انواع باتری یو پی اس

انواع باتری یو پی اس

باتری از ارکان اصلی و مهم دستگاه یو پی اس محسوب می شود . در صورتیکه یک یوپی اس با برند مطمئنی را برای خرید انتخاب می کنید، حتما باتری مناسبی را هم برای در نظر بگیرید زیرا در کارکرد دستگاه یو پی اس نقش مهمی را بازی می کند .

باتری های یو پی اس دارای ساختار متفاوتی از یکدیگر می باشند و به طبع آن  نیز تکنولوژی های مختلفی دارند .

باتری های یو پی اس از نوع باتری های ثانویه  محسوب می شود و این به این معنی آن است که قابلیت شارژ مجدد  و به تعداد زیاد را دارند .

برای انتخاب باتری یو پی اس  توجه کنید، چه نوع باتری برای یو پی اس مورد نظر شما مناسب است؟ ضمن اینکه آمپر ساعت باتری و تعدادی  که انتخاب می کنید بتواتد نیاز شما را پوشش دهد.

امروز در هژیر صنعت می خواهیم شما را بیشتر با انواع باتری یو پی اس آشنا کنیم. تا بهتر بتوانید در زمان خرید یو پی اس آنچه که می خواهید را انتخاب کنید.

آنچه که باید درباره شرایط باتری مناسب با کسب و کار خود بدانید

 • دما و رطوبت محیطی که باتری در آن قرار میگیرد
 • میزان ضریب اطمینان محیطی که باتری در آنجا قرار دارد
 • بررسی اینکه محیط قرار گیری باتری انفجار پذیر می باشد یا نه
 • مدت زمان شارژ و دشارژ باتری
 • جریان شارژ و دشارژ باتری
 • نوع منبعی که برای شارژ باتری وجود دارد
 • محدودیت های فیزیکی باتری( وزن، ابعاد و…)
 • قیمت و ظریب اطمینان باتری
 • گارانتی باتری و خمات پس از فروش آن

 

نکات مهم برای انتخاب انواع باتری یو پی اس

انواع باتری یو پی اس

باتری یو پی اس در3 نوع کلی در بازار موجود است :

 1. سیلد اسید
 2. باتری لیتیوم یونی
 3. باتری نیکل کادمیوم

در ادامه درباره آن ها بیشتر توضیح داده ایم.

باتری سیلد اسید

نخستین مدل از  باتری یو پی اس که توضیح می دهیم باتری سیلد اسید می باشد.

باتری سیلد اسید  در حال حاضر پرطرفتارترین و رایج ترین باتری یوپی اس در بازار می باشد و بخاطر تغذیه سیستم های الکترونیکی  نظیر  UPS و دستگاه های پزشکی و مخابرات و …  از آن استفاده  فراوانی می شود.

باتری از سلول تشکیل شده است، هر سلول از صفحات غوطه ور در الکترولیت اسید سولفوریک رقیق تشکیل شده است.

باتری سیلد لید اسید ، از نوع باتری های قابل شارژ هست که استفاده از آن از سال 1238 خورشیدی باب شد.

باتری‌های سیلد اسید نام دیگر باتری‌های سرب اسیدی خشک است که در دستگاه‌های یو‌پی‌اس، با عنوان باتری یو‌پی‌اس به کار گرفته می شوند. ساختار باتری‌های سیلد اسید به این ترتیب است که در آن‌ها الکترولیت جذب صفحات جدا کننده می‌شود که این موضوع خود باعث بالاتر رفتن میزان بهره‌وری از باتری و افزایش طول عمر آن می‌گردد.

باتری سیلد اسید

 

به خوانندگان این مقاله و علاقه مندان باتری یوپی اس توصیه می کنیم جهت دریافت مشاوره رایگان و انتخاب باتری مناسب برای یوپی اسی که در نظر گرفته شده با شرکت هژیر صنعت تماس بگیرند. شرکت هژیر صنعت ارایه دهنده بهترین باتری های موجود در بازار ایران می باشد.

