و غیره وجود دارد که سطح ولتاژ را متفاوت می کند.

چنین ولتاژ نامطلوبی برای عملکرد موثر هیچ یک از تجهیزات و دستگاه های شما مفید نیست. اگر با چنین مسائل مختلف ولتاژ برق روبرو هستید، باید منتظر باشید تا بهترین استابلایزر را بدست آورید و برای خرید استابلایزر مناسب خود دست به کار شوید.

عملکرد دستگاه استابلایزر
دستگاه استابلایزر

استابلایزر چه کار می کند؟

استابلایزر دارای سروو موتور است که با توجه به سطح ولتاژ ورودی در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کند.

ولتاژ را کاهش یا افزایش می دهد و ولتاژ خروجی مورد نظر را با ثبات به تجهیزات نهایی می رساند. به طور کلی، سطح ولتاژ خروجی تک فاز و سه فاز با تثبیت کننده های سرو کاملاً تثبیت می شوند.

ویژگی های استابلایزر

در اینجا برای اینکه بهتر با تفاوت یو پی اس و استابلایزر آشنا شوید می خواهیم به برخی از ویژگی های جالب استابلایزر اشاره ای داشته باشیم.

  1. استابلایزر سطح ولتاژ را با حداکثر بازده تنظیم می کنند. دامنه ولتاژ ورودی هر چه باشد، آنها ولتاژ خروجی تثبیت شده را با کارایی ۹۸٪ ارائه می دهند و در عرض چند ثانیه، آنها برای ایجاد تثبیت ولتاژ مناسب کار می کنند.
  2. استابلایزر برای انواع مختلفی از کاربردهای صنعتی، خانگی و تجاری مفید می باشد.
  3. بر اساس طراحی آنها، برخی از آنها همچنین می توانند سنبله، صدای خط و غیره را کاهش دهند.

اکنون که با معنا و مفهوم اینکه استابلایزر چیست؟ چه کار می کند؟ و دارای چه ویژگی هایی می باشد دیگر وقت آن رسیده است که به سراغ یو پی اس برویم و کمی هم درباره آنبا شما صحبت کنیم.

UPS چیست؟

یو پی اس دستگاه است که در صورت قطع برق به طور مداوم منبع تغذیه مورد نیاز تجهیزات و دستگاه های شما را تأمین می کند.

همانطور که می دانید، برق رسانی مداوم برای بسیاری از تجهیزات اجباری است. بدون این از دست دادن داده ها از دست دادن عملکرد و بسیاری از آسیب های دیگر وجود دارد.

سرانجام ممکن است صنایع و سازمانهای خاصی درگیر مشکلات مالی شوند.

بنابراین یک سیستم UPS از چنین مشکلاتی جلوگیری می کند. سیستم یو پی اس دارای باتری قابل شارژ می باشد که در صورت خاموش بودن منبع تغذیه شبکه، تجهیزات را برای تجهیزات نهایی تأمین می کند. باتری در صورت منبع تغذیه معمولی شارژ می شود.

با این حال، شارژ قابل توجه باتری برای تأمین منبع تغذیه در هنگام قطع برق ضروری است. اگر باتری ها کاملاً شارژ نشوند، ممکن است دوباره با قطع برق مواجه شوید.

در غیر این صورت اگر باتری ها بیش از حد شارژ شوند ممکن است مشخصات آنها از بین برود و در عملکرد نامناسب باقی بماند. اما  تا حدی  سیستم های UPS برای انواع تجهیزات برای ادامه کار بدون هیچ گونه تأخیری مفید هستند. اما باید در زمان خرید یو پی اس به نکات مهم بسیاری که در مقاله  های قبلی هژیر صنعت درباره آن ها صحبت کرده ایم دقت بسیاری داشته باشید.

عملکرد استابلایزر و یو پی اس

انوع سیستم های یو پی اس

همانطور که در مقاله های قبلی هژیر صنعت اشاره کرده ایم سیستم یو پی اس دارای سه نوع مختلف می باشد که هریک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و با توجه به نوع سیستم و تجهیزاتی که در اختیار دارید می توانید از یکی از این سه نوع سیستم یو پی اس که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم استفاده کنید.

  • یو پی اس آنلاین
  • یو پی اس آفلاین
  • یو پی اس Line interactive

یو پی اس ها  بر اساس ظرفیت و سطح ولتاژ ارائه شده به تجهیزات طبقه بندی می شوند.

