اتصال باتری های FIRST POWER بصورت سری و موازی

اتصال باتری های FIRST POWER بصورت سری و موازی

اجزاء مدار الکتریکی می‌توانند به روش‌های مختلفی به هم وصل شوند. ساده‌ترین آن‌ها اتصالات سری و موازی هستند. در اتصال سری قطعات پشت سر هم قرار داده می‌شوند به‌گونه‌ای که جریان عبوری از همه آن‌ها یکسان خواهد بود. در اتصال موازی ولتاژ اعمال شده به همه اجزای سازنده یکسان خواهد بود.
مداری که همه اجزای آن اتصال سری داشته باشند مدار سری و مداری که همه اجزای آن با هم موازی باشند مدار موازی خوانده می‌شود.
در این یادداشت به موضوع ساده ولی مهم راه های مختلف اتصال باتری ها به یکدیگر می پردازیم .
باتری ها دارای دو مشخصه اصلی می باشند، ولتاژ که با ولت (V) و ظرفیت که با آمپرساعت (Ah) سنجیده می شود.

 

سری کردن باتری FIRST POWER (سریالی):

در روش سری ، سر مثبت باتری اول به سر منفی باتری دوم متصل می شود ، در صورتی که تعداد باتری ها بیشتر از 2 عدد باشد به همین صورت سر باتری ها به یکدیگر متصل می شوند.
در این حالت، ولتاژ باتری ها با یکدیگر جمع می شود و بانک باتری با همان آمپرساعت باتری ثابت می ماند.
به عنوان مثال ظرفیت یک یو پی اس برند هژیر صنعت 1.5KVA می باشد که در این صورت ولتاژ باتری مورد نیاز آن برابر 24 ولت خواهد بود ، بنابراین باید 2 عدد باتری 12 ولت را باهم به صورت سری متصل کنیم تا مجموع آن ولتاژ 24 ولت را تولید کنند.

 

سری-کردن-باتری-یو-پی-اس

 

سری_کردن_باتری

 

موازی کردن باتری  FIRST POWER:

در روش موازی، سرهای مثبت باتری به هم و سرهای منفی به هم متصل می شوند. این حالت مجموع ظرفیت یا آمپرساعت باتری را با ولتاژ ثابت ، به همراه خواهد داشت.

در صورتی که نیاز به آمپرساعت بالاتری در باتری باشد از این روش استفاده می شود ، به عنوان مثال برای یک اینورتر برند هژیر صنعت که دارای ولتاژ باتری 12 ولت است ، نیاز به 200 آمپرساعت باتری داریم ، در این حالت باید 2 عدد باتری 100 آمپرساعت را به یکدیگر موازی کنیم تا ولتاژ 12 ثابت بماند و مجموع 100 آمپرساعت ، 200 آمپرساعت ساخته شود.

 

موازی-کردن-باتری-یو-پی-اس

 

موازی کردن باتری

 

آموزش سری و موازی کردن باتری یو پی اس

در این روش  می توان چندین باطری را به صورت ترکیب سری و موازی به هم متصل کرد.

 

ترکیب موازی و سری:

گاهی اوقات علاوه بر نیاز به ولتاژ بالاتر به ظرفیت بالاتر هم نیاز داریم، در این حالت از ترکیب موازی کردن و سری کردن باطری استفاده می شود، که باعث می شود هم ولتاژ بالاتر و هم ظرفیت بالاتری داشته باشیم.

به عنوان مثال در یک یو پی اس هژیر صنعت به ظرفیت 5KVA که دارای ولتاژ باتری 48 ولت می باشد ، نیاز به 200 آمپرساعت باتری داریم ، در این حالت می توان از 8 عدد باتری 100 آمپرساعت به صورت زیر استفاده کرد.

 

ترکیب موازی و سری کردن باتری یو پی اس هژیر صنعت

هژیر صنعت تولید کننده انواع یو پی اس و استابلایزر صنعتی و خانگی در ایران

خط تولید محصولات هژیر صنعت در شهرک صنعتی عباس آباد تهران در کارخانه ای به وسعت 7 هزار متر مربع راه اندازی شده که 3000 متر مربع  از آن محدوده به ساخت سالن های تولید، کنترل کیفیت، اداری و انباراختصاص یافته است .

برچسب ها:

1 نظر

  • لطفا بگید چگونه میشه با کمترین تعداد باتری ۱۲ ولت میزان ولتاژ ۴۸ ولت را به دست آورد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.