تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

یو پی اس چیست؟

دستگاهی که برای مقابله با مشکلات برق ورودی سیستم در محدوده مورد استفاده قرار می گیرد را یو پی اس گویند که به آن منبع تغذیه کننده بدون وقفه نیز گفته می شود.

در واقع در تعریف اینکه یو پی اس، می توانیم بگوییم که یک وسیله الکترونیکی می باشد که از آن برای حفاظت از بارهای حساس و سیستم های مخابراتی در برابر اغتشاشاتی همچون نویز و قطعی برق استفاده می شود.

دستگاه های یو پی اس به گونه ای طراحی شده اند که دررون خود یک باتری دارند که در زمان داشتن برق به صورت عادی می توان آن ها را شارژ کرد تا در زمان قطعی برق بتوان از آن ها استفاده کرد. بنابراین می تون گفت که یو پی اس منبعی جهت ذخیره نرژی برق می باشد.

یو پی اس ها از چهار بخش اصلی زیر تشکیل شده اند.

 • شارژ باتری و یکسو کننده
 • باتری
 • مبدل DC به AC
 • کلید بای پس و کلیدهای قطع و وصل

معرفی انواع یو پی اس 

یو پی اس دستگاهی است که به‌کمک آن، می‌توان در صورت قطع‌شدن برق شهری، انرژی الکتریکی تجهیزات الکترونیکی مهم را تامین کرد. این دستگاه با تکنولوژی‌های گوناگون تولید می‌شود و در زمان فقدان برق، می‌تواند تاثیرات مثبت خود را نشان دهد.

دستگاه  یو پی اس به گونه ای طراحی شده که می تواند همراه با باتری بیرونی و یا داخلی باشد در هنگام اتصال به برق شهری باتری ها شارژ می شوند و در زمان قطعی برق، یو پی اس از همان باتری های شارژ شده برای تامین برق دستگاه های الکترونیکی استفاده کند.

در حال حاضر، مدل‌های مختلفی از یو پی اس تولید می گردند که هر یک از نظر قیمت، کارایی و تجهیزات با دیگری تفاوت دارند.

دستگاه یوپی اس تکنولوژی مناسبی است که برای مقابله با قطعی برق کاربرد فراوانی دارد. در این مقاله از میان تکنولوژی های مختلف به دو تکنولوژی مهم می پردازیم که عبارتند از :

 • یو پی اس آفلاین
 • یو پی اس آنلاین
 • یو پی اس آنلاین و آفلاین تجهیزاتی الکترونیکی هستند که برق مورد نیاز سیستم های الکترونیکی  را در صورت قطع برق، تامین می‌کنند و صرف نظر از این شباهت اصلی از نظر جنبه‌های مختلف فنی با یکدیگر تفاوت دارند.

 

یو پی اس آفلاین

یو پی اس آفلاین یک نوع از یو پی اس می باشد که دارای یک دستگاه مصرف کننده می باشد که به شکل مستقیم با برق شهری متصل است و زمانی که شما دچار قطعی برق شوید این دستگاه فعال خواهد شد. در شرایط  این چنینی دستگاه مصرف کننده برق  این امکان را دارد تا از دستگاه یو پی اس تغذیه لازمی را که نیز دارد تهیه کرده و مجدد منبع برق مورد نیاز شما را تامین نماید و اگر کسب و کار شما به گونه ای می باشد که با قطعی برق ممکن است اطلاعات بسیار مهمی را از دست دهید خرید یو پی اس از هر نوع که می خواهد برایتان لازم و ضروری است.

دستگاه یو پی اس آفلاین قدرت حفاظتی بالایی دارد و خروجی آن از طریق فیلترهایی به نام های EMI / RFI ساخته شده اند که این قابلیت را دارند تا بار حفاظت از سنسورها و گذرگاه ها را که توسط ولتاژ پیک به مقادیر از پیش تعریف شده مشخص شده است را فراهم کند.

