تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی

برای آگاهی از دنیای الکتریسیته یا برق و نوسانات ولتاژ، نیاز است درباره اصول اولیه ولتاژ بدانید. این روزها به خاطر قطعی ناگهانی برق شهری بدون شک خسارت های زیادی را متحمل شده اید که برخی از آن ها گاها جبران ناپذیر بوده اند. امروز می خواهیم بیشتر با شما همراهان هژیر صنعت درباره تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی صحبت کنیم و بگوییم که برای محافظت از سیستم های برقی خود بهتر است چه کاری انجام دهید.

نوسانات ولتاژ چیست؟

شاید بسیاری از شما دوستان عزیز ندانید که اصلا نوسانات ولتاژ چیست؟ چگونه به وجود می آیند و ممکن است چه خسارت هایی را در بر داشته باشند.

به ساده ترین شکل ممکن می توان گفت که: نوسانات ولتاژ به معنای مدولاسیون دامنه فرکانس اساسی می باشد.

به معادله زیر دقت کنید.

v(t)=v[1+m(t)]cos(2pf0t)

در این معادله”V”  نشان دهنده ولتاژ RMS می باشد و “F” نشان دهنده فرکانس اساسی و m(t) به مدولاسیون اشاره دارد.

با انتخاب یک عبارت مناسب به جای m(t)، می توانید از معادله قبلی برای توصیف هر نوع نوسان ولتاژ استفاده کنید. مثالا، اگر در مورد نوسان ولتاژ سینوسی صحبت می کنیم، می توانید با استفاده از معادله زیر، مدولاسیون را بیان کنید:

m(t)=M cos(2pfMt+jM)

M، همان دامنه مدولاسیون است، fM فرکانس مدولاسیون و jM به فاز اولیه مدولاسیون اشاره دارد.

نوسانات ولتاژ لوازم خانگی
نوسانات ولتاژ

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی به چه صورت است

درباره اینکه تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی به چه صورتی می باشد باید بگوییم که، نوسانات ولتاژ در واقع چیزی هستند که در خانه همه ما وجود دارد و ما آن را تجربه کرده ایم.

این نوسانات باعث چشمک زدن یا خاموش و روشن شدن ناگهانی چراغ ها می شوند. گاهی ممکن است در حین کار کردن با کامپیوتر متوجه چشمک زدن صفحه نمایش آن شوید.

زمانیکه ولتاژ پایین باشد تجهیزات و سیستم های برقی که از آن ها در منزل استفاده می کنید ممکن است اصلا روشن نشوند.

در این مواقع است که نوسان ولتاژ می تواند به عنوان یک تغییر دهنده منظم در ولتاژ تعریف شود و در زمان استفاده از وسایل برقی که نیاز به جریان بالایی دارند اتفاق بیافتد.

نوسانات ولتاژ باعث از بین رفتن اطلاعات سیستم کامپیوتری شما می شود اما به تلویزیون و سایر تجهیزات برقی کاری ندارد.

شما دوستان عزیز می توانید برای تثبیت ولتاژ از یک دستگاه استابلایزر برای تجهیزات برقی که برایتان بسیار مهم می باشند همچون کامپیوتر استفاده کنید.

چرا نوسانات ولتاژ در منزل شما اتفاق می افتد؟

قبل تر به این موضوع اشاره کرده ایم که با قطعی برق شهری نوسانات ولتاژ برای تجهیزات برقی به وجود می آیند.

بنابراین تاثیراتی که این مسئله روی وسایل خانه و محل کار ما دارد می تواند بسیار آزار دهنده و خسارت آور باشد.

دلایلی که باعث می شود نوسانات ولتاژ در خانه به وجود بیایند شامل موارد زیر می باشند که درباره هریک از آن ها نیز به اختصار توضیح داده شده است.

  • تاثیرات سیم کشی
  • لرزش یا چشمک زدن
  • فیلتر تله ای یا ناچ فیلتر
  • اضافه بار
  • استفاده مکرر از بارهای القایی
  • بلایای طبیعی
تاثیرات سیم کشی بر نوسانات ولتاژ
تاثیرات سیم کشی

تاثیرات سیم کشی

زمانیکه سیم کشی های خانه ناقص و یا غیر استاندارد باشند باعث برق رسانی ضعیف می شوند که این مسئله می تواند مشکلاتنوسانی برق را به همراه داشته باشد.

