استابلایزر کامپیوتر


در ایامی هستیم که بدلیل التهابات بازار وشرایط اقتصادی نامناسب، شاهد گرانی لوازم الکتریکی می باشیم . به همین دلیل نگهداری و کوشش در جهت افزایش طول عمر  دستگاه های الکترونیکی در تمامی خانواده ها و حتی شرکت ها و موسسات پر رنگ تر از گذشته شده است. یکی از پر مصرف ترین لوازم  الکترونیکی  خانگی کامپیوتر و قطعات جانبی آن می باشد. این دستگاه هم در  منازل و هم موسسات و شرکت ها کاربرد وسیعی دارد. بهترین شیوه برای پیشگیری و صرفه جویی در هزینه های احتمالی تعمیر و تعویض قطعات کامپیوتر، تلاش در حفظ و نگهداری دستگاه ها  به روش صحیح است. نوسانات برق شهری از مهمترین دلایل خرابی لوازم الکترونیکی خانگی محسوب می شود که خصوصا در مورد کامپیوتر ها صدق می کند. پیشگیری از این موضوع، راه حلی ساده ای دارد. استفاده از استابلایزر کامپیوتر که در این یادداشت کوتاه به آن می پردازیم.

استابلایز کامپیوتر چیست؟

استابلایزر کامپیوتر، یک سیستم الکترونیکی است که کامپیوتر و قطعات جانبی آن را در برابر مواردی همچون افت و افزایش ولتاژ و سایر نوسانات ناگهانی ولتاژ برق شهری محافظت می‌کند. در واقع استبلایزر کامپیوتر نوعی مبدل می باشد که با دریافت ولتاژ ورودی (برق شهر) برای کامپیوتر شما، ولتاژی ثابت و بدون نوسان را برای آن می‌سازد. استبلایزر برای محافظت سایر دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی مانند یخچال، تلویزیون، کولر و … نیز به کار می رود.

همه ی دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی به منظور کار کردن با ولتاژ ورودی مشخصی طراحی و تولید می‌شوند. اما گاهی اوقات به دلایل مختلف، ولتاژ برق ورودی ثابت نمی‌ماند و مرتبا با نوسانات قابل توجهی مواجه می شود.

این موضوع باعث می‌شود تا دستگاه کارایی خود را از دست داده و یا حتی از کار بیفتد. استبلایزر دستگاه الکترومیکی  هستند که وظیفه آن یکنواخت سازی ولتاژ برق منبع تغذیه است. استبلایزر کامپیوتر دارای فیلترهای الکترونیکی است که که نویز و نوسانات را کاهش می دهد و سلامت وطول عمر کامپیوتر شما را در برابر این تغییرات حفظ می کند.

خرید استابلایزر
استابلایزر

مزایای استفاده از استابلایز کامپیوتر

این وسیله باری مراقبت از کامپیوتر و سایر دستگاه‌های برقی طراحی شده است و موجب افزایش عمر مفید کامپیوتر شما می شود. همچنین با پیشگیری از خرابی های احتمالی، از هزینه های مربوط به تعمیرات جلوگیری به عمل می آورد. استابلایزر کامپیوتر با ایجاد یک منبع تغذیه انرژی تثبیت شده، جریان برق ورودی به دستگاه را کنترل می کند و هر گونه نویز، تداخل و جرقه های ناشی از اختلاف ولتاژ را به حداقل می رساند.

از دیگر مزایای استفاده از استابلایزر کامپیوتر، محافظت در برابر افت فشار ولتاژ و اضافه ولتاژ شبکه در شرایطی مانند اضافه بار ولتاژ و گرمای بیش از حد است. مهم ترین مزیت استفاده از استابلایزر برای کامپیوتر و سایر وسایل برقی، کاهش میزان مصرف برق و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها می باشد

استابلایزر کامپیوتر چگونه کار می کند؟

در بالا ذکر کردیم، نوسانات برق شهری می‌تواند به شدت کامپیوتر و  سایر دستگاه‌های برقی شما را تحت تاثیر قرار دهد. دلیل آن هم این است که در اثر افزایش و یا کاهش ولتاژ ورودی، شوک شدیدی به دستگاه کامپیوتر وارد می‌شود که می تواند  منجر به سوختن بعضی قطعات آن و یا اساسا از کار افتادن کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن

شود.

یک استبلایزر کامپیوتر در هر ثانیه ولتاژ برق ورودی را با استفاده از قطعاتی به نام های ترانس و میکروپروسسور بررسی می‌کند. طی این فرآیند، در صورت مواجهه با افت ولتاژ و یا افزایش ولتاژ ، آن را تصحیح کرده و یک مقدار ثابتی از ولتاژ را که برای کامپیوتر استاندارد باشد در اختیار دستگاه قرار می‌دهد.

استبلایزر کامپیوتر، تصحیح ولتاژ را در شرایط اضافه ولتاژ و یا افت ولتاژ از طریق دو عملیات اساسی انجام می دهد که اصطلاحا به آن ها باک و بوست (boost and buck) می گویند. عملیات باک و بوست به دو صورت دستی توسط سوئیچ‌ها و یا به صورت خودکار از طریق مدار الکترونیکی داخل استابلایزر انجام می‌شود.

