اهمیت استفاده از یو پی اس و استابلایزر

استفاده از یو پی اس و استابلایزر

یو پی اس بهتره یا استابلایزر

یو پی اس و استابلایزر به عنوان فیلترهای الکتریکی برای حذف آلودگی و نوسانات برق شهر با هدف تثبیت ولتاژ خروجی، استفاده می شود اما نحوه عملکرد و روش هرکدام متفاوت با دیگری است. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که در نهایت اهمیت استفاده از یو پی اس و استابلایزر در چیست؟

یو پی اس باعث می شود که هنگامی که قطعی برق رخ می دهد،  آسیبی به دستگاه مصرفی نرسد و برق مورد نیاز را می توانید به راحتی از دستگاه یو پی اس دریافت کنید. استابلایزر تغییرات دامنه ولتاژ ورودی را دنبال کرده و در آخر آن را در خروجی تثبیت می کند.

به طور کلی برای تغذیه تجهیزات حساس به نوسانات برق مانند تجهیزات پزشکی، برای جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر، استفاده از دستگاه یو یو پی اس توصیه می شود. اما استابلایزرها تنها برای جبران افزایش یا کاهش دامنه ولتاژ در  مکان های که نوسانات بسیاری  دارد، کاربرد دارد. یو پی اس توانایی دفع نوسانات کوتاه مدت ولتاژ را داراست، به همین ترتیب کیفیت توان تحویلی به بار مطلوب تر می باشد. در ادامه این مقاله به توضیح هر یک از این موارد به طور کامل و دقیق می پردازیم.

یو پی اس چیست و چه کاربردی دارد؟

یو اس پی به دستگاهی گفته می شود که موجب ذخیره شدن انرژی با هدف تثبیت در تغذیه انواع دستگاه های الکترونیکی می شود. همانطور که قبلا نوشتیم، شما می توانید تنظیمات دستگاه یو اس پی را به گونه ای اعمال کنید که هنگام قطعی برق،  به دستگاه مصرفی متعلق به شما  آسیبی نبیندو در ضمن برق مورد نیاز را از یو پی اس مورد نظر شما دریافت کند.

یو اس پی وظیفه دارد توان بار مورد نیاز بار مصرفی را بدون وقفه تامین کند. UPS در واقع بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار می گیرد. یو پی اس تاثیر و نقش موثری در تثبیت و تنظیم برق شبکه دارند و مانع عبور نویز و اختلالات وارده به دستگاه های مصرف کننده می شود.

دستگاه UPS با ذخیره انرژی و نیرو در باتری ها، می تواند به آسانی برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تامین کند. در حقیقت یو پی اس به عنوان یک پشتیبان برق برای دستگاه مصرفی عمل کرده و بدون قطعی و وقفه، برق مورد نیاز دستگاه مصرفی را تامین می کند.

قیمت خرید یو پی اس و استابلایزر مناسب
خرید یو پی اس و استابلایزر مناسب

استابلایزر چیست و چه کاربردی دارد؟

استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ، وسیله ای است که در مسیر جریان برق قرار می گیرد و از بروز نوسان های شدید در برق شهری جلوگیری می کند و این وسیله برای تمامی لوازم برقی و صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. خیلی از افراد استابلایزر را همان محافظ برق می دانند اما این برداشت اشتباه است.

محافظ دارای یک برد الکترونیکی می باشد که در صورت تغییر ناگهانی ولتاژ، جریان برق را قطع می کند اما استابلایزر با تغییرات ولتاژ جریان را قطع نمی کند و در حقیقت اقدام به اصلاح ولتاژ در محدوده مشخص می کند که در نتیجه نوسانات برق در خروجی رفع شده و لوازم برقی که استفاده می کنید به طور کامل ایمن باشند.

مزایای استفاده از یو پی اس

خرید دستگاه های مصرفی به قدری سنگین است که تهیه یک محافظ با کیفیت و عملکرد بالا برای دستگاه هایتان بسیار مفید و ضروری است. یو پی اس با توجه به کارایی و مشخصات فنی که دارد، دارای قیمت بسیار مناسبی می باشد اگر چه به ظاهر  گران قیمت شناخته می شود ولی با توجه به میزان کارایی و مزایایی که دارد، این گرانی بی دلیل نیست زیرا اجازه نمی دهد دستگاه های مصرفی شما آسیب ببیند.

می توان از یو پی اس و استابلایزر همزمان استفاده کرد
کاربرد انواع یو پی اس و استابلایزر

مهم ترین مزایای یو پی اس

  • محافظت از دستگاه های مصرفی در برابر بی ثباتی و نواسانات فرکانس های برق
  • تامین برق دستگاه های مصرفی در زمان قطعی جریان
  • جلوگیری از اختلالات و نویزهای وارده از برق شهر به دستگاه های مصرفی
  •  ایجاد جریان برق به صورت بی وقفه و همیشگی که کار را برای افراد آسان تر می کند.

مزایای استفاده از استابلایزر چیست؟

به طور کلی مهم ترین مزایا و کاربردهای استابلایزر عبارت اند از:

  • جلوگیری از نوسانات و اختلالات برق شهر و تبیث ولتاژ
  • کاهش هزینه های مصرف برق از دیگر کاربردهای استابلایزر است زیرا به دلیل افت ولتاژ برق، عملکرد دستگاه ها دچار اختلال شده که قدرت و راندمان دستگاه را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.
  • اگر اتصالی در خروجی دستگاه ها اتفاق بیفتد، استابلایزر خروجی را قطع نموده و از بروز هرگونه مشکل و آسیبی به دستگاه جلوگیری می کند.
اهمیت استفاده از یو پی اس و استابلایزر
تفاوت بو پی اس و استابلایزر
در نهایت اینکه

یو پی اس و استابلایزر برای مراقبت و تثبیت برق در دستگاه های مصرفی به کار می روند که در این مقاله تلاش کردیم در مورد مزایای استفاده از هرکدام و تفاوت های عملکرد آن ها با یکدیگر بنویسیم تا بتوانیم کمی به اهمیت استفاده از یو پی اس و استابلایزر اشاره ای کرده باشیم و آن را برای شما شرح دهیم.

سوالات مربوط به اهمیت استفاده از یو پی اس و استابلایزر

آیا استبالایزر در حقیقت همان محافظ است؟
خیر، بسیاری از افراد استابلایزر و محافظ را یکی می دانند، اما لازم به ذکر است که استابلایزر تفاوت های بسیار زیادی با محافظ های برق عادی که در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد، دارد. محافظ های برق تنها دارای یک برد الکترونیکی هستند که در زمان تغییر ناگهانی میزان ولتاژ، اقدام به قطع جریان می نمایند.
از جمله مهم ترین مزایای استابلایزرها چیست؟
از استابلایزرها برای تثبیت برق شهر استفاده می شود، زیرا برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است که استابلایزرها با تثبیت ولـتاژ، می تواند به طور قابل توجهی عمر و راندمان دستگاه های مصرف کننده را بالا ببرد.
بیشترین عوامل خرابی دستگاه های مصرف کننده و برقی چیست؟
برخی عوامل طبیعی که در آسیب به دستگاه های مصرفی تاثیر مستقیم دارند عبارت اند از: نویزها، نوسانات، قطعی و وصل ناگهانی جریان برق، افزایش و کاهش ولتاژ. خسارت های به وجود آوده توسط این عوامل در قسمت های حساس دستگاه ها مانند کمپرسور، موتور، پاور و … رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *