چرا استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد و تاثیری بر آمپر ندارد؟

استابلایزر، دستگاهی است الکترونیکی که بدون تغییر و یا نوسانی، ولتاژ ثابتی را در خروجی به بار می دهد. در این مقاله سعی داریم جواب شما در خصوص چرا استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد و تاثیری بر آمپر ندارد؟ را داده و بیشتر درباره این مسئله و مزایای استابلایزر با شما عزیزان صحبت کنیم.

استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد و تاثیری بر آمپر ندارد

می توان گفت که دلیل این کار این است که استابلایزری که خانگی است، برای حفاظت از وسایل الکترونیکی به آن ها وصل می شود و این وسایل را از نوسانات ولتاژ 190 ولت تا 270 ولت را حفاظت می کند.

باری که که به آن متصل است ثابت است و جریان درحال کشیده شدن است. از این استابلایزر خانگی برای متصل شدن وسایلی مانند: ماشین لباسشویی، تلویزیون و دیگر وسایل برقی استفاده می شود.

از استابلایزر به جای فیوز استفاده کنیم

فیوزقسمت کوتاهی از سیم است که نقطه ذوب کم و مقاومت بالایی دارد که برای محافظت از وسایل برقی و مدار های الکتریکی در برابر جریان بالا در زمان اتصال کوتاه به کار می رود.

در مقابل استابلایزر به صورت خودکار در ورودی دستگاه های خانگی که جریان ثابتی دارند ولتاژ را ثابت نگه می دارد.

خرید استابلایزر
استابلایزر

فرق بین استابلایزر و محافظ

برای اینکه بهتر و بیشتر پاسخ های مربوزط به این سوال که چرا استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد و تاثیری بر آمپر ندارد؟ رادرک کنید لازم است درباره فرق ایندستگاه با محاف هم اطلاعاتی داشته باشید.

محافظ ها نمیتوانند ولتاژ دستگاهی را ثابت نگه دارند و در زمان نوسان های برقی، زمانی که برق ولتاژش کم و یا زیاد تر از حد معمول می شود تنها کار مفید دستگاه این است که برای مدت زمان کوتاهی دستگاه برفی را خاموش می کند تا شرایط برق به حالت عادی خود برگردد.

در مقابل، استابلایزرها وسیله برقی را خاموش نمی کنند و نوسانات برقی را در خود ثابت و کنترل می کنند. برای وسایل الکتریکی منزل استابلایزر ضروری است.

انواع استابلایزر

می توان گفت استابلایزر ها بر اساس تکنولوژی ساخت به سه نوع تقسیم می شوند که در ادامه به این موارد می پردازیم.

 1. استابلایزر مدل پله ای یا رله ای
 2. استابلایزرمدل سرو و موتوری
 3. استابلایزرهای استاتیکی

استابلایزر مدل پله ای یا رله ای

این نوع استابلایزر، دارای یک ترانس است که این ترانس دارای چند رله یا پله است.

برق توسط این وسیله به صورت پله ای اصلاح و تنظیم می شود. بهتر است در جاهایی که نوسانات برق به صورت لحظه ای اتفاق می افتد استفاده شود.

در کمتر از یک ثانیه کاهش ولتاژ و نوسانات برق را تنظیم می کند. از آسیب دیدگی  و سوختن وسایل برقی جلوگیری می کند.

کاربرد این دستگاه ها این است که از لامپ، چراغ و منابع روشنایی کاربرد دارد.و از تجهیزات برقی هم محافظت می کند.

استابلایزرمدل سرو و موتوری

این دستگاه پله ای و رله ندارد و ترانس استفاده شده در این دستگاه از نوع مدور و حلقوی است.

روی این ترانس بازویی است که توسط ترانس به طور هوشمند کنترل می شود. این بازو نوسانات برقی و تغییرلات ولتاژ آن را کنترل می کند.

این استابلایزر نسبت به نوع رله ای دقیق تر و در کمتر از 3 دقیقه کنترل نوسانات برق را انجام می دهد.