در صورت مواجهه با افت ولتاژ، بوست ولتاژ را بالا برده و به میزان استاندارد می رساند.در شرایط اضافه بودن ولتاژ برق نیز باک اقدام به کاهش آن می نماید. بنابراین، تصحیح و یا تثبیت ولتاژ برق با اضافه کردن و یا کم کردن ازولتاژ منبع تغذیه اصلی انجام می پذیرد. به طور کلی این فرآیند توسط یک ترانسفورماتور اجرا می شود که داخل پیکربندی‌ استابلایزر به رله‌های سوئیچینگ آن متصل است.

در برخی از مدل هایکه برای خرید استابلایزر کامپیوتر در نظر میگیرید، ترانسفورماتور دارای تعدادی لغزانه بر روی سیم پیچ خود می باشد که به کمک آن ها ولتاژ را تثبیت می کند. بدین طریق که لغزانه‌ها با حرکت کردن بر روی سیم پیچ ترانسفورماتور، تعداد دور سیم پیچ را تغییر داده و این روند تا زمانی که ولتاژ استاندارد شکل بگیرد، ادامه پیدا می کند. انواع دیگری از استبلایزرها وجود دارند که ترانسفورماتورهای آن ها اتوماتیک است تمام این روند به شکل اتوماتیک اجرا می شود.

خرید بهترین استابلایزر کامپیوتر
استابلایزر مناسب کامپیوتر

انواع استابلایزر

استابلایزر به شکل های مختلفی تولید می شود که در اینجا به معرفی و بررسی آن ها می پردازیم.

  • استابلایزر رله ای
  • استابلایزر سروو موتوری
  • استابلایزر استاتیک

استابلایزر رله ای

این استابلایزر، تنظیم ولتاژ و عملیات باک و بوست را با تغییر رله ها انجام می دهد که اندازهای کوچک و هزینه ای ارزان تر دارد.

استابلایزر سروو موتوری

این استابلایزرهای سیستم های حلقه بسته ای هستند که تصحیح ولتاژ را با استفاده از سروو موتور انجام می دهند. ای نوع، بیشترین دقت را در میان انواع دیگر دارد و برای سیستم های مناسب است که وتاژ ورودی به آن ها، از حساسیت بالاتری برخوردار باشد.

استابلایزر استاتیک

استابلایزر استاتیک یا هوشمند، فرآیند تثبیت ولتاژ را با استفاده از یک مدار تبدیل الکترونیکی انجام می دهد که موجب می شود دقت عملکرد آن بسیار بالا باشد. این وسیله، بهترین و قابل اعتماد ترین محافظ ولتاژ برق می باشد که علاوه بر دقت بالا، سرعت بسیار زیادی در تنظیم ولتاژ دارد.

استابلایزر کامپیوتر
کاربرد استابلایزر کامپیوتر

جمع بندی

با توجه به مطالبی که گفته شد، استفاده از استابلایزر برای وسایل الکتریکی، امری حیاتی می باشد که آن ها را از خرابی های احتمالی و هزینه های تعمیرات حفظ می کند. اگر قصد دارید استابلایزر کامپیوتر بخرید، علاوه بر نوع رله ای آن می توانید از از استابلایزر بدون چشمک شرکت هزیر صنعت استفاده کنید که برای شما مناسبتر است و مصرف گسترده و مهمی نیز در بخش های مختلف اداری و صنعتی دارد.در خصوص تکنولوژی و خصوصیات استابلایزر بدون چشمک هژیر صنعت مقاله جداگانه را درج خواهیم کرد.

سوالات مربوط به استابلایزر کامپیوتر

[accordion title=””][accordion-item title=”کدام یو پی اس یا استابلایزر برای کامپیوتر بهتر است؟”]عملکرد اصلی یو پی اس پشتیبان گیری است ، بنابراین این تفاوت اصلی آن با استابلایزراست. وقتی برق ورودی از کار افتاد یا از تحمل خارج شود، یو پی اس به شارژ باتری تبدیل می شود و در نتیجه برق را حفظ می کند. استابلایزراختصاصی دستگاهی است که ولتاژ تجهیزات شما را در یک سطح مشخص نگه دارد. بهترین استابلایزر برای کامپیوتر نیز استابلایزر رله ای می باشد.[/accordion-item][accordion-item title=”آیا لپ تاپ به استابلایزر نیاز است؟”]بیشتر لپ تاپ های مدرن می توانند از خود مراقبت کنند. به منبع تغذیه خارجی لپ تاپ خود نگاه کنید. این محدوده (غالباً 100-240 ولت) ولتاژهای مجاز را نشان می دهد. اگر در خارج از این محدوده دچار ولتاژ هستید، ممکن است به یک استابلایزر نیاز داشته باشید.[/accordion-item][accordion-item title=”استابلایزر ها چگونه کار می کنند؟”]استابلایزرها وسیله الکتریکی هستند که ولتاژ ثابت بار را در طول ولتاژ و تحت شرایط ولتاژ تغذیه می کند. این دستگاه این شرایط ولتاژ را تشخیص داده و به همین ترتیب ولتاژ را به محدوده مورد نظر می رساند. استابلایزرها ابزاری را برای تنظیم ولتاژ تغذیه بار فراهم می کنند.[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

6 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
انواع استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزرها نیز همچون یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشند و آگاهی درباره مشخصات و کاربردهای انواع استابلایزر مسئله ای است که در تصمیم گیری درست شما عزیزان تاثیر زیادی دارد.