از کاربردهایی که دستگاه یو اس آفلاین دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کامپیوترهای شخصی
 • دوربین های مدار بسته
 • دستگاه های حضور و غیاب
 • دستگاه خودپرداز
 • دزدگیر
 • ساختمان های هوشمند

یو پی اس آفلاین چگونه کار می‌کند؟

دستگاه یو پی اس آفلاین یک نوع از انواع تکنولوژی یو پی اس می باشد که به شکل مستقیم به برق شهری متصل است و زمانی که سیستم با قطعی برق روبرو شود این دستگاه فعال خواهد شد. با فعال شدن دستگاه یو پی اس  سیستم های الکترونیکی از برق این پشتیبان استفاده خواهند کرد.

استفاده از این روش باعث می شود تا مثلا اطلاعات مختلف و مهم در یک سیستم که در اثر قطعی برق امکان از دست رفتن آن محتمل است، محفوظ بماند .

دستگاه یو پی اس آفلاین قدرت حفاظتی بالایی دارد و خروجی آن از طریق فیلترهایی به نام های EMI / RFI ساخته شده اند که این قابلیت را دارند تا بار حفاظت از سنسورها و گذرگاه ها را که توسط ولتاژ پیک به مقادیر از پیش تعریف شده مشخص شده است را فراهم کند.

کاربرد یو پی اس آفلاین در بخش های مختلف :

 

کاربرد یو پی اس آفلاین

 

دستگاه یوپی اس آفلاین بخاطر استهلاک پایین آن از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و بنابراین نزد استفاده کنندگان در مقیاس کوچک علاقه مندان زیادی دارد.

البته لازم به ذکر است که اگرچه یو پی اس آفلاین سبک‌تر و از نظر هزینه، اقتصادی‌تر است؛ اما از دید فنی  زمان لازم برای سوئیچ از برق شهری به باتری چند میلی‌ثانیه طول خواهد کشید و در نتیجه برخی ازسیستم های الکترونیکی و تجهیزات حساس برای لحظاتی قطعی برق را تجربه خواهند کرد.

 • کامپیوترهای شخصی
 • دوربین های مدار بسته
 • دستگاه های حضور و غیاب
 • راه بند، کرکره مغازه و پارکینگ
 • باسکول
 • جک درب های ورودی ساختمان
 • دزدگیر
 • ساختمان  هوشمند

مزایای یو پی اس آفلاین 

 • قیمت مقرون به صرفه
 • عدم نیاز به سیستم تهویه
 • فاقد آلودگی صوتی
 • استهلاک پائین و کاهش هزینه برای تعمیر و خدمات پس از فروش

یو پی اس آنلاین

زمانیکه برق شهری قطع می شود یو پی اس آنلاین  انرژی باتری را ها را تامین می کند در واقع این نوع یو پی اس این قابلیت را دارد که  سیستم های حفاظتی را تامین کرده و نویز برق شهر را در دو مرحله در یک سو کردن باتری به وجود می آورد.

یو پی اس آنلاین چگونه کار می‌کند؟

در تکنولوژی آنلاین تجهیزات الکترونیکی به باتری‌های دستگاه یو پی اس متصل هستند. به این ترتیب جریان برق از طریق باتری‌ها به تجهیزات منتقل می‌شود. در این روش، تنها هنگام شارژ کردن باتری‌ها، نیاز به برق شهری احساس می‌شود.

هنگام قطع برق شهر، یو پی اس آنلاین  انرژی مورد نیاز سیستم های الکترونیکی را تامین می کند. در بقیه مواقع یو پی اس ضمن شارژ باتری های خود برق دستگاه های الکترونیکی را نیز تامین می کند .

دستگاه های یو پی اس آنلاین برای تمام مصارف برقی یک ذخیره مناسب محسوب می شود و از کارآمدترین مدل های یو پی اس شناخته شده است.

کاربرد یو پی اس آنلاین 

با توجه به حساسیت بالای تجهزات و مصرف کننده های گرانبهای الکترونیکی، استفاده از یو پی اس آنلاین توصیه می گردد :

 •  سرور های حرفه ای
 •  تجهیزات ابزار دقیق
 • تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستانی

معرفی مزایای یو پی اس آنلاین

یو پی اس آنلاین در میان تکنولوژی های موجود بهترین و کامل ترین دستگاه یو پی اس محسوب می گردد.

زمان سوئیچ یو پی اس آنلاین از برق شهر یا ورودی، به باتری صفر می باشد  در صورتیکه این پروسه دردیگر مدلها بین 2 تا 10 میلی ثانیه زمان میباشد.

