ترانس ایزوله چیست؟

ترانس ایزوله چیست؟

با توجه به اینکه شرکت هژیر صنعت یکی از ارایه کننده های مهم یو پی اس ترانس بیس در ایران می باشد.ضروری دانستیم در خصوص این تکنولوژی و خصوصا ترانس ایزوله که سنگ بنای این نوع از یو پی اس می باشد، اطلاعاتی را تدوین و به اطلاع مشتریان محترم برسانیم.
لازم به ذکر است که هریک از دو نوع یو پی اس فوق الذکر، دارای مزیت هایی است که مشتریان با توجه به نیاز خود نسبت به خرید آن اقدام می کنند.
اما برای پرداختن به موارد فوق ابتدا لازم است که توضیح مختصری در مورد ترانس ایزوله ارایه دهیم .
یکی از روشهای کاهش خطر برق گرفتگی در ابزار الکترونیکی چه در منازل و چه در محیط های دیگر استفاده از ترانس ایزوله می باشد. در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان هژیر صنعت توضیح دهیم که ترانس ایزوله چیست؟ نحوه عملکرد ترانس ایزوله چه صورت می باشد.

ترانس ایزوله

یک تعریف ساده از ترانس ایزوله به این ترتیب است که :
شیوه و راهکاری است که از آن جهت جلوگیری از انتقال ولتاژ بالای AC و کاهش خطرات ناشی استفاده می شود.
ترانس ایزوله دارای ورودی و خروجی های مجزا می باشد و می تواند ارتباط بین سیم پیچی اولیه و ثانویه را از طریق کوپل معناظیسی انجام دهد.
به خاطر داشته باشید که استفاده از این وسیله نه تنها باعث تبدیل شدن ولتاژ به مقدار دلخواه شما می شود بلکه از برق گرفتگی احتمالی نیز پیشگیری می کند.

ترانس ایزوله چیست؟

ویژگی های ترانس ایزوله

 • ایزولاسیون با سطح بسیار بالا
 • عدم تداخل فرکانس های رادیویی و همچنین نویز بسیار پایین
 • پالایش تداخل های ناشی از بارهای غیر خطی
 • ارتقا قدرت کلی سیستم
 • ترانس های ایزوله در انواع تک فاز و سه فاز و در توان های مختلف
 • قابلیت محافظت از تجهیزات و پیشگیری از معیوب شدن آن ها و جلوگیری از آسیب
 • عدم انتقال جریان و ولتاژ DC

توضیح اینکه در یوپی اس مجهز به ترانس ایزوله مزایای ذیل حاص می شود :

 •  انتقال ولتاژ AC
 • کاهش خطر ناشی از صاعقه
 • جلوگیری از برق گرفتگی افراد در اثر اتصال به سیم ها .
 • کارکرد ترانس ایزوله یو پی اس
 • قابلیت جدا سازی مستقیم ورودی و خروجی سیستم الکترونیکی که مانع از ورود اختلالات در ورودی و خروجی ها می شود در نتیجه برای پیشگیری از آسیب سیستم ها مفید می باشد.

بنابراین جلوگیری از آسیب دیدگی وسایل الکترونیکی موجب صرف جویی در هزینه و از مواهب کاربرد ترانس ایزوله در یو پی اس می باشد.

نحوه عملکرد ترانس ایزوله

تا به اینجای کار متوجه شدیم که ترانس ایزوله چیست؟ چه کاربردهایی دارد و در چه مکان ها و موقعیت هایی از آن استفاده می شود. حال می خواهیم به نحوه عملکرد ترانس ایزوله اشاره ای داشته باشیم.
در حقیقت باید بدانید که ترانس ایزوله به ترانسفورماتورهایی گفته می شود که ولتاژ خروجی آن از ولتاژ ورودی ایزوله می شود.
مثلا ممکن است که در یک ترانس ایزوله ولتاژ ثانویه بیشتر یا کمتر و یا حتی برابر یا اولیه باشد.
اگر سطح ولتاژ اولیه و ثانویه برابر باشد تغییرسطح ولتاژ اهمیت چندان زیادی ندارد و فقط ایزوله بودن اهمیت پیدا می کند.
زمانیکه ترانسفورماتورهای یک به یک در بین مدارهای الکتریکی استفاده می شود موجب می شود تا ارتباط و تبادل مستقیم انرژی الکتریکی قطع شود.