مشکل سیم کشی خانه باعث ایجاد نوسان در زمان افزایش انرژی می شود.

لرزش یا چشمک زدن

لرزش یا چشمک زدن می تواند به دلیل تغییرات ولتاژ ورودی کافی در طول زمان رخ دهد تا در شدت منبع تجهیزات الکتریکی، تغییراتی مشاهده شود.

فیلتر تله ای یا ناچ فیلتر

اگر در منزل از ناچ فیلتر استفاده نکرده باشید برایتان مشکل ساز می شود از وسیله برای حذف فرکانس خاص به کار می رود.

استفاده از ناچ فیلتر در جایی که سیگنال ها رد می شوند، بسیار مفید است.

اضافه بار

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که جریان بار بیشتری نسبت به جریان مجاز در اختیار دارید باعث می شود که ولتاژ پایین بیاید و این مسئله برایتان دردسر ساز می شود.

استفاده مکرر از بارهای القایی

یکی دیگر از مواردی که باعث تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی می شود، استفاده مکرر از بارهای القایی است.

بارهای القایی سنگین بیش از حد و به طور همزمان همچون استفاده از یخچال، سیستم تهویه مطبوع می توانند مشکل ساز باشند.

اگر بارهای سنگین به طور همزمان مورد استفاده قرار بگیرند باعث فرورفتگی ولتاژ می شوند.

بلایای طبیعی

صاعقه، حضور پرندگان روی خطوط برق، افتادن درخت و…. همگی از جمله بلایای طبیعی هستند که منجر به نوسانات برقی می شوند.

نوسان شدید و افزایش جریان الکتریکی اغلب بر روی کامپیوترها و دیگر وسایل الکترونیکی تأثیر می گذارد اما تولیدکنندگان تثبیت کننده ، یک تثبیت کننده ساده ساخته اند که جریان الکتریکی مازاد را پیش از رسیدن به دستگاه ها کنترل می کند.

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی
بلایای طبیعی
در نهایت اینکه

ما در این مقاله اشاره ای به نوسانات ولتاژ و اینکه تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی کرده ایم. همچنین به این موضوع نیز پرداختیم که چه دلایلی منجر به ایجاد نوسانات ولتاژ برای تجهیزات برقی که شما در منزل و محل کار خود از آن ها استفاده می کنید می شود.

شما میتوانید سوالات خود را در زمینه خرید یو پی اس و استابلایزر با ما مطرح کنین. مشاوران و کارشناسان فروش ما از طریق سایت hajirsanat.com در این زمینه شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات مربوط به تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی

[accordion title=””][accordion-item title=”اثرات نوسان ولتاژ چیست؟”]برای یک موتور القایی، نوسانات ولتاژ در پایانه ها می تواند باعث تغییر در گشتاور و لغزش شود که بر روند تولید تأثیر می گذارد. در بدترین حالت، نوسانات می تواند منجر به لرزش بیش از حد، کاهش استحکام مکانیکی و کوتاه شدن عمر موتور شود.
[/accordion-item][accordion-item title=”تاثیر نوسانات ولتاژ در یخچال چیست؟”]به طور کلی، هرچه برد بزرگتر باشد، یخچال بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد. اگر ولتاژ کمتر از 187 ولت باشد، یخچال نمی تواند روی کمپرسور کار کند و حتی می سوزاند. اگر ولتاژ بالاتر از 242 ولت باشد، کمپرسور و سایر قطعات الکتریکی به راحتی می سوزند.

[/accordion-item][accordion-item title=”آیا نوسان ولتاژ خطرناک است؟”]نوسان ولتاژ یک تغییر مداوم در ولتاژ زمانی است که دستگاه ها یا وسایلی که به بار بیشتری نیاز دارند به طور گسترده استفاده می شود. موارد شدید نوسانات ولتاژ می تواند خسارت سنگینی به جان و مال شما وارد کند.
[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
انواع استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزرها نیز همچون یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشند و آگاهی درباره مشخصات و کاربردهای انواع استابلایزر مسئله ای است که در تصمیم گیری درست شما عزیزان تاثیر زیادی دارد.