دسته اول که همان باتری های لید اسید می باشند به دلیل نیاز به نگهداری و کنترل دوره ای برای یو پی اس هایی که دارای توان پایین تری می باشند استفاده می شوند و در نقطه مقابل آن ها از باتری های خشک برای نگهداری طولانی مدت یو پی اس استفاده می شود

به باتری های سیلد اسید به اختصار باتری های VRLA  نیز گفته می شود. این باتری ها به گونه ای طرحی و ساخته شده اند که به آب اسید داخل باتری دسترسی نداشته و به همین خاطر نیاز به نگهداری در طول دوره بهره برداری ندارند.

از یو پی اس های سیلد اسید بیشتر در صنعت و سازمان های اداری استفاده می شود چرا که این باتری ها در مقابل تغییرات دما و دمای بالاتر از معمول مقاومتر و طول عمر بیشتری دارند.

باتری لیتیوم یونی

فلز لیتیوم سبک ترین عنصر در میان تمام عناصر است و بالاترین پتانسیل الکتروشیمیایی را دارد و در ضمن بسیار فعال و واکنش پذیر می باشد به همین دلیل این عنصر به شکل آزاد در طبیعت یافت نمی شود.

باتری های لیتیومی در کنار تمام مزایا ی که ارایه می کنند مسائلی نیز در بر دارند از جمله  هم دارند مانند ایمنی  آن.

 

باتری لیتیوم یونی

 

جهت تحقیقات فعلی بسوی بهبود تکنولوژی0 باتری لیتیوم غیر فلزی پیش می رود که تنها با استفاده از یون های لیتیوم کار می کند. باتری لیتیوم یون با رعایت  احتیاط در زمان شارژ و دشارژ بدون خطر می باشد .

کاربرد باتری لیتیوم یون بتدریج از سال 1991 میلادی  برای وسایل الکترونیکی، صنایع ریلی و ماشین های الکتریکی، صنایع نظامی و صنایع هوافضا،  در حال افزایش است.

در کنار کاربردهای فوق، گوشی موبایل و کامپیوتر و لپ تاپ  نیز به باتری مناسبتری نیاز دارند که بهترین گزینه باتری‌های لیتیم یون  می باشد و بیشترین تیراژتولید را نیز در میان دیگر انواع باتری‌های قابل شارژ  برای خود ثبت کرده اند.

باتری نیکل کادمیوم

نوع دیگر از باتری هایی که از آن ها در سیستم یو پی اس استفاده می شود باتری نیکل کادمیوم است. این باتری نسبت به باتری سیلد است از تکنولوژی پیشرفته تری ساخته شده است.

 

برای افزایش طول عمر باتری نیکل کادمیوم به فاکتورهای مختلفی نیاز است که عبارتند از :  نوع اسید، وزن مناسب، مقاومت بالاتر و تغییرات دمایی می باشد. از خصوصیات مثبت باتری نیل کادمیوم شارژ با سرعت  فوق العاده می باشد.

در انتخاب باتری یو پی اس به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم

الف – ظرفیت باتری

ظرفیت باتری یو پی اس عبارت است از حداکثر توان قابل تولید توسط باتری بر حسب زمان و به عبارتی روشن می سازد که باتری یو پی اس با این توان الکتریکی تا چه زمانی می تواند مصرف کننده را تغذیه کند یا اینکه ظرفیت یک باتری تا چه مدت زمانی می تواند در بیشترین قدرت خود باقی بماند.

تولیدکنندگان باتری ظرفیت باتری را روی باتری مشخص می کنند .

با یک مثال به نحوه محاسبه ظرفیت باتری می پردازیم:

به زبان ساده یک باتری 28 آمپر ساعت در تئوری می تواند باری به میزان 28 آمپر را به مدت یک ساعت روشن نگه دارد. ظرفیت باتری را در ریاضی با استفاده از فرمول زیر بیان می شود:

( برحسب آمپر ساعت ) ظرفیت باتری = جریان الکتریکی ( برحسب آمپر A )  *  زمان ( بر حسب ساعت (H ) 

در واقع گنجایش و ظرفیت باتری با توان اسمی و جریانی که در زمان استفاده از مدار سیستم یو پی اس کشیده شده است بستگی دارد. قبل  از اینکه ولتاژ باتری از یک اندازه مشخص برای هر سلول باتری کمتر شود که بر حسب رایج تقریباً 20% توان نامی باطری UPS است.