سیستم های UPS آفلاین برای کاربردهای برق مسکونی در نظر گرفته شده اند. سیستم های UPS آنلاین برای تجهیزات صنعتی، تجاری و سایر تجهیزات مهم مبتنی بر قدرت مهمتر هستند.

برخی از سیستم های  یو پی اس همچون Line interactive  توانایی حذف افت شارژ، افزایش سن، افزایش ولتاژ و تأمین انرژی با کیفیت را دارند تا در نهایت عملکرد بهتر را تضمین کنند.

چه موقع استابلایزر و UPS را انتخاب کنیم؟

با معرفی استابلایزر و یو پی اس دیگر زمان آن رسیده است که به سراغ بحث اصلی امروزمان یعنی تفاوت یو پی اس و استابلایزر برویم.

اما قبل از آن می خواهیم بدانیم که این دو سیستم را در چه مواقعی می توانیم انتخاب کنیم؟ اغلب ما به دنبال یو پی اس یا استابلایزری هستیم تا منبع تغذیه کارآمد و با کیفیت دریافت کند.

همانطور که دریافتید که هر دوی آنها در عملکرد و کاربرد کاملاً متفاوت هستند، اکنون باید در انتخاب یکی مراقب باشید.

اگر مرتباً با قطع برق مواجه هستید مجبور هستید یک سیستم UPS آنلاین خریداری کنید. اما حتی اگر یو پی اس نیز دریافت کنید تضمینی برای حفظ ثبات قابل توجه ولتاژ برق وجود ندارد.

دلیل این امر آن است که سیستمهای UPS دارای محدودیتهای مشخصی از ظرفیت و دامنه ولتاژ هستند که ممکن است با تجهیزات شما همگام نشوند.

بنابراین بدون شک در این مواقع شما نیاز به یک استابلایزر دارید. توصیه ما در هژیر صنعت به شما این است که بر اساس برنامه های خود یکی را انتخاب کنید.

یک چیز را به خاطر بسپارید سیستم های UPS آنلاین در مقایسه با استابلایزر، گران هستند.

اگر شما یک شرکت نوپا هستید و توانایی پرداخت سرمایه گذاری بالاتری را ندارید بهتر است با استفاده از استابلایزر که مقرون به صرفه می باشند سیستم ها و تجهیزت خود را ایمن کنید.

همچنین در مقایسه با هزینه های کلان بیش از UPS ، هزینه های نگهداری آنها کمتر است.

انتخاب استابلایزر و یو پی اس
زمان مناسب انتخاب استابلایزر و یو پی اس
در نهایت اینکه

با معرفی مختصر درباره اینکه استابلایزر و یو پی اس ها چه سیستم هایی هستند، دارای چند نوع مختلف می باشند و چگونه کار می کنند به سراغ تفاوت یو پی اس و استابلایزر رفتیم و شما را در انتخاب درست و به جا از هر یک از این دو سیستم راهنمایی کردیم.

در صورتیکه باز هم در زمان خرید سیستم ایمنی و منبع تغذیه برق برای تجهیزات خود برایتان سولاتی به وجود آمد می توانید با مشاوران ما در سایت هژیر صنعت ارتباط گرفته و از آن ها برای خرید یو پی اس و خرید استابلایزر راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

سوالات مربوط به تفاوت یو پی اس و استابلایزر

آیا می توانم به جای استابلایزر برای تلویزیون خود از UPS استفاده کنیم؟
UPS نمی تواند به عنوان استابلایزر برای تلویزیون استفاده شود. بیشتر یو پی اس های آفلاین پایداری استابلایزر را ندارند. در هنگام قطع برق از تلویزیون شما پشتیبان گیری نمی کند.

آیا UPS تنظیم کننده ولتاژ است؟
تنظیم ولتاژ خودکار (AVR) در سیستم های UPS تعاملی خط سیگنال AC ورودی را تثبیت می کند تا با کنترل ولتاژ بالا و پایین بدون استفاده از باتری ، ولتاژ خروجی را در ۱۲۰ ولت اسمی حفظ کند.

استابلایزر طبیعی چیست؟
فرمولاسیون محصولات غذایی طبیعی شامل استفاده از صمغ های گیاهی و نشاسته ای به عنوان استابلایزرهای طبیعی است.در فرمولاسیون محصولات غذایی طبیعی، از لثه ها و نشاسته های جدا شده از منابع گیاهی به طور گسترده به عنوان استابلایزر استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.