استابلایزر رله ای چیست؟

استابلایزر رله ای چیست؟

دستگاه استابلایزر، یک سیستم تثبیت کننده ولتاژ برق است  که تغییرات ولتاژ ورودی را در خروجی به یک  ولتاژ ثابت برای  مصرف کننده، آماده می کند .
دلیل اینکه استابلایزر برای تجهیزات الکترونیکی با ارزش و گران قیمت ترجیح داده می شود اینست که نوسانات مضر ناشی از ولتاژ جریان برق آسیبی به آنها وارد نکند. دستگاه استابلایزر  می تواند در تثبیت ولتاژ ورودی سیستم های متنوعی مانند دستگاه های  تهویه مطبوع، دستگاه چاپ ، تجهیزات آزمایشگاهی، ماشین آلات صنعتی و دستگاه های پزشکی کاربرد پیدا کند .

 

استابلایزر رله‌ای چیست؟

ساختار استابلایزر و یا تثبیت کننده ولتاژ از یک ترانس مبدل ولتاژ تشکیل شده که  دارای خروجی های متعدد  می باشد و این ترانس توسط رله ها، ولتاژ لازم را به خروجی دستگاه انتقال می دهد .

این مدل استابلایزر با توجه به تعداد رله ها، قابلیت افزایش و کاهش ولتاژ در خروجی را به صورت پله ای  دارد . به این ترتیب که ولتاژبرق سراسری در صورت تغییر بین ۱۰ الی ۱۵ ولت ، استابلایزر رله ای در خروجی خود یک استپ تقویت یا تضعیف می نماید.

در صورتیکه ولتاژ فراتر از حد مرجع برسد، مدار کنترل، رله مربوطه را برای اتصال یک ضربه به خروجی وصل می کند.

استابلایز  رله ای برای  کامپیوتر و   و وسایل الکترونیکی در مسکونی ها استفاده می شوند زیرا نسبتا کم هزینه هیتند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه.

نقاط ضعف استابلایزر رله ای شامل :

 • سرعت اصلاح ولتاژ آهسته،
 • اصطهلاک زیاد
 • وقفه در مسیر برق در هنگام تنظیم،
 • ضعف در مقاومت در ولتاژ بالا

نقاط قوت استابلایزر رله ای :

 • عملکرد خوب استابلایز رله ای در برابر اختلالات و نوسانات برقی
 • استابلایز رله ای برای مصارف خانگی و محیط های تجاری کوچک مناسب است
 • استابلایزر رله ای فاقد آلودگی صوتی می باشد.

مزایای استابلایزر رله ای

 

کاربرد استابلایزر رله‌ای چیست؟

دستگاه استابلایزر رله ای دقت کمتری در تثبیت ولتاژ مناسب را دارند  و به همین دلیل اکثرا برای وسایل خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

تکنولوژی رله ای از چند دسته سیم پیچ به همراه رله تشکیل شده که از کنترل کننده فرمان می گیرد و در نقش ترانس افزاینده و کاهنده عمل می کند. استابلایزر رله ای معمولا به مدل Avr هم معروف است و همانطور که عنوان گردید در منازل و شرکت ها برای روشنایی و تجهیزات برقی، سیستم های حفاظتی و کنترلی کاربرد دارد.

نقش نوسانات ولتاژ

نوسانات و تغییرات ولتاژ برق منجر به افزایش نوسانات حرارتی در تجهیزات الکترونیکی می گردد. نوسانات حرارتی بتدریج کاهش عمر مفید تجهیزات را بدنبال داشته و باعث خرابی‌ ناگهانی وسایل برقی می شود..

دستگاه استابلایزر ولتاژ برق را کنترل کرده و در نتیجه باعث کاهش نوسانات حرارتی در مرحله بعدی شده و این بنوبه خود باعث کاهش تاثیر نوسان برق بر دستگاه الکترونیکی  و افزایش طول عمر دستگاه های الکترونیکی خواهد شد .

اقدامات اصلاحی از طریق رله

استابلایزر رله ای در حالت کلی وابسته به عملکرد ترانس و رله هایی است که این ترانس را در وضعیت و حالت های مختلف قرار می دهند. اگر نیاز به کاهش ولتاژ باشد، ترانس باید یک حالت را تجربه کند و اگر مساله افزایش ولتاژ معرفی شود، باید بالعکس عمل کند.

استابلایزر برای تنظیم و کنترل ولتاژ خروجی برق استفاده می‌شوند و به طور خودکار و پیوسته تغییرات ولتاژ ورودی را تشخیص داده و ولتاژ خروجی را در محدوده مشخصی تنظیم می کند.

مزایای استفاده از استابلایزر رله‌ای

استابلایزربرای مصارف خانگی نظیر لوازم خانگی و تهیه ولتاژ مناسب می باشد. این دستگاه با توجه به دامنه ولتاژ ورودی، و با استفاده از رله کار می کند و تلاش می کند تا ولتاژ را در حد مناسبی تنظیم نماید.