ب – ماتریال و برند باتری

در صورتیکه ماتریال مناسب در ساخت باطری یوپی اس  استفاده نشود، طول عمر باتری انتظار بهره بردار را پوشش نمی دهد و نهایتا موجب وارد شدن خسارت به مجموعه  باتری ها و یوپی اس و مصرف کننده ها می شود.

پ – طول عمر

برای پی بردن به وضعیت طول عمر باتری در درجه اول لازم است که مشتری قبل از خرید، سابقه عملکرد باتری را در بازار تحقیق کند. برند های مشهور در بازار بدلیل طول عمر مناسب و عملکرد قابل قبول در بازار جایگاه خود را تثبیت کرده اند .

علاوه بر این وضعیت نگهداری باتری ها از جمله گرما و رطوبت و شارژ و دشارژهای سریع و مستمر می تواند طول عمر باتری را کاهش دهد.

ج – نیاز به تعمیر و نکهداری

مراقبت از باتری ها و کنترل وضعیت سلامت آنها هنگامی نتیجه مناسب را به بار می آورد که شرکت فروشنده یو پی اس طی قرارداد و یا برنامه ای مرتب از باتری یو پی اس  مشتری  بازدید به عمل آورد.

چ – گارانتی

برای خرید باتری حتما به دوره گارانتی و کیفیت خدمات رسانی شرکت فروشنده، توجه بفرمایید.

توصیه می شود که باتری را از شرکت های تولید کننده یوپی اس که باتری نیز ارایه می دهند تهیه فرمایید. زیرا این شرکت ها قاعدتا باتری یو پی اس با کیفیت را برای یوپی اس برند خود انتخاب می کنند تا خدشه ای به نام برند در میان مشتریان وارد نشود.

چگونگی تعویض باتری یو پی اس

برای تعویض باتری یوپی اس دستورالعمل خاصی وجود دارد که خلاصه آن به ترتیب زیر می باشد :

الف – از عدم اتصال دستگاه یوپی اس به برق  مطمئن شوید .

ب – باتری را از دستگاه  یو پی اس جدا کنید .

پ – اتصالات بین باتری‌ها را قطع کنید .

 ج – باتری یوپی اس را که شارژ شده جایگذاری گردد.

چ – اتصالات باتری جدید برقرار شود.

ه – باتری یو پی اس جدید به صورت آزمایشی بهره برداری گردد.

 

تصورات غلط در مورد باتری‌های یو پی اس

 این تصور که باتری یوپی اس در صورت قطع عدم کارکرد قابل احیا نیست، تصوری اشتباه است.
در شرایط بخصوصی این امکان وجود دارد که باتری مجددا قابل استفاده باشد . برای آزمایش ابتدا باتری مورد نظر را که غیرقابل استفاده شده، از لحاظ  تاریخ تولید و تاریخ نصب باتری بررسی کنید . در صورتیکه  زمان بک آپ کنترل و مورد تایید نباشد، باتری قابل احیا نمی باشد .
در صورت نیاز به آزمایش احیا و تعمیر باتری یو پی اس   UPS ، لازم است توسط کارشناسان و تکنسین‌های ماهر و باتجربه صورت گیرد.
بعضی مواقع باتری یو پی اس مدت زیادی در انبار نگهداری می شود و یا شارژ و دشارژ غیر استانداری در آن صورت می گیرد، در این صورت اگر الکترودها سولفاته نباشد، امکان احیای باتری تا حدودی میسر است.

شوک ولتاژی به باتری یو پی اس UPS

برای  احیا و تعمیر باتری یو پی اس UPS، شوک ولتاژی قابل تنظیم که میزان آن بیش از دو برابر ولتاژ باتری است  به آن وصل می گردد. برای یک باتری 12 ولت، بیشتر از 24 ولت به  باتری وصل می گردد.
معمولا باتری غیرقابل استفاده در این حالت شارژ می گردد و در صورت قطع شارژ باتری، دشارژ و قابل بهره برداری است.