استابلایزرهای استاتیکی

نسبت به دو نوع قبلی حساس تر و دقیق تر و سریع تر است. استابلایزر استاتیکی دارای کانورتوری است که به اندازه مورد نیاز ولتاژ برق را تغییر می دهد.

استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد
انواع استابلایزر

مزایای دستگاه استابلایزر

چرا استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد و تاثیری بر آمپر ندارد؟ همانطور که قبلا هم عنوان کرده بودیم استابلایزر وسلیه ای برای محافظت از کلیه لوازم برقی و جلوگیری از نوسانات است که دز ادامه مزایای این دستگاه را برای شما شرح می دهیم.

 • برق شهری را ثابت نگه می دارد.
 • هزینه های مصرفی برق را کم می کند.
 • در مقابل نوسان های لحظه ای و رعد و برق محافظت می کند.
 • در زمان اتصال کوتاه محافت می کند.

کاربرد های دستگاه استابلایزر

 1. استفاده های عمومی
 2. در محیط های صنعتی
 3. مکان هایی مثل بیمارستان
 4. مصارف خانگی
 5. ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی

قیمت دستگاه استابلایزر به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت استابلایزر از نوع سرو و موتور نسب به انواع دیگر مناسب تر بوده و دقت بالایی در ثابت نگه داشتن نوسانات ولتاژ هم دارد.

قیمت این دستگاه به عواملی که در زیر به آن ها می پردازیم بستگی دارد:

 • توان های مختلفی که این دستگاه دارد
 • برند های استابلایزر
 • کشور های سازنده دستگاه استابلایزر
 • مقدار توان و آمپر مورد استفاده این دستگاه
نصب استابلایزر
در نهایت اینکه

ما در این مقاله در مورد این که چرا استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد و تاثیری بر آمپر ندارد؟، مزایای استابلایزر و قیمت و تفاوت های استابلایزر مواردی را عنوان کریدم.

دستگاه تثبیت کننده ولتاژ همچون یو پی اس از جمله دستگاه هایی است که خرید و نصب آن به بسیاری از تجهیزات برقی لازم و ضروری می باشد.

اینکه شما با توجه به نیاز تجهیزاتی که از آن ها استفاده می کنید بتوانید برای آن ها استابلایزر مناسب و با کیفت را خریداری کنید اهمیت زیادی دارد.

مشاوران و کارشناسان فروش ما از طریق سایت hajirsanat.com در این زمینه بیشتر شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات مربوط به چرا استابلایزر فقط ولتاژ را تغییر می دهد و تاثیری بر آمپر ندارد؟

[accordion title=””][accordion-item title=”بین استابلایزر ولتاژ و تنظیم کننده ولتاژ چه تفاوت هایی دارد؟”]این دو دستگاه عمل یکسانی انجام می دهند که ثابت نگه داشتن ولتاژ است اما تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که تنظیم کننده ولتاژ مداری است که مقدار ولتاژ ثابت را بدون تغییری به خروجی در ولتاژ ورودی می رساند.
[/accordion-item][accordion-item title=”آیا دستگاه استابلایزر می تواند باعث افزایش توان شود یا نه ؟”]استابلایزر منبع تغذیه را تثبیت می کند ولی نمیتواند باعث افزایش توان شود. یعنی توان هیچ دستگاهی افزایش نمی یابد.

[/accordion-item][accordion-item title=”مهمترین مزیت های دستگاه استابلایزر چیست؟”] برق شهری را ثابت نگه می دارد. هزینه های مصرفی برق را کم می کند. در مقابل نوسان های لحظه ای و رعد و برق محافظت می کند. در زمان اتصال کوتاه محافت می کند.
[/accordion-item][/accordion]

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
انواع استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزرها نیز همچون یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشند و آگاهی درباره مشخصات و کاربردهای انواع استابلایزر مسئله ای است که در تصمیم گیری درست شما عزیزان تاثیر زیادی دارد.