ضرورت استفاده از یو پی اس آنلاین

گفتیم که برای اینکه به تفاوت یو پی س آنلاین و آفلاین پی ببرید لازم است قبل از هر کاری بدانید که این دو یو پی اس چه کارایی دارند. یو پی اس آنلاین دارای برتری ویژه ای می باشد یعنی به خاطر نوع چیدمانی که دارا می باشند نیاز به بورد خاصی ندارند. در نتیجه برای مصرف عادی می توان از این سیستم یو پی اس استفاده کرد.

ناگفته نماند که در مواردی راندمان و مصرف باتری قدری بیشتر باشد ولی قیمت یو پی اس آنلاین بسیار مناسب است.

 

یو پی اس

 

تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

حال که با یو پی اس آفلاین و آنلاین تا حدودی آشنا شدید دیگر زمان آن رسیده که درباره تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین هم اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید.

منابع برق به صورت آنلاین و آفلاین وجود دارند. که در اصطلاح آنلاین و آفلاین یودن حالت آماده به کار وضعیت عمومی مبدل داخلی می باشد. یو پی اس آفلاین ساده ترین و ارزان ترین نوع یو پی اس می باشد و هنگام قطعی برق مستقیم از طریق یو پی اس برای دور زدن اینورتر به خروجی می دهد.

 • یو پی اس آفلاین در حالت عادی برق  شهر را از خط اصلی AC به بار AC منتقل کرده و در حالت قطعی برق از طریق اینورتر که در داخل یو پی اس قرار دارد، جریان DC را از باتری تغذیه و بصورت جریان  AC  به مصرف کننده تحویل می دهد. در مورد یو پی اس آنلاین، ترتیب کار دستگاه به این ترتیب است که باتری یو پی اس  آنلاین همیشه در حال شارژ از برق شهری می باشد و برق مصرفی دستگاه‌های الکتریکی، صرفا و فقط از باتری یو پی اس تامین می‌شود و در نتیجه عملا و همیشه جریان برق مرغوب و سالم وارد مدار می‌شود. دلیل نامگذاری این تکنولوژی به آنلاین به دلیل است .
 • یو پی اس آفلاین ساده ترین و ارزان ترین نوع یو پی اس در میان تکنولوژی های مختلف می باشد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. در صورتیکه یو پی اس آنلاین به لحاظ ساختار پیچیده تری که دارد، گرانتر ولی از اطمینان بیشتر برخوردار است .
 • سرعت سوئیچینگ یو پی اس آفلاین حدود ۵ میلی ثانیه است که برای جلوگیری از خاموش شدن سیستم های الکترونیکی غیرحساس نظیر کامپیوتر PC کافی است. اما به اندازه کافی سریع نیست که بتواند عملکرد و بدون وقفه تجهیزات حساس را تامین کند.

یو پی اس آنلاین بهتر است یا آفلاین؟

 

یو پی اس آفلاین یا آنلاین

 

با توجه به توضیحات ارایه شده در این مقاله یوپی اس آفلاین با تکنولوژی ابتدایی و  بروز نشده برای سیستم های الکترونیکی غیر حساس مناسب بوده و انتظار فراوانی نباید از آن داشت.

سخن پایانی 

 با توجه به تکنولوژی ابتدایی سیستم آنلاین و پیشرفت شگرفی که در تکنولوژی های سایر سیستم ها از جمله یو پی اس آنلاین پدیدار گشته، از خریداران و علاقه مندان دعوت می گردد، قبل از خرید با شرکت هژیر صنعت تماس گرفته تا از مشاوره رایگان کارشناسان این شرکت بهره مند شوند.

هژیر صنعت با 30 سال سابقه در حال طراحی و تولید یو پی اس با تکنولوژی روز جهانی در شهرک صنعتی عباس آباد تهران می باشد.

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
باتری خشک چیست

باتری خشک چیست

باتری‌ خشک، به نوعی از باتری‌ اطلاق می‌شود که از یک محلول الکترولیت خشک یا جامد به جای مایع استفاده می‌کند. این باتری‌ طی سال های گذشته، به تدریج جای ...