البته مدت زمانی که این گونه باتری ها قابلیت شارژ و دشارژ را دارند، معلوم نیست و نمی توان تاریخ معینی برای طول عمر مفید آن تعیین کرد.

آمپر ساعت باتری چه میزان باید در نظر گرفته شود؟

طبق مطالب ذکر شده در بالا، توصیه می گردد برای خرید انواع باتری یو پی اس  به نکات ذیل  توجه شود .

محاسبه فنی توان یو پی اس و ظرفیت باتری یو پی اس  معمولا توسط افراد متخصص انجام می شود. شرکت هژیر صنعت با کادر فنی و با تجریه  که در اختیار دارد به مشتریان محترم کمک می کند  تا با خاطری آسوده و مطمئن و یو پی اس و باتری یوپی اس مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنند.

سخن پایانی 

توجه داشته باشید که باتری یوپی اس یک از اجزای مهم و حساس یوپی اس می باشد.مراقبت و کنترل باتری ها در الویت اول بهره برداران قرار دارد.

شناسایی علائم خرابی باتری یو پی اس و تشخیص زودهنگام آن‌ها امری بسیار حائز اهمیت برای حفظ عملکرد صحیح تجهیزات و دستگاه‌ها است. با شناخت دقیق این علائم و اقدامات صحیح در زمان مناسب، می‌توان از خسارات احتمالی جلوگیری کرده و اطمینان حاصل کرد که باطری‌های یو پی اس به طور مؤثر عمل می‌کنند..

همانگونه که در فراز ابتدایی این مقاله عنوان گردید، شرکت هژیر صنعت یکی از قدیمیترین تولیدکنندگان یو پی اس و استابلایزر در ایران می باشد.

این شرکت نزدیک به سه دهه در حال فعالیت می باشد و کارخانه شرکت در شهرک صنعتی عباس اباد تهران می باشد.

علاوه بر تولید محصولات فوق این شرکت ارایه کننده باتری یوپی اس در ایران نیز می باشد.

برای دریافت اطلاعات و خرید باتری یوپی اس با کیفیت عالی با شرکت هژیر صنعت تماس بگیرید، کارشناسان فنی هژیر صنعت، ضمن ارایه رایگان، بهترین باتری های یو پی اس  را به شما معرفی می کنند.

سوالات مربوط به انواع باتری یو پی اس

باتری تحمل هر جریانی را حتی برای زمانهای کم دارد؟

جریان مورد استفاده از باتری باید بر مبنای جدول سازنده باتری مورد محاسبه قرار بگیرد. در بیشتر موارد در باتریهای ساکن این جریان بیش از دو تا سه برابر ظرفیت نامی باتری نمی باشد.

امکان اتصال سیم نول ورودی به خروجی یک یو پی اس وجود دارد؟

این موضوع بستگی به طراحی و نوع تکنولوژی داخلی یو پی اس دارد اما پیشنهاد ما این است که این کار صورت نگیرد، در طراحی داخلی سیستم یو پی اس سیم های نول ورودی و خروجی به طور خودکار به هم متصل می شوند. اگر این اتصال بیرونی را انجام دهید باعث سوختن سیستم شما نخواهد شد و فقط فیلترهای ورودی و خروجی آنها را از مدار خارج مینماید.

 

 

باتری یو پی س سیلد اسید

 

باتری یو پی اس ژل اسید

 

باتری First power

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب

بُرد یو پی اس

بُرد یو پی اس در صورتیکه دچار خرابی شود حتما باید توسط متخصص و کارشناس در این زمینه تعمیر شود چرا که در غیر این صورت ممکن است به طور کل از بین رفته و دیگر قابل استفاده نباشد.

ادامه مطلب

ساختار داخلی UPS

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "اجزای UPS چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "چهار منبع اصلی در سیستم منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) ...