کاربرد ترانس ایزوله

همانطور که در متن بالا هم اشاره کردیم ترانس ایزوله سیستمی است که علاوه بر تامین ولتاژ دلخواه می تواند از برق گرفتگی احتمالی نیز پیشگیری کند که این مسئله برای تمامی کارفرمایان اهمیت زیادی دارد.
بنابراین لازم است که بدانیم از ترانس ایزوله برای چه کاربردهایی می توان استفاده کرد.
از مهم ترین کاربردهای ترانس ایزوله می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • استفاده در بیمارستان ها جهت ایزولاسیون بخش هایی همچون: NICU، CCU، ICU، اتاق های عمل و بخشهای کلینیک های تخصصی
 • استفاده در برخی از صنایع بدون افزایش یا کاهش جریان الکتریکی
 • ترانس ایزوله به دو شکل خارجی و مستقل داخل تابلو برق استفاده می شود که در محیط های صنعتی که از ماشینهای CNC مثل واتر جت، تراش، فرز، پانچ و… نیز استفاده می کنند کاربرد دارد.
 • ترانس ایزوله جدایی افراد از منبع را برای تامین امنیت تضمین می کنند
 • ترانسفورماتورهای ایزوله توانایی کاهش نویز الکتریکی و هارمونیک ها را دارند.
 • از ترانس ایزوله در مخابرات و سیستم های رادیویی استفاده می شود
 • در استخر ها و محیط های مرطوب همانند سونا استفاده از ترانسفورماتورهای ایزوله موجب جلوگیری از برق گرفتگی می شود.

انتخاب بهترین ترانس ایزوله

 

مزایا و معایب یو پی اس ترانس ایزوله

یوپی ‌اس ترانس‌دار (ترانس ایزوله )

در یوپی‌اس مبتنی بر ترانسفورمر(ترانس ایزوله ) درصورتی که برق شهری وصل باشد، برق از رکتیفایر، اینورتر و سپس ترانسفورمر به سمت خروجی عبور می‌کند تا برق را به بار برساند. این پروسه دابل کانورژن نام دارد. با قطعی برق شهری، برق باتری از طریق اینورتر و ترانسفورمر به بارها منتقل می شود.
ترانسفورماتور ایزوله در عمل از طریق یک میدان مغناطیسی دو مدار الکتریکی را از هم جدا یا ایزوله می‌کند. به همین دلیل به واسطۀ وجود ترانسفورمر ایزوله، خطر برق‌گرفتی افراد کاهش می‌یابد چرا که ترانس مدار را از زمین جدا می کند و در نتیجه تماس با سیم برق موجب برق گرفتگی نمی شود. یوپی‌اس‌های ترانس‌دار در لحظه اول استارت مصرف‌کننده جریان بیشتری رامی‌توانند تحمل کنند و طول عمر بیشتری دارند اما در عوض اتلاف گرمایی بیشتری دارند. این یو پی اس برای مصارف بیمارستانی، تجهیزات موتوردار، رباط ها و دستگاه های صنعتی مناسب‌ هستند.

یوپی‌اس بدون ترانسفورمر

یوپی‌اس بدون ترانسفورمر یا یوپی‌اس ترانسلس نیز مشابه یوپی‌اس مبتنی بر ترانسفورمر است با این تفاوت که در نوع اول چون IGBT میتواند ولتاژهای بالا را کنترل کند، نیازی به ترانسفورمر نیست؛ در نتیجه بازده این یوپی‌اس ها از 92 به 96 درصد بیشتر می‌شود. بعلاوه یو پی ‌اس بدون ترانسفورمر سبکتر است و سرمایه و هزینه نگهداری کمتری دارد. معمولا از UPSهای بدون ترانس برای تجهیزات کامپیوتری و اداری استفاده می‌شود.
لازم به ذکر است یو پی اس ترانس ایزوله ( ترانسفورمر) دارای وزن بیشتری نسبت به یو پی اس بدون ترانسفورمر (ترانس لس) دارد.

ویژگی های ترانسفورماتور ایزوله

در نهایت اینکه

امیدواریم که با ارائه این مقاله توانسته باشیم شما دوستان عزیز را متوجه این مسئله کرده باشیم که ترانس ایزوله چیست؟ و کاربرد آن در یو پی اس به چه صورت می باشد و چه ویژگی هایی دارد.

همانگونه که در ابتدای مقاله اشاره کردیم شرکت هژیرصنعت  از قدیمی ترین شرکت های تولید کننده یوپی اس و استابلایزر در ایران محسوب می شود  و تجربه  سی ساله این شرکت در تولید یو پی اس و مشتری مداری فوق العاده آن پشتوانه مطمئنی  برای خریداران و مشتریان یو پی اس می باشد . کارخانه شرکت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران قرار دارد.

این شرکت طیف وسیعی از انواع تکنولوژی در زمینه یو پی اس و استابلایزر و شارژر صنعتی و باتری را تولید و یا ارایه می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب ترانس ایزوله و یو پی اس میتوانید با hajirsanat.com  و یا با مشاواران و کارشناسان فروش ما، در ارتباط باشید.

 

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
باتری خشک چیست

باتری خشک چیست

باتری‌ خشک، به نوعی از باتری‌ اطلاق می‌شود که از یک محلول الکترولیت خشک یا جامد به جای مایع استفاده می‌کند. این باتری‌ طی سال های گذشته، به تدریج جای ...