از آنجایی که ثبیت کننده ولتاژ رله ای فقط ولتاژ را در محدوده مناسب تولید می کند، می تواند برای وسیله هایی که خیلی حساس نیستند به خوبی پاسخگو باشد و افت و خیز ولتاژ را برای آنها کنترل و جبران کند. اما تثبیت کننده ولتاژ سرووموتور، ولتاژ دقیق تری نسبت به استابلایزر رله ای تولید می کند، ولی به دلیل لغزش جاروبک و استهلاک بالا ممکن است به تعمیرات نیاز پیدا کند.

برخی مزایا و معایب استابلایزر رله ای

مزایا :

 • دارای قیمت ارزان و مناسب
 • عمر طولانی و کارکرد مناسب
 • مناسب برای لوازم خانگی و غیر حساس

معایب:

 • دقت کم
 • احتمال آسیب رسانی به لوازم برقی

کاربرد استابلایزر در استفاده‌های خانگی

وظیفه استابلایزر تعدیل جریان برق  می باشد. جریان برق نوسان دار  که با افت شدید یا افزایش نوسان موجب بروز خسارت به وسایل الکترونیکی در منازل می شود.

چگونگی انتخاب استابلایزر رله‌ای مناسب 

تثبیت کننده های رله ای دارای یک ترانسفورماتور می باشند که شامل چند رله می گردد، رله ها سر خروجی کویل ها را تنظیم کرده و موجب سازگاری آن ها با منبع تغذیه خانه می شوند.

در مورد استابلایزرهای رله ای ذکر این نکته لازم است که از آنجایی که ولتاژ وسایل برقی برای  220 ولت تنظیم شده است، نوسانات برق کمتر از 200 و بیشتر از 240  موجب می شود استابلایزر فعالیت خود را آغاز کرده و ولتاژ را تنظیم می کند.

استابلایزر در منازل مسکونی برای وسایل الکتریکی از جمله ماشین های چاپ و کامپیوتر استفاده می شود .

نصب و نگهداری

برای حفاظت و نگهداری از دستگاه استابلایزر نکات متعددی را باید رعایت کرد که اهم آن عبارتند از : 

1 – برای نصب استابلایزر حتی المکان از کارشناسان مرتبط استفاده شود.2  – معمولا استابلایزر را برای افزایش ایمنی بیشتر بلافاصله بعد از کنتور نصب می گردد.
3  – استابلایزر  به دور از تابش مستقیم آفتاب و گرمای تابشی قرار گیرد.
4 – درجه دمای محل نصب استابلایزر در محدوده متعارف باشد . طبق توصیه شرکت های سازنده دمای نگهداری استابلایزر از منفی 5 درجه تا بالای  45 درجه  می باشد.
5 –  جریان و گردش هوا در محیط نصب استابلایزر وجود داشته باشد.
6 –  محیط فاقد ورود گرد و غبار باشد.
7 –  بر روی دستگاه استابلایزر هیچ وسیله قرار داده نشود.

سخن پایانی 

شرکت تولیدی هژیر صنعت، سابقه ای 30 ساله در تولید و ارایه دستگاه  یو پی اس و استابلایزر در ایران را دارد.

کارخانه این شرکت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران قرار واقع شده است.

شرکت هژیر صنعت در حال حاضر تولید کننده  و ارائه دهنده 3 نوع تکنولوژی برتراستابلایزر می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید استابلایزر با تکنولوژی رله ای،  سرو و بدون چشمک با شرکت هژیر صنعت تماس گرفته و از مشاوره رایگان کارشناسان این شرکت بهره مند شوید.

 

سوالات مربوط به استابلایزر رله ای

چگونه استابلایزر رله را آزمایش کنیم؟

هنگامی که استابلایزر رله روشن است خوب گوش دهید. وضعیت انرژی برق مخاطبین رله را بررسی کنید. با استفاده از مولتی متر دیجیتال (DMM) مقاومت بین هر قطب رله و تماس های مربوط به NC و NO مربوط به آن قطب را آزمایش کنید. تمام تماس های NC باید مقاومت بی نهایت را در برابر قطب مربوطه بخوانند

عملکرد استابلایزر رله ای چیست؟

استابلایزررله ای یک وسیله الکتریکی است که بدون در نظر گرفتن تغییر در ورودی یا ولتاژ ورودی، برای انتقال ولتاژ ثابت به یک بار در ترمینال های خروجی آن طراحی شده است. از تجهیزات یا دستگاه در برابر ولتاژهای دیگر محافظت می کند.

آیا می توان استابلایزر را ترمیم کرد؟

برای اطمینان از اینکه نوسانات ولتاژ به لوازم خانگی شما آسیب نمی رساند ، استابلایزر دستگاه های خود را توسط یک متخصص حرفه ای بررسی و تعمیر کنید.

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
انواع استابلایزر

انواع استابلایزر

استابلایزرها نیز همچون یو پی اس دارای انواع مختلفی می باشند و آگاهی درباره مشخصات و کاربردهای انواع استابلایزر مسئله ای است که در تصمیم گیری درست شما عزیزان تاثیر زیادی دارد.