تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس

یکی از اجزای مهم دستگاه یو پی اس که باید در نحوه خرید و نگهداری آن دقت زیادی به خرج دهید باتری یو پی اس می باشد. تیم هژیر صنعت قصد دارد امروز درباره تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس با شما عزیزان صحبت کند.

زمانیکه شما این دستگاه را برای تامین برق مورد نیاز تجهیزات برقی خود خریداری می کنید باید درباره اینکه باتری آن تا چه مدت زمان می تواند نیاز دستگاه های شما را تامین نماید نیز اطلاعات داشته باشید.

ممکن است عمر باتری کمتر از آن چیزی باشد که شما در نظر دارید و این مسئله باعث خواهد شد که شما مجددا برای تامین برق مورد نیاز تجهیزات برقی خود در شرایط اضطراری هزینه زیادی را پرداخت کنید.

تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس

از آنجایی که استفاده از سیستم یو پی اس برای تامین برق مورد نیاز بسیاری از دستگاه هایی که در محل کار و یا حتی منزل خود از آن ها استفاده می کنیم اهمیت بسیاری دارد.

در ضمن باید از کیفیت و طول عمر باتری های این سیستم هم به خوبی مطلع بود به همین خاطر افرادی که کار طراحی این سیستم و باتری های این سیستم را برعهده دارند تمام پارامترهای اساسی را که باید باتری ups دارا باشد را مورد بررسی قرار می دهند.

مواردی همچون: ولتاژ، آمپر، عمر طراحی، سایز باطری، ظرفیت هدایت کننده ها و الکترولیت ها و عمر طراحی باتری مشخصات اصلی طراحی باتری می باشند که طراحان باتری به آن ها می پردازند.

در حقیقت برای تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس این طراحان هستند که قبل از طراحی باید مطمئن شوند که الکترونیک ها و هدایت کننده کافی متناسب با ابعاد و سایز باتری طراحی شده باشد.

ناگفته نماند که عمر طراحی باتری زمانی مشخص خواهد شد که تولید کننده بر این ادعا باشد که باتری تولید شده توسط او قادر است که پارامترها و مشخصات خود را حفظ نماید.

خرید باتری یو پی اس مناسب
باتری ups

پارامترهای مهم برای نگهداری باتری ups

برای شرایط نگهداری باتری منبع تغذیه بدون وقفه پارامترهای زیر باید رعایت شوند.

 • میزان دقت ولتاژ شناور شبکه
 • تعداد دیس شارژ باتری
 • ولتاژ پایانی
 • دمای عملیاتی باتری
 • فرکانس دیس شارژ باتری

مواردی که در متن بالا به آن ها اشاره کردیم همگی مواردی هستند که برای تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس موثر می باشند.

شاید شرایطی که به آنها اشاره شده است کمی سخت باشد و نیاز به دقت بالایی دارند تا بتوانند شرایط را با شرایطی که برای طراحی باتری در نظر گرفته شده است منطبق کنند.

البته این در حالی است که تعداد بسیار کمی از مصرف کننده ها این امکان را دارند که بتوانند این شرایط ایده آل را برای باتری های سیستم یو پی اس خود در نظر داشته باشند.

فراموش نکنید باتری های یو پی اس اگر به درستی مورد بررسی قرار نگیرند در کوتاهترین زمان ممکن کارایی خود را از دست خواهند داد.

پس در زمان خرید یو پی اس تست کردن یاتری را فراموش نکنید. این کار می تواند نحوه عملکرد باتری را برای شما روشن کرده. عیب یابی باتری این دستگاه و تعمیر یو پی اس به بالا بردن و تقویت یو پی اس کمک خواهد کرد.

مناسب ترین مکان برای نگهداری باتری یو پی اس
تست باتری

تست باتری ups

برای تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس باید روش تست باتری را همانطور که قبلا هم گفته ایم با دقت بسیار بالایی انجام دهید.  برای تست باتری یو پی اس شما نیاز به یک هیدرومتر تصحیح کننده دما و یک ولتمز دیجیتال دارید.

برخی از مواقع هم هست که با یک نگاه به باتری می توانید تشخیص دهید که باتری چه مشکلی دارد و عیب آن را متوجه شوید.

موارد کاهش دهنده  عملکرد باتری یو پی اس

 •  کاهش الکترولیت
 • شل شدن تسمه دینام
 • شل شدن بست های نگهدارنده باتری
 • شکستگی جعبه
 • خوردگی کابلها
 • خوردگی سر باتری ups
موارد کاهش دهنده  عملکرد باتری یو پی اس
موارد کاهش دهنده  عملکرد باتری
در نهایت اینکه

با این موضوع که چگونه می توان به تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس پی برد در این مطلب آشنا شدید و متوجه شدید که باید برای تست باتری ups نیز از ابزاهای مناسب این کار استفاده کنید.

نکته ای که در انتهای مطلب امروز می خواهیم به آن اشاره داشته باشیم این است که برخلاف عمر طراحی باتری، عمر خدماتی آن ویژگی خاصی ندارد. در واقع عمر باتری با توجه به محیطی که در آن در حال کار کردن می باشد در نظر گرفته می شود.

زمانیکه باتری های یو پی اس در سیستم های برق اضطراری مورد استفاده هستند پارامترهای الکتریکی و فیزیکی برای طول عمر آن نقش بسیار موثری دارند.

یو پی اس های مدرن با راندمان بالا، باتری بسیار با اهمیت می باشد .

سیستم باتری به طور فزاینده ای برای افزایش ظرفیت خازنی مورد استفاده قرار می گیرد که بار ورودی به اینورتر را تثبیت می کند.

سوالات مربوط به تشخیص پایان عمر باتری یو پی اس

[accordion title=””][accordion-item title=”از کجا متوجه خرابی باتری ups شویم؟”]راه های مطمئنی وجود دارد که می توانید با نگاه کردن به آن به خرابی باتریups را تشخیص دهید. چند مورد برای بازرسی وجود دارد، مانند: خرابی ترمینال، برآمدگی در قاب، ترک خوردگی یا پارگی قاب، نشت بیش از حد و تغییر رنگ.

[/accordion-item][accordion-item title=”طول عمر باتری UPS چقدر است؟”]عمر باتری های UPS 3 تا 5 سال است.[/accordion-item][accordion-item title=”هر چند وقت یکبار باید باتری های یو پی اس را چک کرد؟”]این کار را هر شش تا دوازده ماه یکبار به عنوان نگهداری معمول انجام دهید ،نه بیشتر از آن.[/accordion-item][/accordion]

 

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
باتری خشک چیست

باتری خشک چیست

باتری‌ خشک، به نوعی از باتری‌ اطلاق می‌شود که از یک محلول الکترولیت خشک یا جامد به جای مایع استفاده می‌کند. این باتری‌ طی سال های گذشته، به تدریج جای ...